Pierwszy kontakt

Okładka książki Pierwszy kontakt Murray Leinster
Okładka książki Pierwszy kontakt
Murray Leinster Wydawnictwo: Solaris Seria: Galaktyka Gutenberga fantasy, science fiction
333 str. 5 godz. 33 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Galaktyka Gutenberga
Tytuł oryginału:
First Contact
Wydawnictwo:
Solaris
Data wydania:
2014-05-29
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-29
Liczba stron:
333
Czas czytania
5 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375901474
Tłumacz:
Joanna Grabarek, Tomasz Walenciak, Stanisław Plebański, Paweł Sola, Martyna Czarnecka
Tagi:
fantastyka science-fiction amerykańska fantastyka Kosmos obcy podróże w czasie
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
225
158

Na półkach:

Generalnie jestem wielkim fanem talentu tego autora ze względu na jego logiczne, naukowe podejście do sprawy. Z tego zbioru nie czytałem tylko "Tanków", ale dla porządku opiszę też inne opowiadania. Tu są jednak chyba najlepsze z najlepszych utworów autora więc gorąco polecam.
Pierwszy kontakt 7/10 - momentami trochę za długie opisy wprost przesiąknięte hard s-f, ale arcyciekawy pomysł na porozumiewanie się z obcymi. Mogło być krótsze - w środku fabuła się ciągnie i ciągnie (ale tylko w środku). Zakończenie inteligentne.
Proxima Centauri 9/10 - podobny klimat jak w poprzednim opowiadanku, ale wartka akcja, czasami mroczna, trzymająca do ostatniej strony w napięciu
Szalona planeta 9/10 - kolejne opowiadanie, które zostawiło mnie bez tchu. Sam pomysł planety-organizmu już jest mocny. Nie zgadzam się z autorem, że jesteśmy tacy źli, żeby tylko niszczyć mądrzejszych. Jakbyśmy niszczyli wszystko co jest mądrzejsze od nas to nie powstał by żaden komputer, oświetlenie, telewizor, radio a my żylibyśmy cały czas w erze kamienia łupanego
Tanki 6/10 - opowiadanie s-f batalistyczne gdzie udział biorą tylko czołgi. Ciekawy pomysł, ale mi osobiście nie zachwycają jakiekolwiek opowiadania, powieści o partyzantce, wojnie, przemocy nawet Gwieznych wojen nie znoszę. Jednak za świetny pomysł i prowadzenie akcji daję ocenę powyżej średniej.
Zespół badawczy 10/10 - coś wspaniałego. Logiczna, przygodowa fabuła z antymechanicznym przesłaniem. A jak my jesteśmy właśnie uzależnieni od tych maszyn : smartfonów, komputerów, telewizji...
Dziwny przypadek Johna Kingmana 7/10 - czytałem z zapartym tchem a zakończenie jest dosyć dobre i choć nie jest to wybitne opowiadanie to za zakończenie i, że przeczytałem go z ogromnym zainteresowaniem to bez zastanowienia daję 7.

Generalnie jestem wielkim fanem talentu tego autora ze względu na jego logiczne, naukowe podejście do sprawy. Z tego zbioru nie czytałem tylko "Tanków", ale dla porządku opiszę też inne opowiadania. Tu są jednak chyba najlepsze z najlepszych utworów autora więc gorąco polecam.
Pierwszy kontakt 7/10 - momentami trochę za długie opisy wprost przesiąknięte hard s-f, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
170
156

Na półkach:

Wspomnień czar

Murray Leinster (William Fitzgerald Jenkins) – jeden z głównych autorów Złotego Wieku SF. Twórca wielu oryginalnych pomysłów, później wykorzystywanych przez kolejne pokolenia fantastów. To cytat z czwartej strony okładki książki, którą chcę Wam przedstawić. Przepisałem, bo dzisiaj zrobię notkę, a nie recenzję, czasami trzeba coś zmieniać w życiu, nieprawdaż?

Do niedawna wiadomo było, że jak wspomnień czar, to Wojtek Sedeńko, Solaris i najprawdopodobniej seria Galaktyka Gutenberga. I tak właśnie jest. Zbiór zatytułowany „Pierwszy kontakt” Murraya Leinstera otrzymał numer 25 w serii Galaktyka Gutenberga. A napisałem wcześniej „do niedawna”, bo na przyszły rok wydawnictwo Mag zapowiada swoją serię wspominkową – Artefakty. Jednak raczej Andrzej Miszkurka z Maga próbuje wybrać pozycje z trochę późniejszych lat niż te, które znajdziemy w Galaktyce Gutenberga. Przypuszczam więc, że wydawnictwa nie będą wchodzić sobie w drogę.

Murray Leinster był wcześniej u nas prawie nieznany, albo dla niektórych średnio znany. Parę opowiadań, jakieś klubówki, jedno w drugim tomie „Drogi do science fiction”- jedno w antologii Prószyńskiego „Stare dobre czasy”, dwie w pierwszych „Rakietowych szlakach” z 1958 roku, kilka w ostatnich antologiach Solarisu „Złoty wiek SF”. Widać, że Wojtek lubi i docenia Leinstera - najpierw opowiadania w antologiach, teraz zbiór opowiadań, a szykuje jeszcze jedną książkę. Właśnie przy czytaniu pierwszego tomu antologii „Złoty wiek SF” zwróciłem uwagę na tego autora. Nie pamiętałem go z wcześniejszych publikacji. Ukazało się tam opowiadanie „Parlamentariusz”, które to bardzo mi się spodobało. Potem właściwie co tom było jedno opowiadanie Leintera, ale już nie zaskoczyło tak dobrze, jak to pierwsze.

Sięgnąłem jednak po zbiór opowiadań „Pierwszy kontakt”, żeby sprawdzić jak odbieram większą ilość opowiadań autora na raz. Mamy tutaj sześć opowiadań, z czego dwa wcześniej u nas niepublikowane. I to właśnie te niepublikowane wcześniej - „Tanki” i „Dziwny przypadek Johna Kingmana”, plus „Zespół badawczy” najbardziej mnie zauroczyły. Klasyczne, najbardziej znane: „Pierwszy kontakt”, „Szalona planeta” i „Proxima Centauri” już nie, może dlatego, że pamiętałem, więc nie zaskoczyły mnie tak mocno?

To dobry zbiór, nie rewelacyjny, bez fajerwerków, przecież opowiadania były pisane w latach 1930-1955. Już dawno więc znaleźliśmy podobne pomysły w innych, później wydanych książkach. Oczywiście nie wiedząc, że dużo z nich zrodziło się pierwotnie w głowie Murraya Leinstera.

ciąg dalszy na stronie:
http://szortal.com/node/6420

Wspomnień czar

Murray Leinster (William Fitzgerald Jenkins) – jeden z głównych autorów Złotego Wieku SF. Twórca wielu oryginalnych pomysłów, później wykorzystywanych przez kolejne pokolenia fantastów. To cytat z czwartej strony okładki książki, którą chcę Wam przedstawić. Przepisałem, bo dzisiaj zrobię notkę, a nie recenzję, czasami trzeba coś zmieniać w życiu,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    7
  • Fantastyka
    2
  • SF
    1
  • Regal6
    1
  • M & M
    1
  • Podróże
    1
  • Galaktyka Gutenberga - Solaris
    1
  • 2015
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierwszy kontakt


Podobne książki

Przeczytaj także