Miód na serce

2014-05-15
2014-05-15
Magdalena Moltzan-Małkowska
przeszłość wiara przyjaźń miłość

Sugar Wallace zjawia się na Manhattanie ze swoimi pszczołami, tajemniczą przeszłością i niecodziennym upodobaniem do taktu i manier, wywracając życie mieszkańców przy Flores Street do góry nogami. Kobieta od lat szuka swojego miejsca podróżując po kraju, lecz nie zdarzyło się, by osiadła gdzieś na stałe. Przeprowadzając się po raz kolejny, zabiera ze sobą swój ul i zostawia liczne grono przyjaciół, których życie na zawsze odmieniła. Jednak kto naprawi jej własne... I co ona na to…

Książkę dostałam w prezencie i gdy zobaczyłam jej oprawę, od razu poczułam, że ta książka do mnie przemówi. Co prawda nie ocenia się książki po okładce, ale ta bardzo mi się spodobała - była subtelna i kobieca. Przypomniała mi okładki, jakie tworzono kiedyś, gdy jeszcze grafika nie była aż tak zaawansowana.

Jeśli chodzi o samą fabułę, pomysł na historię był naprawdę świetny. Czytało mi się tę książkę przyjemnie, szybko i często do niej powracam. Autorka stworzyła barwne postacie, które mają swoje ludzkie przywary i wady. Przecudownie było poznać tych bohaterów, czułam się tak, jakbym towarzyszyła im we wszystkich przygodach.

Ta książka dla mnie jest lekiem na zastój czytelniczy, wtedy zazwyczaj po nią sięgam. Polecam ją Wam również w takiej sytuacji :)

Mnie jakoś ta książka naprawdę zaciekawiła i spowodowała, że było mi miło na sercu. Fajnie opisane emocje głównej bohaterki, można było się "wczuć". Dowiedziałam się czym jest krynolina i wielu ciekawostek o pszczołach 🐝
Polecam, bo warto!

Polecam, bo warto!

To jakaś tragiczna pomyłka z listy lektur poprawiających nastrój, ale ja po tych nawet nie 50 stronach mam podniesione ciśnienie, jaka ta książka jest przynudzająca i przypomina przypowiastkę ze szkółki niedzielnej w jakimś kościele, gdzie nikt nie przeklina i każdy czuje wewnętrzny spokój, bo „ufa Panu” i „czyni dobro”. Rzyg tęczą. To zdecydowanie nie dla mnie.

Piękna i mądra książka,spędziłam przy niej cudowne chwilę.

Piękna i mądra książka,spędziłam przy niej cudowne chwilę.

Bardzo pozytywna opowieść, podnosząca na duchu. Historia o tym jak bardzo potrzebny jest nam ktoś kto nas wysłucha bez osądzania. Sugar jest właśnie taką osobą, która wraz ze swymi pszczołami wprowadza się do domu przy ulicy Flores Street. Poprzez drobne uprzejmości niezauważalnie pomaga mieszkańcom kamienicy zbliżyć się do siebie.
Polecam każdemu na poprawę nastroju.

Polecam każdemu na poprawę nastroju.

Kolejna powieść autorki, która przypomina baśń dla dużych dziewczynek. Jest to bajka z morałem (należy ufać pszczołom) oraz przesłaniem. Głowna bohaterka, Sugar Wallace, co roku przenosi się w inne miejsce, aby razem ze swoimi pszczołami odmieniać życie okolicznych mieszkańców. Tym razem trafia na ostatnie piętro starej kamienicy na Manhattanie. Przypadek sprawia, że poznaje Theo Fitzgeralda, który będzie się starał w sposób dość niestandardowy zdobyć jej względy. Sugar zajmuje się produkcją i sprzedażą miodu, który jej zdaniem może być panaceum na wszelkie boleści. A przede wszystkim stara się krzewić uprzejmość między ludźmi, uważając że miłe odnoszenie się do drugiego człowieka jest w stanie ulepszyć świat. Jej zdaniem uśmiech i życzliwość do droga do serca współczesnego człowieka. Czy tym razem uda jej się naprawić napięte stosunki między ludźmi mieszkającymi w jej bloku? Czy jej pomysły spotkają się ze zrozumieniem? Jak się skończy jej romans z Theo? Czy uda się wyjaśnić tajemnice drzemiące w przeszłości? Jeśli zaintrygowała was ta recenzja, zapraszam do lektury. Jest to prawdziwy miód na serce, przekonujący iż nigdy nie jest za późno na miłość.

Bardzo lekka i ciepła lektura. Jej główny wątek stanowią perypetie dziewczyny, która razem ze swoimi pszczołami wprowadza się na ostatnie piętro jednego z domów mieszkalnych w Nowym Jorku. Tam staje się częścią życia jego wyjątkowych lokatorów a przy okazji - z pomocą swoich ulubienic - zaczyna odkrywać kto jest jej naprawdę potrzebny, a być może nawet przeznaczony...

Nie jest to może literatura bardzo ambitna, ale za to literatura całkiem smacznie i z wdziękiem podana, pełna optymizmu, zabawna i wzruszająca. Nawet mała doza naiwności czy przewidywalności w niczym tu nie przeszkadza.
Polecam.

1984

Miła, ciepła, przewidywalna.

Miła, ciepła, przewidywalna.

Przyjemna lekka książka na wakacyjny dzień.

Przyjemna lekka książka na wakacyjny dzień.

"Jesteś odwykiem, terapią i lekiem na całe zło w jednej osobie"

" Mniejsza z tym, że ludzie nie potrafią się zachować. ... Grunt, że ty potrafisz. Tak działa dobre wychowanie. Rób innym, co tobie miłe. Dobre maniery to nic innego jak uprzejmość , bez względu na zachowanie drugiej osoby. Dzięki nim świat staje się lepszy, możesz mi wierzyć na słowo"

"Człowiek, który umie przeprosić, poradzi sobie w życiu"

"I mocno trzymając Sugar za rękę, pociągnął ją w stronę rzeźby, której obfity biust ginął pod warstwą Elżbiety Szóstej i jej poddanych".

"Jesteś odwykiem, terapią i lekiem na całe zło w jednej osobie"

"Człowiek, który umie...

• Przeczytane w 2014