Noc zimowego przesilenia

kryminał, sensacja, thriller
Szara Godzina
2014-05-14
2014-05-14
Literatura polska kryminał retro Kraków lata 40. tajne stowarzyszenia okultyzm okupacja niemiecka jasnowidz dzieła sztuki

Kraków, rok 1941. Siostra słynnego jasnowidza zgłasza jego zaginięcie. Detektyw Załuski szukając zaginionego spotyka na swej drodze tajne stowarzyszenia, martwe, odarte ze skóry kobiety, zostaje wciągnięty do konspiracji, napotyka niebezpieczną kobietę rabującą dzieła sztuki. Mimo to, książka aż tak bardzo nie wciąga, wojna jest niejako tłem do akcji, choć okupacyjny Kraków został wiernie oddany.

Zapowiadało się znacznie ciekawiej, ostatecznie jednak raczej rozczarowanie.

Zapowiadało się znacznie ciekawiej, ostatecznie jednak raczej rozczarowanie.

Przesłuchane na storytel. Skoncentruje się na plusach:
- lektor
- obraz Krakowa w czasie wojny
- dobrze się ziewało

Przesłuchane na storytel. Skoncentruje się na plusach:
- lektor
- obraz Krakowa w czasie wojny
- dobrze się ziewało

dla mnie nuda ... początek mnie uśpił, a dalej sobie darowałam ... książka to ma być relaks, a nie droga przez mękę ...

Z jednej strony wciągająca i przemyślana, z drugiej przez pierwszą połowę niezwykle irytująca to opowieść. Wszystko przez masę kompletnie nieistotnych dla akcji szczegółów na temat przeszłości drugoplanowych bohaterów i historii miejsc obok których przechodził Artur, mężczyzna, który najprawdopodobniej znał wszystkich w Krakowie. Gdzie nie polazł, tam miał znajomego, który... to, tamto i owamto. Irytowałam się przez te zbędne dygresje i musiałam się zmuszać do dalszego czytania, bo wiedziałam, że warto. No i miałam rację, bo intryga okazała się zacna. Polecam wytrwałym wielbicielom kryminałków retro, ooo.

Przyzwoicie napisany powiedzmy, że kryminał retro, tym razem z okupowanego Krakowa. Literacko bardzo poprawny, czego nie można napisać o wielu gwiazdach tego gatunku. Sama akcja niestety mało prawdopodobna i bardzo naciągana, co z kolei zniechęca nieco do lektury. Nieźle za to oddane realia epoki i miejsca akcji. Solidny średniak.

przeczytana jednym tchem

przeczytana jednym tchem

Kto w czasie wojny korzysta z usług prywatnego detektywa, żeby odszukać zaginiona osobę?
Dlatego detektyw Artur Załuski jest zdziwiony prośbą siostry jasnowidza, która twierdzi że jej brat nie został złapany podczas łapanki tylko po prostu nagle zniknął. Przekazuje mu notes jasnowidza a nim ostatnie jego wizje związane ze śmiercią dziewczyny w czerwonym płaszczu.
Okazuje się, że zaginionych młodych kobiet jest więcej, a ich zmasakrowane i okaleczone ciała wyrzuca Wisła.
Detektyw nie interesuje się polityką, ale wskutek różnych wydarzeń zostaje żołnierzem podziemnej armii a na dodatek zaangażował się w niebezpieczną grą z wrogim wywiadem.
Szpiedzy, agenci, kapusie, żołnierze podziemia a do tego tajne bractwo owiane złą sławą, mrokiem tajemniczości i okrucieństwa.
Noc 21 grudnia, najdłuższa noc w roku, noc zimowego przesilenia rozwiąże wszystkie zagadki.
Świetny trzymający w napięciu kryminał retro, który wciąga od samego początku.
Z przyjemnością wędrowałam razem z bohaterem uliczkami wojennego Krakowa, odwiedzałam restauracje i kawiarnie których już niestety nie ma i nawet brak tabliczek na kamienicy, że była tu kiedyś restauracja Cyganeria czy Feniks.
Autorka udowodniła, ze potrafi pisać nie tylko świetne współczesne powieści obyczajowe, ale również pasjonujące powieści kryminalno-sensacyjne z okresu wojny.
Chętnie przeczytałabym jeszcze coś o detektywie Załuskim i jego przygodach podczas wojny.

Okazuje...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kraków czasy drugiej wojny światowej wiadomo, służby specjalne, tajne stowarzyszenia. Detektyw dostaje zlecenie odnaleźć zaginionego jasnowidza i ...nie tylko on zaginął. Niełatwe to zadanie wiele przeszkód, a trzeba bardzo uwarzyć by komuś się nie narazić no i przede wszystkim jakoś trzeba żyć... mamy wojnę. Dobrze napisana historia, a cała sytuacja nas nie przytłacza zbytnio choć nie powiem dodaje takiej niepewności - kto przetrwa do jutra ...

"Przez chwilę widział jej bardzo bladą skórę, tak nieskalanie piękną jak pierwszy zimowy śnieg o brzasku."
Kiepsko napisana, naiwna intryga, bezbarwne postaci, choć początek obiecujący.

Kiepsko napisana, naiwna intryga, bezbarwne postaci, choć początek obiecujący.

Dodaj cytat z książki Noc zimowego przesilenia