Dom Naszej Pani

Okładka książki Dom Naszej Pani Anna Klejzerowicz
Okładka książki Dom Naszej Pani
Anna Klejzerowicz Wydawnictwo: Replika Cykl: Emil Żądło (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Emil Żądło (tom 3)
Replika
2015-11-03
2015-11-03
978837674X

Trzeci tom serii z reporterem Emilem Żądło i jego znajomymi. Część obyczajowa sympatyczna , chociaż niezbyt skomplikowana.
Jak w poprzednich tomach - wydaje mi się ,że autorka trochę przesadza z drobiazgowymi historycznymi opisami. To bodjaże Mariusz Szczygieł opowiadał o dwu reporterach z PRL-u , z których pierwszy szczegółowo pedantycznie wszystko opisywał , a drugim był Kapuściński [ jak wiemy nie zawsza sciśle trzymał się faktów- chodzilo mu o wykreowanie nastroju] . Pamięć po tym pierwszym prawie zaginęła , a Kapuścińskiego , mimo kontrowersji, czyta się do dzisiaj.
Autorka powtarza też 2 razy ten sam chwyt - ktoś zostaje zamordowany tuż przed spotkaniem z reporterem , a on ma wyrzuty sumienia, bo nie spotkał sie z ofiarą wcześniej [ w następnym tomie cyklu tez się to przydarza] .
W bardzo dobrym kryminale nie powinno być takich powtórek - chyba że to komedia.
Ponieważ nie bardzo udaje mi się znaleźć książki łączące kryminał z historią sztuki - to nieliczne , jak "Dom naszej Pani" , choć nie pozbawione wad , czytam z przyjemnością .

Kompletna bajka, a już finał zupełnie z czapki. Autorkę ewidentnie poniosło. Tym niemniej czyta się to przyjemnie.

Muszę sobie zrobić przerwę od tego Indiany Jonesa... Ups! Od Emila Żądło znaczy się. Ale że Atlantyda??? Poważnie???
Doczytałam do końca, bo były fajne fragmenty, ale jednak powstrzymam się od kolejnych tomów. Chyba pani autorka zbyt swobodnie puściła widzę fantazji, poczucie oderwania akcji od rzeczywistości zmarnowało mi przyjemność czytania.

Kolejna zagadka kryminalna w historycznej osnowie. Tym razem poznajemy loże masońskie i zaginioną Atlantydę:) Ta część jednak obfituje w za długie opisy i trochę sztuczne dialogi. Ale historia ciekawa.

Kolejna część z panem Żądło, wciągająca tak samo jak dwie poprzednie. Polecam

Kolejna część z panem Żądło, wciągająca tak samo jak dwie poprzednie. Polecam

17/52

17/52

Kolejna odsłona przygód dziennikarza śledczego Emila Żądło. Tym razem tłem popełnianych zbrodni – giną muzealnicy, z którymi współpracuje Marta, partnerka Emila – jest działająca w międzywojennym Gdańsku loża masońska, wątek Atlantydy i starożytnej cywilizacji Tartessos.
W trakcie śledztwa, zarówno bohater, jak i czytelnicy otrzymują sporą dawkę wiedzy historycznej, która momentami może być – dla osób, które nie lubią elementów edukacyjnych wplecionych w treść „czytadła” – nużąca i nie do przejścia. Jednak dla osób, które lubią się „wgryźć” w opisywane zagadnienie, może być punktem wyjścia do dalszego zgłębiania tematu.

Dla mnie najlepsza książka do tej pory, tak na wyrost 7*, dałbym takie 6,5*

Dla mnie najlepsza książka do tej pory, tak na wyrost 7*, dałbym takie 6,5*

SUPER KSIĄŻKA z Historią w tle polecam . Przy okazji można dostać całkiem przyjemny wykład z historii starożytnej

Fabuła interesująca, nie jakaś wyjątkowa, ale też nie była nudna. Jest to jedna z niewielu książek osadzonych we współczesnym Gdańsku, to na plus.
Nie podobały mi się jednak te długie monologi Marty, w których opisywała Emilowi fakty historyczne. To prawda, dawka wiedzy w nich zawarta była ogromna, autorka musiała zrobić duży research, jednakże były one jakby, encyklopediowe. Pasowałyby na wpis w Wikipedii, a nie na swobodną wypowiedź.
Natrafiłem także na sporo literówek, wyjątkowo wiele razy brakowało liter w słowach.
Mimo wszystko, książka nie była zła, nie nudziłem się czytając ją, lecz nie wciągnęła mnie jakoś bardzo.

• Kryminał

Dodaj cytat z książki Dom Naszej Pani