Kobieta z pazurem

literatura piękna
BIS
2014-08-19
2014-08-19

Lekka, doprawiona humorem i szczyptą kryminału, opowieść może stać się alternatywą dla mile spędzonego czasu.

Lekka książka, zabawnie napisana. Ojciec wyprowadza się do kobiety, a główna bohaterka traci pracę. Może być gorzej? Małe zawirowania odmieniają życie głównej bohaterki i nic już nie jest takie same.

Konsekwentnie w nurcie kobiecego kryminału pozostaję niezadowolona.

Z Anną Kleiber zetknęłam się już wcześniej, dzięki książce Półtora trupa na głowę. Tamta lektura wywarła na mnie dobre wrażenie, w przypadku Kobiety z pazurem jest już, niestety, znacznie gorzej.

Myślę, że podstawową różnicę stanowi postać głównej bohaterki. Tam nieporadna, starzejąca się i niespełniona dziennikarka wywoływała we mnie wybuchy radości samą swoją osobowością. Tutaj mamy nijaką postać Justyny. Wbrew tytułowi, pazura w niej nie dostrzegam, razi mnie za to jej nijakość i sztuczność. Irytuje też humor na siłę, wprowadzony w momencie, gdy Justyna korzystając z dobrodziejstw lata wypełnia szafki przetworami, aby przetrwać bezrobocie. Nie bawi, naprawdę.

Wątek kryminalny tym razem nie został przez autorkę dopracowany, zaś zwolenniczką motywów romansowych nigdy nie byłam. Tym razem, niestety, pozostają zawiedziona po lekturze.

Konsekwentnie w nurcie kobiecego kryminału pozostaję niezadowolona.

Typowa wakacyjna lekturka (nawet jej akcja dzieje się latem) – lekka, humorystyczna, z wątkiem romansowym, a nawet i kryminalnym – ale ten ostatni, zgodnie z tekstem na okładce jest jedynie w tle i rozwija się w samej końcówce. Książka od czasu do czasu błyśnie inteligentniejszym tekstem, czyta się ją szybko, ale jednak czegoś jej brakuje. Jest nieco nudna i wyjątkowo przewidywalna. Ja nie należę do osób, które odgadują co będzie dalej, zdarza mi się to nader rzadko, a tutaj nawet ja dałam radę. To dlatego, że książka jest niejako miksem wielu innych.
Główna bohaterka zupełnie nie ma pazura, jest irytująco niedomyślna, ma trochę wkurzające przyjaciółki. Chociaż z drugiej strony – jest pewnym odpoczynkiem od przebojowych bohaterek, bo jest po prostu zupełnie zwyczajna, taka porządna i spokojna. Inne postacie, drugo- czy trzecioplanowe, są tutaj ciekawsze.

Cudna, lekka komedia pomyłek. W sam raz na wiosenno-letni wieczór.

Cudna, lekka komedia pomyłek. W sam raz na wiosenno-letni wieczór.

Świetna książka lekko się ją czytało.

Świetna książka lekko się ją czytało.

Niestety, bardzo słabo. Obyczajówka nijaka - płytkie postacie, nieciekawe tło. Wątek kryminalny na poziomie trzecioklasisty w podstawówce. Romans? Ależ proszę nie żartować. Dobrnęłam do 50 strony, później już tylko kartkowałam. Taka to biblioteczna pozycja, na którą byłam skazana nie mając nic innego pod ręką.
Nie polecam. Szkoda czasu.

Nie polecam. Szkoda czasu.

Uśmiałam się na maksa, zabawna i urocza książka lekko, przyjemnie się czyta

Uśmiałam się na maksa, zabawna i urocza książka lekko, przyjemnie się czyta

Trochę romansu, trochę sensacji...Książka napisana lekko i z humorem. Dobrze się czyta. Polecam

Na półkach: , , , , ,

Dowcipny romans z wątkiem kryminalnym. Justyna, świeżo po trzydziestce, jest samotna i nie potrafi w nikim się zakochać. Staje się samotna jeszcze bardziej, gdy jej ojciec wyprowadza się do kobiety, z którą właśnie się związał. W dodatku Justyna traci pracę. Na szczęście wkrótce znajduje zatrudnienie w nieco dziwnym biurze matrymonialnym, które otworzył jej szkolny kolega. Tymczasem w okolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest znajomy mieszkającej po sąsiedzku pani Eugenii. Donosząc Justynie o tym, pani Eugenia prosi ją jednocześnie, by zaopiekowała się młodym księdzem, który przyjechał do swego wuja, innego sąsiada, na dłuższy urlop zdrowotny. Justyna ma opory, tym bardziej że ksiądz wygląda jak obiekt jest snów, przystaje jednak na tę propozycję, by wprowadzić w błąd niechcianego adoratora…
Lekka, łatwa i na przyjemna komedia kryminalna z sympatycznymi, nieco zwariowanymi bohaterami i wartką akcją. Podobało mi się. Może dlatego, że mam zbieżne z główną bohaterką naganne nawyki czytelnicze. Bardzo udany debiut. Książka zabawna, pozytywna i optymistyczna. Dobrze sprawdzi się jako relaks po tygodniu wytężonej pracy. Dodam, że mam ją w swojej domowej biblioteczce ;) Polecam!

Dodaj cytat z książki Kobieta z pazurem