Jony Ive

Insignis
2014-04-02
2014-04-02
Michał Jóźwiak
biografia jony ive apple projektant

Książka dedykowana dla miłośników designu, adeptów wydziału lub zainteresowanych wzornictwem przemysłowym i oczywiście fun'ów firmy Apple. Dużo danych technicznych produktów i informacji o procesie ich powstawania od idei do efektu końcowego.

książka zawiera wiele pojedynczych opisów zdarzeń. Ciekawie napisana, a poruszane wątki niejednokrotnie mogłyby być opisem filmu sensacyjnego. Szczerze polecam.

Jonathan Ive to zdecydowanie projektant, który zmienił życie każdego z nas niezależnie od tego, czy posiadamy sprzęt firmy Apple, czy nie. Fetyszyzacja minimalizmu, obłości, krągłości, połączenia szkła i aluminium, czy koloru białego dziś stanowią cechy dobrego designu. Mimo, że książka jest bardzo dobrze napisana zabrakło mi nieco bardziej wnikliwej analizy opisywanych projektów. Bardziej stanowi to opis projektów przez pryzmat firmy, niż projektanta. Niemniej jednak warto przeczytać choćby dla zrozumienia jak powstawały projekty które zmieniły nasze codzienne życie.

Errata:
jest - "Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple"
powinno być - "Pierwsza szczegółowa biografia kultowych produktów Apple"

To chyba pierwsza przeczytana przeze mnie biografia jakiejkolwiek osoby, w której życie tej osoby jest jedynie tłem dla opisu produktów!

A szkoda, bo Jony Ive jest z pewnością postacią nietuzinkową.
Liczyłem iż z tej książki dowiem się czegoś więcej o jej bohaterze, czegoś ponad to, co można wyczytać w internecie... niestety zawiodłem się.
Autor skupia się bardziej na elementach kariery które doprowadziły Iva do Apple, jego projektach dla Apple, oraz na interpersonalnych rozgrywkach w Apple. Nieomal zupełnie pomijając marzenia, pragnienia, wewnętrzną filozofię życia, motywacje, ba nawet osobowość swego protagonisty.

Udałem się do swego zakątka dumania i rozmyślałem nad celem powstawania takich książek, książek które biografiami raczej nie są...

Dla kogóż więc jest ta książka?
Być może dla wiernego fandomu Appla, bo dla miłośników biografii z pewnością nie.
Mnie wygląda to jedynie na kolejną akcję marketingową Appla.
I nawet dość dobrze poprowadzona narracja i przystępny język Kahney'a nie są w stanie temu dziełu ułatwić drogi do gwiazd, słabiutkie pięć gwiazdek.

Przeczytać można, ale zbyt wiele się tu o Jonym nie dowiemy.

Errata:
jest - "Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple"
powinno być - "Pierwsza szczegółowa biografia kultowych produktów Apple"

A szkoda, bo Jony Ive jest z pewnością postacią nietuzinkową.
Liczyłem iż z...

Dobra pozycja. Polecam zwłaszcza użytkownikom i sympatykom firmy z logo nadgryzionego jabłuszka☺️

Bardzo ciekawe spojrzenie trochę z drugiej strony na firmę Apple. Nie jestem fanem Apple, nie mam i raczej nie będę miał w najbliższym czasie ich sprzętu, jednak sama firma mnie fascynuje. Po przeczytaniu biografii Jobsa, ta książka jest dodaniem do tego obrazu pewnej równowagi. Tak naprawdę Apple to dużo więcej niż Jobs. Dzięki tej książce zrozumiałem pewien fenomen produktów Apple :)

Biografia a nie autobiografia. Autor sam przyznaje, że ludzie z Apple nic mu nie powiedzieli, bądź były to informacje raczej mało istotne.

Nawet dla fana apple nie jest to książka wciągająca bo nie dowie się niczego nowego.

Dobre uzupełnienie historii "Apla" jako dodatek do biografii Jobsa.

Dobre uzupełnienie historii "Apla" jako dodatek do biografii Jobsa.

Doskonałe uzupełnienie biografii Jobsa Waltera Isacsona. Dużo ciekawych szczegółów o produktach Apple i o samej firmie. Niestety gdzieś w połowie książki Johny Ive odchodzi w cień a autor skupia się bardziej na innych tematach. Trochę dziwne jak na biografię tak ciekawego człowieka. Niemniej polecam.

Dla pracowników działów projektowych książka bardzo ciekawa, może nawet inspirująca. Dla pracowników innych działów w branży produkcyjnej (sprzedazy, logistyki czy zakupów) oraz przedsiębiorców pozycja godna polecenia. Jednak dla czytelnika bez zacięcia biznesowego może wydawać się nudna. Fabuła składa się często z opisu żmudnej pracy, która została przedstawiona językiem technicznym. Natomiast jeśli chodzi o prywatne życie bohatera to jest ono podporządkowane nieustannej pracy i opisy nie zawierają szczególnie ciekawych wątków, którymi mógłby się nacieszyć czytelnik spoza branży.

• Biografie
  • Audioteka