Mur

Okładka książki Mur Rafał Witek
Okładka książki Mur
Rafał Witek Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Czytam Sobie. Fakty. Poziom 2: Składam Zdania interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
48 str. 48 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Czytam Sobie. Fakty. Poziom 2: Składam Zdania
Egmont Polska
2014-09-24
2014-09-24
48 min.
opowiadanie dziecięce polskie czytam sobie nauka czytania

Okładka książki Walizka pana Hanumana Emilia Dziubak, Rafał Witek
Walizka pana H... Emilia Dziubak, Raf...
Okładka książki Oko w oko z diplodokiem Joanna Jagiełło, Joanna Rusinek
Oko w oko z di... Joanna Jagiełło, Jo...
Okładka książki Maja na tropie jaja Emilia Dziubak, Rafał Witek
Maja na tropie... Emilia Dziubak, Raf...
Okładka książki Pułapka na ktosia Ewa Nowak, Joanna Rusinek
Pułapka na ktosia Ewa Nowak, Joanna R...
Okładka książki Bigos z Mamutka Marianna Oklejak, Małgorzata Strękowska-Zaremba
Bigos z Mamutka Marianna Oklejak, M...

Świetnie napisana!!!

Świetnie napisana!!!

Krótka opowieść dla dzieci o Murze Berlińskim. Samej treści tyle co kot napłakał, a historia Muru bardzo ogólnikowa, raczej stanowiąca pretekst do dalszej dyskusji. Interesująca, choć nie wybitna oprawa graficzna.
Dla dzieci - jak najbardziej tak, do nauki czytania albo pobieżnego poznania historii.

Sam pomysł jest bardzo ciekawy ale i karkołomny: pokazać i wytłumaczyć małym dzieciom, co to był Mur Berliński. No i nie jest to temat wesoły, choć wszystko się dobrze kończy. Może nie jest dziś łatwo tłumaczyć dzieciom, co to był socjalizm i na czym polegał jego konflikt z kapitalizmem na początku lat sześćdziesiątych, kiedy mur zbudowano i co to takiego "żelazna kurtyna". Nie ma o tym ani słowa. Być może z takiego założenia wyszli autorzy: by nie straszyć murem, polityką, zagłaskać sprawę, z historii zrobić historyjkę "für Kindgebrauch".

Cała opinia na stronie: https://nakanapie.pl/ksiazka/czytam-sobie-mur-poziom-2/opinia/1026071

Bardzo, bardzo, dobra rzecz.
Ładny język, bez powtórzeń, bez bełkotu o niczym, aby zapełnić 47 stron.
Treść, fakty, historia. To jest w tej książce.

Może nie do końca wiadomo jak ten mur został zlikwidowany. Wygląda to trochę tak, jakby lud się zbuntował i sam dokonał rozbiórki. Można by to tak odczytać, między wierszami.
Za to gwiazdka mniej, bo sama musiałam dziecku tłumaczyć, że to panowie politycy tego 9 listopada stwierdzili, że w murze zrobią x przejść granicznych, gdzie wolno będzie przedostać się na zachodnią stronę. I że to żołnierze i wojsko rozwalali miejscami mur, żeby te przejścia zrobić.
Ale to taka mała dygresja i lekka niespójność historyczna. Poza tym mogę tylko chwalić. Lubimy.

ps.
Nie rozumiem ocen na 3/4 gwiazdki z komentarzem, że to za trudne.
Jest obowiązek czytania tych książeczek? Chyba nie.
Istnieje wybór, można kupić/wypożyczyć My little pony albo przygody Trolla, przecież.

Bardzo, bardzo, dobra rzecz.
Ładny język, bez powtórzeń, bez bełkotu o niczym, aby zapełnić 47 stron.
Treść, fakty, historia. To jest w tej książce.

Za to gwiazdka mniej, bo sama musiałam dziecku...

Troszeczkę za trudny temat podziału Berlina jak na poziom 2 dla początkujących czytelników.

1974

Książki uwielbiam od dziecka i uważam, że jest to odpowiedni czas na zapoznawanie maluchów z literaturą, ponieważ dobre nawyki powinno się kształtować już od najmłodszych lat. Nauka czytania jest często żmudnym i wymagającym procesem, dlatego w takim przypadku warto sięgać po wszelakie pomoce - w tym właśnie książki umożliwiające łatwiejsze zaznajomienie się ze składaniem zdań. Dobrym wyborem będą chociażby opowieści z serii 'Czytam sobie'. Być może to dzięki nim dzieciaki zapałają miłością do literatury.

"Mur. O historii powojennego Berlina" jest opowieścią o Lili, która przeprowadziła się do Berlina. Spacerując z rodzicami, natyka się na wielki mur berliński. Mama i tata wyjaśniają dziewczynce powody jego powstania, które oburzają Lili, zatem wpada ona na pomysł rozwalenia owego muru. Wszyscy dookoła popierają główną bohaterkę, doprowadzając do upadku muru berlińskiego.

Takie lektury są bardzo potrzebne, ponieważ niekiedy jest bardzo ciężko wytłumaczyć dzieciom różnorodne wydarzenia historyczne, dlatego w takich momentach warto jest sięgnąć po pomoc w postaci książki. Co prawda, Rafał Witek dodał nieco od siebie, wszak nikt nie wie, czy jakaś Lili tam była, a i nie sądzę, aby ów pomysł wyszedł od niej, ale te kwestie nie są tak istotne, chociaż rodzice powinni wytłumaczyć swoim pociechom, że w tego rodzaju książkach fikcja przeplata się z prawdą.

Seria 'Czytam sobie' składa się z wielu książeczek dostosowanych do wieku oraz nabytych umiejętności. Każdy kolejny poziom jest coraz trudniejszy i wymagający. Wszystkie lektury posiadają numerację stron pozwalającą śledzić postępy w czytaniu, jednocześnie utrwalając liczenie. Ogromnym atutem staje się także duża czcionka ułatwiająca samodzielne czytanie, a także ilustracje świetnie oddające klimat przedstawianej historii. Dzieci z pewnością ucieszą się z naklejek znajdujących się na końcu każdej książeczki oraz dyplomu do samodzielnego wypełnienia.

Jeżeli w Waszym otoczeniu znajdują się dzieci w wieku wczesnoszkolnym, to książki z tej serii będą idealnym prezentem. Wydawnictwo prezentuje tak bogatą ofertę, że każde dziecko powinno znaleźć lekturę odpowiednio dostosowaną do zainteresowań. Osobiście preferuję opowiadania przepełnione realizmem, a nie zdarzeniami opartymi na magii, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób uwielbia fantastykę, zatem na pewno niektóre książki spełnią ich oczekiwania.

Ciekawie przedstawiona historia. U nas książka była punktem wyjścia do rozmowy o tamtych czasach, o historii Polski i Europy.

• Biblioteka
  • Dla dzieci