Przez morze słońc

Okładka książki Przez morze słońc Gregory Benford
Okładka książki Przez morze słońc
Gregory Benford Wydawnictwo: Amber Cykl: Centrum Galaktyki (tom 2) fantasy, science fiction
Centrum Galaktyki (tom 2)
Across the Sea of Suns
Amber
1998-01-01
1998-01-01
Cezary Frąc

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Hieroglyph: Stories and Visions for a Better Future Charlie Jane Anders, Madeline Ashby, Elizabeth Bear, Gregory Benford, David Brin, James L. Cambias, Cory Doctorow, Kathleen Ann Goonan, Lawrence M. Krauss, Geoffrey A. Landis, Rudy Rucker, Karl Schroeder, Neal Stephenson, Bruce Sterling
Hieroglyph: St... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 102, March 2015 Gregory Benford, Mike Buckley, Neil Clarke, Orrin Grey, Naim Kabir, Ken Liu, Chen Qiufan, Lavie Tidhar, Catherynne M. Valente, Chuck Wendig
Clarkesworld M... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Multiverse. Exploring Poul Andersons Worlds Karen Anderson, Stephen Baxter, Astrid Anderson Bear, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Terry Brooks, C.J. Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Bob Eggleton, Raymond E. Feist, Eric Flint, Nancy Kress, Larry Niven, Jerry Eugene Pournelle, Robert Silverberg, Harry Turtledove, Tad Williams
Multiverse. Ex... Karen Anderson, Ste...
Okładka książki Gateways. Original New Stories Inspired by Frederik Pohl Brian W. Aldiss, Isaac Asimov, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Cory Doctorow, Gardner Raymond Dozois, Alex Eisenstein, Phyllis Eisenstein, James R. Frenkel, Neil Gaiman, James Gunn, Joe Haldeman, Harry Harrison, David Lunde, Elisabeth Malarte, David Marusek, Larry Niven, Jody Lynn Nye, Emily Pohl-Weary, Mike Resnick, Frank M. Robinson, Robert J. Sawyer, Robert Silverberg, Joan Slonczewski, Sheri S. Tepper, Vernor Vinge, Connie Willis, Gene Wolfe
Gateways. Orig... Brian W. Aldiss, Is...

W przeciwieństwie do 1 tomu ten czyta się świetnie (dużo się dzieje) i tylko w środku następuje obyczajowy wyłom od tej reguły.
W poprzedniej części nie było tylko horroru wśród ogromu różnych gatunków literackich. A tutaj mamy i to od 2 części (motyw Rojowców). Brakuje tylko kryminału bo zagadkę w postaci zakodowanych wiadomości też mamy.
Styl cały czas dość ciężki i to nie chodzi tylko o hard s-f, ale niekiedy o prowadzenie narracji. Na początku niezmiernie ciężko połapać cię o co chodzi w tym natłoku informacji w sieci - rozmowa na raz przesyłana kanałami przez wszystkich podłączonych : Kanał 5, 39, 44 itd a potem już nawet bez numeracji, czyli nie wiemy kto jest kto. Można by to zrobić jaśniej.
Potem mamy kilka "rozmów-wierszy" (po lewej stronie mówi jedna osoba po prawej inna).
Warto przez to przebrnąć bo akcja jest tutaj ciekawa (tylko nie potrzebnie przedzielona wątkami z Ziemi - tzn wg mnie lepiej by było jakby była najpierw 1 i 3 część a potem 2 i 4). Najlepsze są : szczególnie wątki ziemskie z Warrenem, pierwsze części, (czyli przygody Nigela i proces poznawania EM-ów) oraz końcówka to szczyty s-f.
Małym minusem jest też podobny wątek jak w pierwszej części - "prześladowanie" Nigela. Jednak z drugiej strony niesamowicie pogłębiony jest tu konflikt Nigela z pewnym panem (nie wymienię imienia żeby nie psuć lektury) - mamy rację po jednej jak i po drugiej stronie. Konflikt murowany.

Styl cały czas dość ciężki i to...

Część druga znacznie lepsza niż pierwsza. Jest bardzo poplątana, co jest bardzo charakterystyczne dla tego autora, czasem robi się takie masło maślane, ale myślę, że jest to związane, że Benford nie potrafi niekiedy czegoś ładnie przedstawić. Ogólnie wreszcie nie ma bzdurnych wątków, dzięki temu akcja leci wartko i można się wbić w rytm. Akcja jest wreszcie dobrze lakierowana i główny aspekt rozwija się ciekawie, ogólnie temat miedzygalaktycznej wojny między życiem organicznym a maszynami jest bardzo interesujący a temat dla fana sf pasjonujący. Ciekawe co się zdarzy w tomie trzecim, już się nie mogę doczekać.

Ciekawsze niż pierwszy tom dzięki historii, która rozgrywała się na ziemi i dotyczyła ślizgaczy.

O ile jeszcze fabuła "W oceanie nocy" jest mało prawdopodobna, ale możliwa do spełnienia, jeśli przymknie się oczy na pewne drobiazgi.W tej części sagi suma niesamowitych zbiegów okoliczności zaczyna przekraczać wszelkie standardy nawet jak na sience-fiction. A szkoda bo gdyby tak np. zamiast jednego bohatera wprowadzić kilka postaci rozdzielonych w czasie i przestrzeni to wyszła by z tego naprawdę świetna lektura z ciekawymi pomysłami.

Opis trochę nieprzystający.Nigel wyrusza ale nie do jądra galaktyki tylko do innego systemu i nie zdobytym statkiem tylko zbudowanym na wzór statku obcych.Trochę filozofowania,ale czyta się przednio.Tylko ten pomysł,że maszyny latają sobie po kosmosie zabijając wszelkie życie to jakoś do mnie nie przemawia.

Świetna !

Świetna !

• Góra
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Hard SF
  • Sci-fi mniej ciekawe
  • 2010
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Przez morze słońc