Strażnicy północnej rafy

Krajowa Agencja Wydawnicza
1988-01-01
1988-01-01
rekiny rafa nurkowanie

Książka Jana Kraśki nie ma tu wprawdzie oszałamiającej liczby ocen, niemniej jednak w ramach polskiej powieści przygodowej śmiało można ją określić jako klasykę mniej znaną.

Jej szczególnie mocną stroną są barwne i plastyczne opisy w scenach dziejących się pod wodą, wzbogacone wiedzą oceanograficzną. Ktoś, kto czytał tę książkę przed laty, dziś zaś namiętnie ogląda filmy przyrodnicze, zwłaszcza te poświęcone oceanom, źródło swej pasji może bez wątpienia widzieć właśnie w tej lekturze. Nie zawodzi w niej również wątek sensacyjny, aczkolwiek może trochę za dużo tu karkołomnych i ocierających się o konfabulację poczynań nastolatka w konfrontacji z dorosłymi mężczyznami. Któż z nas jednak nie chciał w chłopięcym wieku choć na chwilę stać się bohaterem, radzącym sobie w każdej sytuacji oraz zdolnym uwolnić siebie i innych z dowolnej opresji?

Oprócz przyjemnej dawki sensacji oraz młodzieńczego idealizmu i romantyki miłości „Strażnicy północnej rafy” niosą ze sobą pochwałę męskiej przyjaźni, lojalności i przygody, do której miło się wraca po latach. Polecam więc tę lekturę i młodym czytelnikom, i wszystkim podróżnikom sentymentalnym.

• Wehikuł czasu
  • 1996
  • 2015
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Strażnicy północnej rafy