Cel namierzony

2014-01-30
2014-01-30
Łukasz Małecki

Okładka książki Łzy pustyni Halima Bashir, Damien Lewis
Łzy pustyni Halima Bashir, Dami...

Okładka książki Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu Krzysztof Kotowski, Karol K. Soyka
Cel za horyzon... Krzysztof Kotowski,...
Okładka książki Psy z Karbali Marcin Górka, Adam Zadworny
Psy z Karbali Marcin Górka, Adam ...
Okładka książki Na linii ognia. Navy SEAL na wojnie James D. Horfischer, Marcus Luttrell
Na linii ognia... James D. Horfischer...

To moja druga książka, w której autor opisuje wojnę z perspektywy żołnierza JTAC (żołnierza precyzyjnie naprawadzajcego samoloty na cele naziemne). Paul "Bommer" Grahame przez 6 miesięcy koordynował ataki myśliwców, śmigłowców oraz bombowców na cele naziemne w Afganistanie zaliczając ponad 200 potwierdzonych zlikwidowanych jednostek wroga. "COMBAT AND SURVIVAL MAGAZINE" określił tą pozycję mianem najlepszej książki o Afganistanie i faktycznie jest to jedna z najlepszych pozycji o tematyce wojskowej, jaką miałem przyjemność czytać. Książka ma wszystko czego potrzebuje dobra lektura, wartką akcję, masę wojskowych określeń i technicznych zwrotów okraszonych wojskowym żargonem oraz drobinę humoru. Zabraklo mi słownika podsumowującego tą techniczną terminologię. Autor dodał też kilka zdjęć z Afganistanu ale nie dodał zdjęć sprzętu (takich jak samoloty, śmigłowce i różnego rodzaju bomby). A szkoda bo wtedy pewnie dałbym 10. Rewelacyjna książka.

Podeszłam do tej książki trochę z rezerwą - kupiłam ją na wyprzedaży za grosze, więc myślałam, że będzie przeciętna. Kocham tę tematykę i mam już kilka podobnych książek. Książka jest świetna - dobrze napisana, czyta się jak jakąś dobrą sensację. Trzyma w napięciu. Mimo, że autor używa słownictwa specjalistycznego, książka nie nudzi. Polecam każdemu fanowi tej tematyki.

Sierżant "Bommer". JTAC. Koordynator walki, 'namierzacz' celów. Świetnie pokazana współpraca z operatorem Predatora i operatorem na polu walki. Warto!!

Jak napisali przedmówcy, książka nie grzeszy nadmiarem filozofii czy rozmyślań o etyce lub polityce. Ale przecież pisana jest z pozycji młodego żołnierza. On ma regulaminy, w tym zakaz strzelania do nieuzbrojonych cywili, co w Afganistanie jest dość szczególną sprawą. Nie jest jego rzeczą snucie rozważań, trudno się spodziewać takich rzeczy.

Książka (dla mnie) bardzo ciekawa, bo pokazująca (owszem, częściowe) oblicze współczesnej wojny. Niskiego szczebla wojskowy (za to doskonale wyszkolony) z niewielkim plecakiem (stacja łączności satelitarnej) kieruje działaniami helikopterów, niewidocznych dla przeciwnika samolotów na wysokości kilkunastu kilometrów oraz dronów, kierując uderzenia rozmaitych rakiet i działek z dokładnością do metrów. Mocno to kontrastuje z powszechnym obrazem wojny, tyralierami, hurra, okopami (no, druga strona działa inaczej, właśnie w schronach kryjąc się lub uderzając gromadnie. Skutkiem jest "zaliczenie" autorowi 200 zabitych Talibów, podczas gdy on kilka razy był niecelnie ostrzeliwany i obrzucony piaskiem z wybuchów).

Książka (dla mnie) bardzo...

Zostałem namierzony jak cel w zieleni choinki. Poczułem się niczym talibski zbir, ale skoro darowane, przeczytałem. Strzelanki, rubaszne żołdackie żarciki i padający jak muchy talibowie miażdżeni nawałą ogniową z F15, F16, Apachy i czego tam jeszcze... Fachowo, precyzyjnie, w dzień i w nocy. Sześć miesięcy na zmianie w Afganistanie. Inne życie brytyjskiego żołnierza wsparcia lotniczego. Rozpętuje piekło, ale książka nie tłumaczy zbyt wiele. My dobrzy, talibowie źli. Czy trzeba wiedzieć więcej? Dokąd zmierzamy?

Lektura dla facetów o facetach. Ukazuje obraz walki na Bliskim Wschodzie. Prosta, wartka akcja, łatwa w obiorze. Przyjemnie się czytało. Nie występują tu jakieś szczególne poboczne wątki. Może nie jest to wyszukana lektura, jednak podobała mi się i polecam.

Bardzo dobra. Czytałem już dość sporo pozycji napisanych przez byłych żołnierzy i poświęconych konfliktom ostatnich lat i ta książka jest jedną z najlepszych. Książka napisana została z perspektywy JTAC'a - żołnierza odpowiedzialnego za koordynowanie wsparcia lotniczego dla oddziałów lądowych - w trakcie działań w Afganistanie. To zupełnie unikatowy obraz pola walki, który trzyma w napięciu od początku do końca. Polecam.

Sierżant Paul "Bommer" Grahame jest żołnierzem Jej Królewskiej Mości. W afgańskiej prowincji Helmand pełni funkcję JTAC-a czyli wysuniętego kontrolera lotniczego. Jego zadaniem jest nadzorować wsparcie z powietrza dla sił naziemnych.
Nie jest to łatwe. Większość z ponad dwustu nadzorowanych przez niego nalotów, ostrzałów i bombardowań miało miejsce w tak zwanym "niebezpiecznym zbliżeniu", czyli w odległości mniejszej niż zasięg odłamków bomb lub rakiet, które "zamawiał". W jednej z akcji kazał atakować talibów zajmujących pozycję 25 metrów od żołnierzy, których miał wspierać. Użyte przy tym bomby miały zasięg odłamków prawie trzysta metrów. Chociażby to ukazuje jaka odpowiedzialność ciążyła na tym człowieku. Jeden błąd mógł kosztować życie jego i jego kolegów.
Mogłoby się wydawać, że to kolejne wspomnienia z wojny, podobne do pozostałych. Na szczęście jest inaczej. Od samego początku jest się wciągniętym w akcję. Dzieje się więcej niż w niejednym filmie a ilości bomb, pocisków i rakiet mógłby pozazdrościć nawet hollywoodzki specjalista od wybuchów Michael Bay. Przy czym "Cel..." ma jedną zaletę - to się działo naprawdę. Poczucie to wzmacnia pierwszoosobowa narracja. Co jeszcze wyróżnia tą pozycję? Brak filozoficznego zastanawiania się czy ta wojna ma sens, brak opisów tła kulturowego, opisy ograniczone do minimum. Grahame nie stroni również od słów uważanych za nieparlamentarne, ale trudno sobie wyobrazić żołnierza, który wpadając w zasadzkę krzyczy "Kurna chata!".
Nie brakuje oczywiście kilku anegdotek z bardziej codziennego życia - demonstracja siły nad namiotem kapitana, pomalowanie maskotki kolegi w męskie narządy płciowe czy też cały rozdział "Afera w sraczu". Oczywiście większość pomysłów nie była najwyższego lotu i świadczyła bardziej o poziomie znudzenia niektórych, ale były też bardziej wyrafinowane formy takie jak gra w krykieta.
W środku znaleźć można dwie szkicowane mapy dające ogólny ogląd miejsca wydarzeń oraz kilka kolorowych fotografii obrazujących opisywane wydarzenia, co dla mnie jest zawsze wielkim plusem.
Pozycję polecam tym, którzy chcą poznać oblicze nowoczesnej wojny - technika jest tu podstawą. "Bommer" miał do dyspozycji szeroki arsenał pojazdów (AH-64, A10, F-15, F-16, drony "Predator") i broni ("inteligentne" bomby JDAM, rakiety Hellfire, działka pokładowe 30 mm) i nie wahał się tego użyć, a jego sygnał wywoławczy "Wdowa Siedem Dziewięć" stał się synonimem profesjonalizmu i znakiem, że "nie zabraknie akcji".

Niesamowita książka. Jedna z najlepszych jakie do tej pory przeczytałam. Trzyma w napięciu od początku do końca. Nie brakuje w niej nawet elementów humorystycznych. Szczerze polecam

"Cel namierzony" to wspomnienia brytyjskiego podoficera, który brał udział w działaniach wojennych na terenie prowincji Helmand w Afganistanie. Pełnił on tam funkcję wysuniętego nawigatora naprowadzania lotnictwa. Podstawowym atutem książki jest ciekawe przedstawienie współczesnego pola walki. Opisy przeprowadzania nalotów na pozycje wroga są naprawdę dobre. Obecne są też wątki humorystyczne. Niestety, cały nacisk został położony na akcję. W rezultacie mamy tu dużo spektakularnych fajerwerków, ale niewiele interesujących przemyśleń.

• Militaria
  • 2017
  • Afganistan
  • DO PRZECZYTANIA
  • M i Ł

Dodaj cytat z książki Cel namierzony