Przyjaciele mojego dzieciństwa

Nasza Księgarnia
1969-01-01
1963-01-01
Wanda Żółkiewska Józef Wilkoń

To wydanie zawiera dwa tomy opowiadań: "Przyjaciele mojego dzieciństwa" i "Trzy kostki cukru". Łączą się one w serię historii dzieci spod Częstochowy - Janki, Dzidźki i Zbyszka, mieszkańców osady hutniczej Błeszno. To pełne ciepła i rodzinnej miłości przedwojenne opowiadania, których akcja dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym.
Część pierwsza to przede wszystkim towarzyszące dzieciom zwierzęta: kawka Pacynka, kot Buruś, mysz Pani Myszutka, pies Druh i koń doktora Opuszko. Poza tym poznajemy nauczycielkę Olę, gosposię Nastusię, stangreta pana Ignacego, sprzedawcę Gewercmana i Żyda Mordka. Dzieci jadą też do miasta, biorą udział w loterii, w której można wygrać lalkę, Pannę Konstancję, i dostają prezenty świąteczne.
Część druga przedstawia codzienność i obyczajowość naszej dziatwy: urodziny, zabawy, wyprawy nad Wartę, rodzinne uroczystości czy patriotyzm.
Nie ma w tych opowiadaniach wyraźnych point. To po prostu zapis wspomnień autorki z sielskiego-anielskiego dzieciństwa.

Część pierwsza to przede wszystkim...

Jedna z książeczek z dzieciństwa. Opowiadania o zwierzętach. Jak byłem malutki to Mama mi je czytała. Dla wszystkich dzieci, jeszcze nie skażonych X-menami czy innymi cudakami.

• Młodzieżowa
  • Kikoły
  • Książki dzieciństwa
  • Przeczytane w 2024
  • Nieprzeczytane
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Przyjaciele mojego dzieciństwa