Ojczyzna

Okładka książki Ojczyzna Robert Anthony Salvatore
Okładka książki Ojczyzna
Robert Anthony Salvatore Wydawnictwo: ISA Cykl: Legenda Drizzta (tom 1) Seria: Forgotten Realms fantasy, science fiction
Legenda Drizzta (tom 1)
Forgotten Realms
Homeland
ISA
2006-01-01
1999-01-01
Piotr Kucharski, Tomasz Malski

1949 ocen

Po latach wróciłam i przeczytałam jeszcze raz - o dziwo książka nie straciła aż tyle, co prawda nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak w LO, ale dalej dzielnie się broni. Szczególnie opis samego miasta Mrocznych Elfów oraz wszystkich obyczajów i hierarchii. Drizzt i jego szlachetność i kryształowość trochę kłują w oczy. Poza tym uwielbiam Zapominanie Krainy, wychowałam się na Baldurach i D&D i nie jestem w stanie być obiektywna.

Moja pierwsza książka ze świata Forgotten Realms (słabiutkich "Wrót Baldura" nie liczę). Bardzo jestem ciekaw dalszych losów głównego bohatera.
Najlepszy element to moim zdaniem opis mrocznego świata drowów, matriarchat, opis ich miasta, kultury i religii. Trochę szkoda, że tych opisów podmroku nie było odrobinkę więcej. W każdym razie dla mnie było to coś nowego i całkiem interesującego.
Pierwsza część Legend Drizzta zdecydowanie zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne części.

Pierwsza książka, którą przeczytałem z własnej woli (w sensie nie lektura szkolna) na wakacjach gdy miałem 15 lat. Wciągnęła mnie niesamowicie i zapoczątkowała przygodę z mrocznym elfem i światem fantasy. Pokazuję Menzoberranzan, miasto w którym każdy dzień dla mężczyzn jest walką o przetrwanie w środowisku zdominowanym przez kobiety, kapłanki Lolth Pajęczej Królowej. Rozpoczęcie wspaniałej przygody i zmagań mistrza mieczy w trylogii R.A Salvatore.

Pierwszą chronologicznie książek o Drizzcie przeczytałem właściwie jako drugą, bo całą przygodę z drowim wymiataczem rozpocząłem od "Kryształowego reliktu", który był dokładnie tym, co było mi potrzebne wówczas.

No i "Ojczyzna" również była spoko, całkiem fajnie pokazywała nam ten "zły" świat mrocznych elfów z FR. Dzisiaj możnaby było znacząco lepiej opowiedzieć ich świat jako formę dystopii (a przyjęcie, że świat rządzony przez kobiety jest "zły" z całą pewnością ma w sobie duży pokład stulejarstwa).

Gdy czytałem po raz pierwszy i drugi dałbym pewnie 9 może 8. Ze względu na stare czasy zostanę przy 6 bo kompletnie nie chce mi się próbować weryfikować tych książek po latach. Może kiedyś nie zabraknie mi odwagi.

Książka prawdopodobnie dużo traci w przekładzie. Miałem wrażenie, że pozbawiona została korekty. Zwłaszcza raziło mnie to przy nazwach własnych. Wybijało z immersji.

Sama koncepcja ojczyzny mrocznych elfów jest świetna, tak samo jak główny bohater. Reszta bohaterów jest dość płaska, jednowymiarowa (być może z wyjątkiem Zaka). Sposób prowadzenia narracji też nie porywa, nie jestem zwolennikiem narratora wszechwiedzącego.

Uwielbiam świat Zapomnianych Krain, niestety książka mnie nie porwała. Choć trzeba przyznać, że miała potencjał.

2080

Zatem rozpoczęła się moja dłuuuga historia z Drizztcem, czy jak toto się odmienia. Ymmm, no ciekawy świat, matriarchat pełną gębą (z wyjątkami, takim Zakiem dając przykład) dosypany pokrętną logiką wielbienia zła? Czy raczej chaosu, niby kontrolowanego, ale niektórych zasad to nie rozumiem.

Okej, zatem mam jego los od narodzin do wyjścia na powierzchnię. I jest on naiwny, długo naiwny, skoro prawie cały tom zajęło mu odkrycie, że drow to jest synonim słowa evil. Niemniej gościu ma tyle szczęścia, że pomimo ewidentnego podtykania się pod topór i mnogości okazji zejścia z morderstwa, facet przeżywa. I nadal jest pozytywnie nastawiony do życia, czy raczej, nadal ma swój honor. O. Nie jest jakiś zajebisty, ale lubię go.

Babeczki są dobrze napisane, chociaż ich nie znoszę. Szczególnie tej wkurwiającej matrony Malice, Malice my ass. Mam nadzieję, że za niedługo pożegna się z życiem, ale jakby jej miejsce miała zając ta narwana pinda Briza - najpier ona, potem mamuśka ma umrzeć. I, poza jedną sceną, najbliższa polubieniu jest Vierna. Scena z posągiem kontra scena pająkowa.

Zak jest ... różny. Początkowo go nie lubię, taki trochę złol zafiksowany, ale później dostaje ode mnie rozgrzeszenie. Miła jest jego relacja z Drizztem, ale za to szkoda, że nie chce 'bardziej otwarcie' podzielić się swoimi poglądami z chłopakiem. A kto mnie męczy? Ano męczący są DeVir i Masoj. Pierwszy piszczy i świszczy o zemście, chociaż jest za chudy w uszach. A drugi to głąb, który nie powinien zajmować się magią, ale się zajmuje, bo nie chce walczyć mieczami, no i od czego ma tą swoją panterę.

Przyznaję, że mnogość książek trochę mnie poraża, ale. Mam już całość o historii Do'Urden, więc no, będę czytać. Z przerwami, żeby trójpolówka zadziałała, ale będę. Chcę zobaczyć Drizzta w jakiejś... sielankowej scenie ;-)

Jak ja uwielbiam Forgotten Realms. Jestem nieobiektywny jeśli chodzi o świat wykreowany przez Greenwood'a. Drizzt rządzi, książka jest super, wciąga od samego początku. Przedstawienie najsłynniejszego miasta Drowów i wszelkich zależności rządzących zarówno nim jak i społeczeństwem mrocznych elfów jest niesamowite.
Klasyk heroic fantasy!

Klasyk heroic fantasy!

a gdy nei jesteś tacy jak inni...
pragniesz akceptacji, zrozumienia, ale nade wszystko pragniesz być w zgodzie ze sobą samym- bo to twoje wnętrze wytycza drogę. czy zatem można być prawym w świecie niegodziwców, czy można być sprawiedliwym w świecie gdzie rządzi chęć władzy i dominacji, gdzie ludzkie życie nic nei znaczy?
taki świat zastał Drizz i w takim próbuje się odnaleźć, ale czy można wygrać z naturą?

a gdy nei jesteś tacy jak inni...
taki świat zastał Drizz i w takim próbuje się...

Czytałem dawno temu w młodości i myślałem, że taki powrót po latach nie wyjdzie najlepiej; tymczasem przygoda w Zapomnianych Krainach zawsze wciąga i pozwala odciąć się od rzeczywistości.
Sprawnie napisana, wciągająca opowieść.
Chyba przelecę całą serię w zbliżające się jesienne wieczory :)

Sprawnie napisana, wciągająca opowieść.
Chyba przelecę całą serię w zbliżające się jesienne wieczory :)

Ostatnio lubię tasiemce, a po latach fajnie wrócić znowu.

Ostatnio lubię tasiemce, a po latach fajnie wrócić znowu.

• Forgotten Realms
  • Literatura amerykańska