Morderstwo jako dzieło sztuki

Okładka książki Morderstwo jako dzieło sztuki David Morrell
Okładka książki Morderstwo jako dzieło sztuki
David Morrell Wydawnictwo: Albatros Cykl: Thomas De Quincey (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Thomas De Quincey (tom 1)
Murder as a Fine Art
Albatros
2014-10-24
2014-10-24
2013-05-07
Krzysztof Obłucki
Morderstwo kryminał

Okładka książki Rambo on Their Minds Gayle Lynds, David Morrell
Rambo on Their... Gayle Lynds, David ...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

Wynudziła mnie ta książka. Chyba kryminały osadzone w "starych latach" nie działają na mnie tak magicznie. Zbrodnie mało wymyślne, przewidywalne, postacie takie sztywne, ułożone, wysławiające się z "wysoka". Kurczę, cieszę się ,że urodziłam się w XXI wieku, gdzie ludzie są bardziej wyluzowani. Popieram moich przedmówców, że zbrodnia w tawernie..Jedna osoba znokautowała kilkanaście osób i nikt nie ruszył się nawet z miejsca? Czyli jedno uderzenie pałką i trup na miejscu? Łatwo domyślić się, kto jest zabójcą. Może jestem mało lotna, ale nie wyłapałam jaki był finalny motyw. Dla mnie- szkoda czasu. Dawno się tak nie męczyłam.

David Morrell zaskoczył mnie bardzo pozytywnie . Po kilku słabszych pozycjach ta bardzo przypadła mi do gustu . Klimatem zbliżona do filmu Vidoq , kto oglądał ten wie o czym piszę . Anglia XIX wiek , po latach wraca widmo seryjnego mordercy sprzed 40 lat . Niesamowita ekipa próbuje rozwiązać sprawę . Czasami mroczna , czasami wesoła akcja i tyle . Uważam , że pozycja warta przeczytania .

Mistrz sensacji, którego książki wciągają od pierwszej strony. Pierwsza część z Thomasem De Quincey, który w scenerii Londynu z XIX wieku musi rozwikłać zagadkę mordercy, opierającego się na jego opowieści.

Przeczytać można, początek jest bardzo zachęcający: brutalna zbrodnia, interesujący i nieszablonowi bohaterzy oraz tło historyczne, które wiele obiecuje. W miarę czytania jednak wszystko zaczyna rozłazić się na boki: sprawcę dość szybko poznajemy, postacie zaczynają być bardzo przewidywalne, a tło historyczne jest nam po prostu przedstawiane jako wstawki, jak przypisy. Motywacja mordercy jest zupełnie nie do przyjęcia, wydumana na siłę.
Więc się powtórzę: przeczytać można. I tyle.

Jeśli chcecie się przenieś w tamtą epokę, gdy UK była największa potęgą w dziejach świata - to polecam, bo autor starannie odtworzył ówczesne zachowania ludzi, obyczaje i tło historyczne. Natomiast jeśli wolicie zagadkowy, do końca nieprzewidywalny kryminał, to już nie koniecznie.
Mordercę poznajemy sporo przed końcem książki, zaś niektóre teksy raziły mnie sztucznością; może wtedy ludzie byli bardziej prości, żeby nie powiedzieć naiwni.
W sumie jednak fajne coś innego.

W moim mniemaniu Autor zbyt pospiesznie ujawnia sylwetkę mordercy, co bezpośrednio przekłada się na stonowanie napięcia w powieści. Szkoda. W zamian dość interesująco prowadzona jest narracja - aż trzema torami, tj. główna akcja, pamiętnik oraz odniesienia historyczne. Co do tych ostatnich, nie mógłbym nie wspomnieć o przywołanej w książce osobie lekarza Johna Snowa, tak - tego samego, który przyczynił się do odkrycia źródła cholery w dzielnicy West End (Soho) w Londynie w 1854 r. D. Morrell zaaranżował nawet scenę z jego udziałem, ale nie przedstawiła samego zainteresowanego w jakimś korzystnym świetle.

Podróż po Londynie. Epoka wiktoriańska. Niepowtarzalny klimat. Fenomenalni bohaterowie. Intrygujące dialogi, opisy. Czysta przyjemność.

Pod względem faktów historycznych książka jest świetnie dopracowana. Autor poświęcił sporo czasu na zapoznanie się z ówczesnymi realiami i świetnie odwzorował tamtejsze codziennie życie, więc merytorycznie jest naprawdę super, a do tego językowo też intrygująco. Zaskoczyło mnie to, że książka nie do końca jest fikcją literacką, gdyż owe morderstwa miały miejsce, David Morrell przedstawił nam ich historię w ciekawy, przystępny sposób, choć przyznam, że trochę zmylił mnie tytuł i sądziłam, że bardziej wnikniemy do umysłu mordercy, że będzie więcej tych morderstw ze szczegółami, że trafimy na totalnego freak'a i będziemy obserwowali co tam pod kopułą mu siedzi, ale i tak jestem bardzo zadowolona z lektury i tak się świetnie bawiłam i zakończenie było dla mnie zaskakujące, co nie często się zdarza, gdyż niestety w kryminałach często dosyć szybko wpadam na trop zabójcy. Polecam fanom oryginalnych kryminałów, było przewybornie!

Czy lubicie książki w starym stylu ? Jeżeli nie , to nie czytajcie "Morderstwa jak dzieło sztuki". Powieść jest "czarno-biała" dobrzy , choć nie pozbawieni wad - są dobrzy , nieraz błądzą ale to przecież takie ludzkie . Źli ostatecznie przegrywają , a wszystko podąża do szczęśliwego zakończenia .
Urokiem tej powieści jest to , że konstrukcją przypomina baśń . Pozytywni bohaterowie przeżywają przygody , nieraz wpadają w tarapaty , ale nie poddają się i pokonują przeszkody . Czarne charaktery są jednoznaczne i niereformowalne , złe do szpiku kości . Dobrzy zjednują sobie ludzi by ostatecznie pokonać zło .
Całość jest dobrze napisana , trzyma tempo , nie nudzi . Siła i jednocześnie wada tej książki : to naiwność , ale bądźmy sprawiedliwi , tego nam trochę współcześnie brakuje .
Polecam , choć nie oceniam zbyt wysoko . Ot mila i lekka odskocznia od mrocznych , psychologicznych thriller'ów .

Urokiem tej powieści jest to , że konstrukcją przypomina baśń . Pozytywni...

Tytuł działa na wyobraźnię, stylowa nieźle odmalowuje koloryt epoki wiktoriańskiej. Choć więcej obiecywała, niż dała.

• Audiobooki
  • Kryminał