Czerwony namiot

Okładka książki Czerwony namiot Anita Diamant
Okładka książki Czerwony namiot
Anita Diamant Wydawnictwo: Rebis Seria: Jej Portret literatura obyczajowa, romans
Jej Portret
The Red Tent
Rebis
2017-06-13
2003-01-01
Katarzyna Kaliska
Egipt Żydzi kobiety z Biblii powieść chrześcijańska beletrystyka chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść biblijna powieść obyczajowa fikcja historyczna powieść historyczna powieść religijna

Mój klimat. Polecam.

Mój klimat. Polecam.

Wspaniała.

Wspaniała.

Na półkach: , , , , , , ,

Najbardziej kobieca książka jaką czytałam do tej pory.
Autorka pięknie snuła swoją opowieść przenosząc w czasy Biblijne, przedstawiając życie codzienne, zwyczaje, tradycje, wierzenia w tamtych czasach. Tak zgrabnie i wiarygodnie opowiedziała swoją historię aż się w niej zanurzyłam i płynęłam przenosząc się w czasie do przeszłości. Tak dobrze opisała ówczesną rzeczywistość, że mogłam dzięki temu zajrzeć i podglądnąć Biblijny Świat.
Czytało mi się powoli, ale przyjemnie. Poruszyła mnie ta powieść, wzruszyła. Piękna.

Najbardziej kobieca książka jaką czytałam do tej pory.

1967

Liczyłam na coś więcej. Miała to być książka o siostrzeństwie, sile kobiet i ich tajemnicach. Ale bardzo ciężko mi się to czytało. Myślę, że autorka ma po prostu dość słaby warsztat, bo sama biblijna postać Diny jest ciekawa i zasługuje na bardziej ciekawą historię.

Bardzo ciekawa, wzruszająca, dająca do myślenia powieść o postaci, o której nawet w Wikipedii ciężko doszukać się jakichkolwiek informacji. Na pewno do niej wrócę.

Nie da się tego czytać. Pretensjonalna, napuszona, pełna anachronizmów nie tylko językowych ("pachniał piwem i seksem"). Poddałam się po kilkudziesięcciu stronach. Pani autorka ŹLE pisze, a i tłumacz/redaktor nie pomógł.

Wzruszająca i poruszająca. O siostrzeństwie i sile kobiet, nawet ponadsile! Polecam ją każdej kobiecie...i nie tylko.

Niby przeczytana, ale nie. Nie znoszę niedoczytań. To chyba jakieś natręctwo. Męczą mnie te niedokończone książki okrutnie. (Detektyw Monk by zrozumiał ;)) Ale nie dałam rady. Po prostu nie. Po kolejnym powrocie i odłożeniu po 2-3 stronach z myślą "nie mogę..." poddałam się. Miało być o naturze kobiecej, sile, magii kobiecej duchowości. Niby coś było na rzeczy. Ale książka jest tak nudna, że po przeczytaniu 2/3 całości bez żalu się z nią żegnam. Nie znalazłam w niej nic dla siebie. Szkoda, bo na etapie poszukiwań i zmian wewnętrznych jestem. Szukam wszystkiego, co buduje. Bardzo duże nadzieje w niej pokładałam, a rozczarowałam się nieprzeciętnie. Jak rzadko.
Nie podzielam a nawet nie rozumiem zachwytów nią...

2/10

Pismo Święte poświęciło starotestamentarnej Dinie, "mlecznej siostrze" sprzedanego do Egiptu przez braci Józefa, jeden rozdział w Księdze Rodzaju. Z tych 31 wersetów Anita Diamant stworzyła historię, której początek i koniec wybiega daleko poza ramy biblijnej historii.
Dima była jedną z córek Jakuba, syna Izaaka(tego, który "kupił" pierworództwo od swojego brata Ezawa za miskę soczewicy) i jednej z jego żon, Lei. Była rówieśnicą Józefa, którego wykarmiła piersią Lea, ponieważ Rachela była bezmleczna. Niemal wszystkie kobiety z rodu Jakuba były położnymi, nie ominęło to i Dimy, która z czasem zaczęła pomagać rodzić kobietom z położonego nieopodal ich osady miasta Sychem. Pewnego razu, zostaje wezwana do porodu w pałacu królewskim, gdzie poznaje książęcego syna, który też się nazywał Sychem. Obydwoje zakochują się w sobie. Po pewnym czasie została znowu wezwana na królewski dwór. Tym razem zostaje na nim już jako żona Sychema. Zgodnie z lokalnym zwyczajem ojciec Sychema, Chamor, poszedł do namiotów Jakuba, aby "wykupić" Dinę. Jako "zapłaty" zażądano obrzezania Chamona, Sychema oraz mieszkańców Sychem, co zresztą wykonano. Jednak trzy dni później bracia Diny, Symeon i Lewi, wtargnęli do miasta i wyzabijali wszystkich mężczyzn. Zabrali też Dinę do swojego obozu. Ona jednak, za pomocą niejakiego Nehesi, wymyka się z niego i wraca do miasta, do pałacu, w którym została m.in. matka Sachema, Re-nefer. Razem uciekły do Egiptu, gdzie pod przybraną historią zaczynają nowe życie. Dina, która w dalszym ciągu jest położną, sama rodzi synka, owoc jej miłości z Sychemem. Jest szczęśliwa, powoli zapomina o przeszłości. Pewnego dnia zostaje jednak wezwana do rodzącej w pałacu, w którym jej syn Re-mose jest skrybą. Usłyszana w nim historia przywraca w niej wspomnienia, w nowym władcy rozpoznaje zaś Józefa. W jaki sposób to spotkanie wpłynie na ich życie.
"Czerwony namiot" to piękna historia o życiu kobiet z zamierzchłych czasów. Życia, w którym prym wiodą kobiety, wszak tytułowy "czerwony namiot" jest miejscem, w którym spędzają czas podczas miesiączki i połogu. Mają wtedy czas na podzielenie się najgłębiej skrywanymi tajemnicami. Życia, gdzie wiara w Boga Abrahama przeplata się ze zwyczajami pogańskimi(np. rozdziewiczenie dziewczynki podczas pierwszej miesiączki). Życia, o którym marzyła każda ówczesna kobieta, chociaż pojawiały się w nim zarówno łzy szczęścia, jak i rozpaczy.

Magiczna! Choć nie mówi o magii i nie ma w sobie nic z fantastyki. Po prostu opisuje życie. Ale właśnie samo życie, którego powstawanie i koniec jest magią. W dodatku opowieść wciąga cię zupełnie, aż zapominasz o całym świecie tu-i-teraz. Pięknie przestawione emocje kobiet, ich punkt widzenia, ich siłę jedności i rozdzielenia, ich wybory i konsekwencje wyborów. To wszystko wplecione w historię biblijnych postaci, ale nie chrześcijaństwo tu jest religią, a raczej moc kobiet dawania życia. Piękne i bardzo, bardzo mądre.
Z okładki: "Gdyby kobiety napisały Biblię, byłaby właśnie taka jak Czerwony namiot" The Boston Globe. Może nie aż tak, ale coś w tym jest.

• Powieść historyczna
  • Literatura amerykańska
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)