Osadnicy. Nowe życie kresowiaków na ziemiach zachodnich. Nadzieje i niemoc wobec władzy ludowej

Bronisław KowaczJan Kurdwanowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Karty Historii powieść historyczna
Wydawnictwo Naukowe PWN
wspomnienia II wojna światowa Ziemie Odzyskane
powieść historyczna
Karty Historii
wspomnienia II wojna światowa Ziemie Odzyskane

Osadnicy, uchodźcy, przesiedleńcy i najbardziej nieadekwatne dla Kresowian – repatrianci. To najczęściej używane określenia ludności, która opuszczała od 1943 roku wschodnie tereny należące przed II wojną światową do Polski, udając się na tereny zachodnie przyłączone do niej po wojnie. Na tak zwane Ziemie Odzyskane, jak określała je nowa władza komunistyczna. Świadomie nie...

Temat przemilczany, w książkach do nauki historii pominięty, najbardziej widoczny chyba w filmie "Sami swoi",ale po lekturze tej książeczki widać,że rzeczywistość całkiem różniła się od filmowej wersji.
Tematyka do opracowania,tylko powstaje pytanie,czy ktoś się tym zajmie,zanim wymrą ostatni świadkowie?

Spory niedosyt, co do obszerności książki, gdyż wspomnień osadników jest dosłownie kilka.

Próba pokazania niezwykłej złożoności sytuacji na Ziemiach Odzyskanych. Zbiór wspomnień osadników, którzy próbują oddać słowami wielowymiarowość historii. Doskonała lektura dla tych, którzy wierzą, że świat nie jest czarno-biały.

Jako osoba mieszkająca na Ziemiach Odzyskanych z przyjemnością czytałam o miejscach, które znam i odwiedzam. Dzięki tej książce spojrzałam inaczej na miasta i ludzi, którzy tu przybyli z odległych zakątków przedwojennej Polski. Temat praktycznie przemilczany w szkołach i nieistniejący w świadomości młodych ludzi, którzy się tu urodzili. Jedynym minusem tej książki jest to...

Wyjątkowa pozycja dla tych którzy interesują się tematem przesiedleń po II w. św. Polecam.

Książka mnie rozczarowała. Winne były jak zwykle oczekiwania. Sądziłam, że znajdę przede wszystkim więcej treści na temat relacji między grupami osadniczymi. Problematyka ta jest wszak bardzo interesująca (przynajmniej dla mnie ;)). Zderzenie kultur, wzorów życia, zwyczajów. Po wtóre spodziewałabym się mocniejszych dowodów na poczynania Armii Czerwonej. W tej książce - poza...

Na półkach: , , , , ,

Zasiedlanie Ziem Zachodnich po wojnie to temat b.ciekawy dla mnie osobiście, bo jestem potomkiem osadników. Niewiele jest poważnych książek na ten temat, a wyobraźnię masową kształtuje głównie znakomita komedia `Sami swoi', którą znam na pamięć.

W tej skromnej książeczce dostajemy wybór wspomnień osadników; wyłania się z niej obraz całkiem różny od `Samych swoich'. Przede...

Ważna pozycja dla tych którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób przebiegały przesiedlenia Polaków na ziemie odzyskane po 1945.Z tych relacji można wywnioskować,że losy ludzi często zależały od ich charakteru.W jednym przypadku rodzina dostała bardzo dobre lokum,z całym wyposażeniem,po paru dniach do drzwi tej rodziny zapukała stara właścicielka tego domu.Była to Niemka w...

Pozycja godna polecenia każdemu kto interesuje się historią najnowszą. Wielobarwny obraz sytuacji na ziemiach odzyskanych - relacje tych, którzy szukali tam nowego domu. Przyznaję, że szczególnie wzruszyła i poruszyła mnie relacja ostatnia "młynarza" - pokazywała jak bezsilni jesteśmy wobec wyroków Historii.

Dyskusje

• Historia