Smutek Gabi

Anna Szczęsna Wydawnictwo: Lucky literatura piękna
Lucky
2014-01-01
2014-01-01

"Smutek Gabi" jest opowieścią, która wciąga nas od pierwszych stron. Sięgając po książkę nie sugerujcie się do końca tytułem, jest to historia trzydziestokilkuletniej Gabi, która kupiła swoje pierwsze mieszkanie na kredyt. Bohaterka ma przy swoim boku wspaniałych przyjaciół na, których może zawsze liczyć- Bognę i Macieja. Gabi ma problem ze stworzeniem bliższej relacji z mężczyzną, czuje się samotna.
W jej życiu pojawia się Eryk. Czy nasza bohaterka znajdzie szczęście U boku nowo poznanego mężczyzny, czy może jednak wybierze zakochanego w niej przyjaciela?
----
Autorka @anna_szczesna_autorka w książce porusza wiele istotnych kwestii takich jak przyjaźń, radość, smutek i relacje rodzinne. Powieść napisana jest w lekki i przyjemny sposób, dzięki temu nadaje się na długie jesienne wieczory.

"Smutek Gabi" Anny Szczęsnej to piękna opowieść o przeciwnościach losu i walce o własne szczęście. Tytuł książki zgadza się całkowicie z jej treścią, która została napisana lekko i w sposób skłaniający do refleksji.
Autorka zaskakuje biegiem wydarzeń i ogromem emocjii. Czyta się jednym tchem, a pomysłowość pisarki sprawia, że opowiadanie to niesamowita dawka humoru i mądrości życiowych. Bardzo podoba mi się to, że każdy bohater w książce został obdarzony zróżnicowanym charakterem i temperamentem.
"Smutek Gabi" posiada nutkę tajemnicy co sprawia, że książka jest szalenie wciągająca, od której trudno się oderwać, którą trzeba przeczytać.
Polecam tę i inne książki Anny Szczęsnej.

Gabi to trzydziestokilkuletnia singielka, pracująca w firmie wysyłkowej. Niestety ta praca nie daje jej żadnej satysfakcji, nawet materialnej, ani tym bardziej zawodowej. Ma za to serdecznych przyjaciół Bognę oraz Maćka, który się w Gabi skrycie podkochuje. Za wzięty kredyt Gabi kupuje wymarzone mieszkanie –siedemnastometrową! (aż!!!) kawalerkę. Nieważne, że małą, ciasną i do remontu. Liczy się tylko fakt, że jest to jej własność. Przyjaciele pomagają Gabi umeblować "gniazdko" , meblami przyniesionymi z własnych domów, od znajomych, a nawet spod śmietnika. Gabrysia boryka się nie tylko z brakiem pieniędzy, dręczeniem przez Bazylego, ale także z demonami z przeszłości związanymi z jej rodzicami. Kiedy od swego szefa dostaje propozycje pracy przy inwentaryzacji książek i dokumentów jego ojca, życie zmienia się na lepsze i to nie tylko ze względów finansowych. Zaprzyjaźnia się bowiem ze starszym panem. Z biegiem czasu dostrzega jego samotność i uświadamia sobie ,że „samotna starość to horror” *. Wśród książek znajduje stary pamiętnik, który skrywa niewyjaśnione do tej pory informacje dotyczące matki pana Wiktora. Gabrysia próbuje tez naprawić relacje z rodzicami, którzy kiedyś mocno ją zranili i zawiedli.
Autorka w powieści porusza szereg istotnych i ważnych w życiu spraw, które każdej chwili mogą stać się naszym udziałem. I chociaż czasami brak zdecydowania, a zwłaszcza wykorzystywanie przez Gabi Macka i niedostrzeganie jego miłości drażni, to jednak relacje międzyludzkie pokazane przez Panią Annę są ciekawe i pouczające. Pozwalają wierzyć, że przyjaźń zawsze zwycięża, że pomaga żyć i pokonywać wszelkie trudności. Nie wolno i nie trzeba też w nieskończoność chować urazy nawet jeśli zostaliśmy dotkliwie zranieni. Trzeba umieć przebaczać, co przynosi skołatanemu sercu ulgę i wolność. I żyć na nowo!

Gabi właśnie kupiła mieszkanie. Teraz musi zmagać się z kredytem i zagospodarowaniem niewielkiej przestrzeni, którą ma na własność. Na dodatek w pracy ma namolnego kolegę, Bazylego, który nie rozumie słowa „nie”. Na szczęście czuwa nad nią przyjaciel, Maciej, który też pracuje w tej firmie, i który w kryzysowych sytuacjach wyciąga do niej pomocną dłoń. Mężczyzna pomaga Gabi w meblowaniu mieszkania i rusza z nią do rodzinnego Poznania, by kobieta mogła zabrać swoje rzeczy. Gabi nie chce jednak, by Maciej poznał jej rodziców. Kontakt z nimi urwał się, gdy kobieta wyprowadziła się z domu. Jakie sekrety skrywa Gabi? Czemu nie chce mieć nic wspólnego z rodzicami?
Smutek Gabi to powieść Anny Szczęsnej, która opowiada historię młodej kobiety. Tytułowa bohaterka od dawana jest dorosła, jednak do tej pory dzieliła pokój w wynajętym mieszkaniu, w którym nie czuła się dobrze. W końcu Gabi bierze kredyt i zaczyna życie na własny rachunek, bez dzielenia się z innymi swoją prywatnością.
Powieść porusza kilka wątków. Po pierwsze jest tu temat przechodzenia na własne. Na przykładzie Gabi pokazane są blaski i cienie życia w pojedynkę, posiadania kredytu, kupna pierwszego mieszkania. Drugim ważnym tematem są relacje międzyludzkie, których mamy tu całkiem sporo. Na pierwszy plan wysuwa się przyjaźń Gabi i Macieja. Widać, że dla niego jest to coś więcej niż tylko koleżeństwo. Mamy też toksyczną relację kobiety z Bazylim. Do tego dołóżmy momentami dość szorstką przyjaźń między Gabi a Bogną. I na koniec dziwne relacje z rodzicami. Tajemnica rodzinna to zresztą osobny wątek tej historii, a właściwie wątki, bo poza główną bohaterką inne postacie też się z tym zmagają.
Zacznę od plusów tej lektury, chociaż ich jest zdecydowanie mniej. Podoba mi się, że w książce pojawia się kilka wątków, a nie wszystkie dotyczą bezpośrednio Gabi. Te historie w tle, w których w jakichś sposób uczestniczy główna bohaterka, są ciekawe i sprawiają, że powieść wydaje się bogatsza. Pozytywnie odbieram również postać Macieja, bo tylko on wydawał mi się bohaterem interesującym. Do plusów zaliczam też rozmiar książki i piękną okładkę.
Minusów jest niestety zdecydowanie więcej. Najdrobniejszym jest chyba niechlujstwo – czasem narracja zaczynała się jak dialog, raz znalazłam literówkę (i jeśli dobrze pamiętam, to była ona w imieniu). Wiem, to niewiele, ale momentami wprowadzało to zamęt podczas czytania. Do tego dialogi, które po kilkunastu linijkach gubiły czytelnika – tylko kilka z nich informowało, kto właśnie mówi. Najpoważniejsze dwa minusy to historia i główna bohaterka. Jeśli chodzi o historię, to wymęczyła mnie. Działo się dużo, a czasami miałam wrażenie, że wątki kończyły się, zanim się jeszcze zaczęły. Część z nich można było pominąć, byłby większy porządek. Mamy tu wszystko – od tragedii rodzinnej, po nieszczęśliwą miłość i wypadki. Jeśli chodzi o bohaterkę – Gabi w ogóle mnie do siebie nie przekonała. To dorosła kobieta, która zachowuje się jak nastolatka. Wykorzystuje swojego przyjaciela, ale udaje, że tego nie widzi. Mówi, że nie będzie już go wykorzystywać, po czym bez pytania go o zdanie zapewnia matkę, że Maciej wszędzie je podwiezie. Poza tym miałam wrażenie, że co kilka stron mam do czynienia z inną kobietą – raz naiwną, raz zabawną, raz zołzą, a za chwilę płaczliwą dziewczynką. Nie mogłam zrozumieć jej zachowania.
Smutek Gabi to książka, która nie przekonała mnie do siebie. Jest niewielka, a ja męczyłam się z lekturą kilka dni. Podoba mi się, że nie jest to opowieść tylko o jednej kobiecie. Pojawiają się też problemy innych, dlatego miło się to czyta i nie ma się wrażenia, że Gabi widzi tylko czubek własnego nosa. Jednak to trochę za mało, by polubić tę książkę.

2089

Lekka i przyjemna opowieść.Polecam!

Lekka i przyjemna opowieść.Polecam!

Myślałam, że się będę nudzić, a tu proszę miła niespodzianka. Książka fajna, lekko napisana i dobrze się czyta.

Gabi to typowa samotna trzydziestokilkulatka, która nie potrafi stworzyć stałych relacji z mężczyznami, którzy nie potrafią zrozumieć, że jak kobieta nie chce się spotykać to trzeba sobie odpuścić. Maciej, Eryk i Bazyli stworzą wybuchowy trójkąt wokół niej, który przekona ją, że łączenie pracy z miłością może nadwyrężyć jedno lub drugie. Jak w życiu wielu przedstawicielek płci pięknej spotka się ona również z przemocą i molestowaniem w pracy. W tle zobaczymy sielankową miłość Bogny i Krzysztofa, którzy przekonują swoją zatwardziałą i przyciągającą nieszczęścia bliską znajomą, że uczucie może zmienić człowieka.
Początkowo życie Gabi wydaje się bardzo monotonne: miniaturowe mieszkanie, praca, znajomi i natrętny adorator, który jest gotowy zrobić wszystko, żeby przekonać do swojego uczucia. Jak daleko posunie się młody mężczyzna? Czy Gabi wybierze obsesyjnie zakochanego, czy starego przyjaciela, a może kogoś kto ją bardzo przypomina? Przekonajcie się sami.
W „Smutku Gabi” nie zabraknie radości i smutku. Życiowe rzucanie bohaterem z przeciwności w przeciwność, a do tego jej zaangażowanie w pracę sprawi, że z jednej strony wybierze się w podróż życia, a z drugiej jej życie kręcące się wokół pracy i miejskiej ciasnoty ulegnie zmianie.
Książka Anny Szczęsnej napisana lekkim językiem, wzbogacona dylematami młodych ludzi, którzy ciągle mają za mało pieniędzy, by zacząć życie na swoim we dwoje i tułają się od mieszkania do mieszkania, gdzie wynajmują miejsca w pokojach. „Smutek Gabi” polecam osobom, które szukają przyjemnej, ale bardzo życiowej lektury ze szczęśliwym zakończeniem

Kolejna autorka, która pochodzi z Włocławka. Kolejna, która mnie nie zawiodła, a ja nie zawiodłam się na kolejnej polskiej autorce. Pani Anna Szczęsna przedstawiła nam świat Gabi. Pełen niedomówień, samotny, zamknięty w czterech ścianach jej siedemnastometrowego mieszkania pod Poznaniem. W dodatku to dziewczyna po trzydziestce, czyli moja rówieśniczka. Staram się nie oceniać bohaterów, ale zrozumieć ich sytuacje, życiowe problemy. I tak było właśnie w przypadku Gabi. Od samego początku bardzo ją polubiłam, stała się moją przyjaciółką.

Gabrysia wiedzie dosyć poukładane, spokojne życie. Samotne życie. Nie spieszno jej do rodzinnego zgiełku, woli dbać sama o siebie. Czy to egoistyczne? Myślę, że nie. To każdego świadomy wybór. Tym bardziej, że ma wokół siebie dwóch adoratorów. Macieja przyjaciela i Bazylego, który zakocha się w niej chorobliwie, wręcz apodyktycznie. Oboje to koledzy z pracy. I co? I nic. Gabi czuje się dobrze w swoim nowo kupionym małym mieszkanku i nie zamierza w ogóle tego stanu rzeczy zmieniać.

Zapraszam na ciąg dalszy na www.nietypowerecenzje.blox.pl

To pierwsza książka Anny Szczęsnej, którą przeczytałam i napewno nie ostatnia. Wybrałam tę, bo Gabi to moja imienniczka :) Dawno juz nie czytałam do pierwszej w nocy a to o czymś świadczy.

Książka wciągająca, zaskakująca jednak szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej. Mimo wszystko polecam na jesienne chłodne wieczory pod kocem ;)

• Wymienię / Sprzedam
  • Szukam (ewentualnie)