Die Erben des Medicus

Goldmann
2005-08-08
2005-08-08
niemiecki

Lekka i przyjemna lektura. Poznałam jako audiobook, lektorka zrobiła świetną robotę, bardzo przyjemnie się jej słuchało. Ciekawa historia, piękne opisy przyrody, wątek medyczny, aborcyjny, romantyczny, obyczajowy… niespodziewane, otwarte zakończenie-mi się podobało i polecam. Jeżeli chodzi o połączenie z Medicusem czy Szamanem to rzeczywiście blado, ale to po prostu odrębna książka.

Coś z tą kontynuacją dziejów lekarskiego rodu Cole'ów, którego protoplastą był żyjący w XI wieku dr. Robert J.Cole, bohater "Medicusa" jest nie tak. Nie porwała mnie ona w ogóle. Obyczajówka, czyli dzień po dniu. Bohaterowie nie są wprawdzie nijacy, przeżywają osobiste tragedie, doświadcza ich życie – to jednak jest to tylko życiowa historia z dość wyraźnie zarysowanym tematem aborcyjnym. Zdecydowanie nie tego się spodziewałam.

Książka, w której toczą się koła ludzkich historii. Życie bohaterów, chociaż naznaczone przez różne wybory i ich skutki, przebiega według podobnego schematu. Perypetie dr Roberty Cole zostały naświetlone z wielu perspektyw, w których można szukać prawdy również o sobie samym. Fabuła niezwykle szczera i bezpośrednio otwarta na wszystko, co ludzkie.

Nie porywa. Zdecydowanie odbiega od poprzednich części sagi.

Nie porywa. Zdecydowanie odbiega od poprzednich części sagi.

Spokojna powieść, tocząca się rytmem podobnym do zwykłego życia. Nie ma tu gwałtownych zwrotów akcji, ale nie brakuje dramatów a nawet tragedii. Mnie się podobała.

Kontynuacja historri lekarzy z rodziny Cole, tym razem czasy współczesne w USA. Brak tła historycznego sprawil, że książka podobała mi się najmniej z całej serii; praktycznie jest to książka obyczajowo-medyczno-romansowa. Jak najbardziej do przeczytania ale nie zostanie w pamięci jak Szaman lub Medicus.

Bardzo dobry warsztat autora, dbałość o szczegóły i realistyczny portret psychologiczny bohaterów.

Taka zupełnie przyzwoita powieść, w której autor nie usiłuje wepchnąć w czytelnika rozmaitych nowinek stylistycznych, tylko po prostu opowiada życiową historię. W tym wypadku dostajemy książkę obyczajową, z całą galerią ciekawych postaci plus ogląd tego, jak funkcjonuje służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Trochę mi się przypomniała Jane Austen i to jej upiorne (z mojego punktu widzenia) liczenie, ile która panna na wydaniu i kawaler do wzięcia ma kapitału, ile od tego będzie odsetek i na jakim poziomie można za to żyć. Tu mamy coś podobnego, ale dwutorowo: jak może skorzystać z leczenia osoba bez ubezpieczenia medycznego (są takie możliwości, ale dość oryginalne - znów: jeśli słucha o tym Europejczyk przyzwyczajony do pewnych zasad państwa opiekuńczego) oraz jak kalkulują swoje dochody lekarze na różnych stanowiskach pracy. Czytało się bardzo przyjemnie.

Po dwóch wcześniejszych częściach liczyłem na coś więcej.
Jest to współczesna historia lekarki Roberty Cole, która dzieje się w USA. Kobieta, która chciała być prawniczką, ale została lekarką - spełniając marzenia ojca. Posiadała ona jak jej poprzednicy (w Medicusie i Szamania) DAR, dzięki któremu w czasach obecnych ratowała życie ludziom.

Po dwóch wcześniejszych częściach liczyłem na coś więcej.

Możliwe, że zaszkodziło, iż nie czytałam wcześniejszych części, ale styl mi bardzo nie odpowiadał... uznałam książkę za przeciętne romansidło, powieść obyczajową, jakich wiele.

• Medycyna
  • Audiobooki