Białe jak śnieg

Okładka książki Białe jak śnieg
Salla Simukka Wydawnictwo: YA! Cykl: Lumikki Andersson (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Lumikki Andersson (tom 2)
Valkea kuin lumi
YA!
2014-10-30
2014-10-30
Sebastian Musielak

Na półkach: , , , , , ,

Przeczytałam tę powieść w ramach wyzwania grudniowego, w którym trzeba było przeczytać książkę z motywem śniegu. Jednak paradoksalnie to w pierwszym tomie, który miał tytule krew, było go dużo, a ten tom dział się w czerwcu i śnieg był tu tylko metaforą.
Według mnie fabuła tej części była nieco bardziej interesująca, było więcej tajemnic, nie wszystko zostało tak szybko ujawnione. Dowiadujemy się również więcej na temat przeszłości Lumikki, a zakończenie sugeruje, że ten temat będzie rozwijany w ostatnim tomie trylogii. Historia była wciągająca, czytało się szybko. Dodatkowo mogłam, tym razem literacko, wrócić na chwilę do Pragi, którą odwiedziłam już dwa razy.

uważam, że ta książka miała dobry pomysł na siebie, ale autorka chciała także trochę romansu (wiecie, ludzie aro/ace nie istnieją so musiał być motyw miłosny); ale autorka nie chciała żeby to był kolejny-hetero-romans, typowy, tak jak Lumikki nie jest typową postacią (może zbyt egdy czasami, ale cmone, dorastałam gdy bycie emo było modne); ale czuje się jakby to było queerowe i nie-queerowe, queerfobiczne w tym samym czasie (wybaczcie jeśli ktoś uważa to zaspoiler, specjalnie używam słowa queer aby nie pokazać jaki to był typ relacji). czułam jakby cały romans był zepchnięty na dwadzieścia-kilka stron i wtedy - zapominamy o tym. nie słyszeliśmy o tym wcześniej, nie usłyszymy za bardzo o tym później. później, podczas czytania (tak, czyta się tę książkę szybko) czekałam, aż historia wróci do tego, jakby się wydawało, ważnego elementu fabuły, prawda? źle. przynajmniej ja tak to postrzegałam; jakby ktoś powiedział: hej potrzebujemy queerowej reprezentacji (i nie oceniam, czy to była dobra queerowa reprezentacja, nie polubiłam postaci, bo bylx dupkiem, a nie dlatego, że bylx queer) - mamy to, okej, wracamy do fabuły. dla mnie wypadło to słabo.
bardziej podobała mi się pierwsza część, ta nie była zła, poza romansem, ale jest coś nierealnego w realnym świecie książki; wiem, że są cuda na tym świecie, ale tyle? jednej osobie? Lumikki czasem wydaje się "wychodzić z roli", jakby była inną postacią niż w jedynce.

"Białe jak śnieg" to drugi tom cieszącej się powodzeniem serii o Lumikki Anderson, napisanej przez Sallę Simukkę. Sięgając po książkę nie oczekiwałem niczego wielkiego; czy się myliłem?
Odnosząc się do powyższego zdania- miałem rację, książka nie jest niczym dużym, ot, kilkuwątkowa powieść z elementem kryminalnym. Sama zbrodnia może nie jest jakaś wielka, ale zdecydowanie nadaje akcji tempa. Świat opisywany przez panią Sumikkę jest bardzo realistyczny, muszę przyznać, że czułem się jakbym rzeczywiście był w Pradze. Bohaterów też nie ma za wielu, lecz nadal lubię Lumikki, spodobała mi się też Lenka, a szczególnie plot twist między nią a Lumikki. Jiri Jest bohaterem bardziej drugoplanowym, aczkolwiek spełnia swe zadanie.
Typowa powieść młodzieżowa. Książka dobra, ale oczekiwałem czegoś więcej.

6/10

7/10 - "literatura dla młodzieży" - i taka jest :) Ja u siebie wrzuciłabym ją do worka "wakacyjny klimat" - takie też potrzebne.
Czasami może troszkę za bardzo ponosi autorkę fantazja, aczkolwiek rozumiem grono odbiorców do którego jest kierowana.
Poruszane wątki to relacje rodzinne, przyjaźń i najważniejszy to sekta w którą została uwikłana dziewczynka - nie do końca tego świadoma.

Poznana przez nas wcześniej Lumikki po pokonaniu gangu narkotykowego wyrusza na wycieczkę do Pragi. Spotyka tam dziewczynę, która podaje się za jej siostrę. Tajemnicza dziewczyna, okazuje się być członkiem tajemniczej "rodziny" - sekty religijnej, która zamierza popełnić zbiorowe samobójstwo pod wpływem oszusta, który stoi na ich czele. Oczywiście Lumikki wkracza do akcji, tym razem u swego boku ma przystojnego, młodego detektywa.
Jak w pierwszej części, wszystko zbyt przewidywalne i zbyt wyidealizowane. Szczególnie na końcu.

Kupione w Auchan za 4,99 zł na jednej z tych książkowych "pudłowych" wyprzedaży.
Jak się okazało jest to II cz. - jednak nie miało to aż tak ogromnego znaczenia, gdyż jest to kolejna, nowa "przygoda" głównej bohaterki.

Młodzieżowy thriller, taki naprawdę słabiutki (poziom lepszych opowiadań publikowanych na forach literackich).
Jedyne co zapamiętałam z tej książki, to sekta i ciągle obrzydliwie spoconą główną bohaterkę.

Nie jestem ciekawa kolejnych części.

Takie czytadło ;)

Jedyne co zapamiętałam z tej książki, to...

Kiedy łamiemy zasadę, która miała nas kierować ku pewnej drodze, wyjątkowo łatwo jest ją złamać po raz kolejny. Przecież od każdej reguły są wyjątki, czyż nie?
Tym razem Lumikki miesza się w sprawę kobiety, która podaje się za bliską osobę bohaterki. Co prowadzi do ponownego narażenia życia i nowych znajomości, nie trudno się domyślić, ze ostatecznie Andersson poza (zapewne) śladem na psychice oraz pytaniami, które zaczęły zaprzątać jej głowę. Nie stało się nic gorszego, a nawet została bohaterką mediów.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

okładka
To jest Praga
skąd
biblioteka
Moja opinia
Znowu,było ładnie.To była Praga i była sekta.
I dziewczyna,uciekła od bandyty.
Była,też jej siostra.I miała 20 lat.

okładka
To jest Praga
skąd
biblioteka
Moja opinia
Znowu,było ładnie.To była Praga i była sekta.
I dziewczyna,uciekła od bandyty.
Była,też jej siostra.I miała 20 lat.

Dopiero w momencie przeczytania pierwszej części zorientowałam się, że to typowa przygodówka, ale nie żałuje spędzonego przy niej czasu. Mimo to drugą część z tej serii czytałam najdłużej. Podobał mi się sposób jak została napisana, bo nie ukrywam, że czasem takie książki mnie zniechęcają. Zgodzę się, że niektóre momenty były aż nazbyt nierealne, ale wczuwając się sytuacje TEJ bohaterki można przymknąć oko.
Byłam mega zadowolona z poznania Lumikki, bo dawno takiej postaci nie spotkałam.
Również cieszyłam się z romantycznych wstawek, bo były odpowiednio wg mnie wyważone,
a nie bezsensownie dodane.

Szkoda tylko, że pewne wątki nie zostały całkiem rozwinięte,
bo naprawdę czuje, że tego tu brakuje.

Może być

Może być