Delta Force

2010-05-26
0-385-73251-1
Katarzyna Matejczyk-Wyka
Delta Force Haney jednostki specjalne wojskowość

Tydzień temu "Delta" obchodziła swoje 44 urodziny. To był powód, żeby otworzyć plik z książką i ją przeczytać. To, co jest najprzyjemniejsze to prawie brak przechwalania się, pompatycznych tekstów, jaki to autor nie jest, które to można znaleźć w innych książkach tego typu. Haney nie zanudza czytelnika, podaje informacje, które są potrzebne do zrozumienia całości (dokładnie tak jak na szkoleniu). Druga przyjemna cecha, która notabene jest pożądana przeze mnie w takich publikacjach to kwestia zaprawy psychicznej. Długie marszobiegi, jakie były podczas szkolenia miały za zadanie odsiać ludzi niebędący content ze sobą. Dalsze części to wypracowanie taktyki odbijania samolotów, szkolenia innych oddziałów specjalnych (np. nieszczęsny Egipt) i interwencje w innych krajach. Te ostatnie są, ciekawe zwłaszcza śmierć kolegi z selekcji, który walczył po przeciwnej stronie.

Nie ocenia się książki po okładce jest tu idealnym przykładem, książka przeleżała swoje na półce, żeby końcowo wciągnąć mnie całkowicie.
Z wojskiem mam wspólnego tyle co nic, co jednak nie stało na przeszkodzie, żeby zrozumieć i poczuć klimat książki.
Zdecydowanie dodaję do ulubionych!

Zdecydowanie dodaję do ulubionych!

Nie jestem wprawnym pisarzem ale muszę tutaj dodać swoje trzy grosze.
Niepozorna okładka zbija z tropu czytelnika i nie robi dobrego wrażenia. Jednak kolejne strony odkrywają historię, której nie chce się przerwać, odłożyć choćby na chwilę. Polecam wszystkim nawet tym, których nie rajcują wojenne opowiastki. Koniecznie zaparzcie dużo herbaty :).

Nie jestem wprawnym pisarzem ale muszę tutaj dodać swoje trzy grosze.

Dobra książka, niesamowicie szybko sie czyta, dobre i szczzególowe opisy powstania jednostki, szkolen i treningów.

Rewelacja. W książce znajdziecie opis, etap szkolenia i początki jednostki Operacyjnych Oddziałów Sił Specjalnych Delta, znany jako Delta Force jeden z lepszych elitarnych zespołów komandosów na świecie.

Fajnie opisane,tak,że można poczuć co odczuwała bohater. Jak dla mnie coś zacnego do poczytania jak ktoś lubi taki klimat.

Napisana w fajny, przystępny sposób, bez pompy, która mi trochę przeszkadzała w "Celu snajpera"

Bardzo dobra książka !

Bardzo dobra książka !

Delta Force to z pewnością jedna z najlepszych książek, jakie zdarzyło mi się czytać ostatnimi czasy. Eric Haney w wspaniały sposób opisuje narodziny i rozwój Pierwszego Operacyjnego Oddziału Sił Specjalnych Delta, dzieląc jego (i swoją) historię na trzy rozdziały.

Gdy Autor opowiada o swoich przeżyciach podczas selekcji, czytelnik ma wrażenie, jakby sam tam był. Często podczas lektury napotykamy wiele absurdów i szokujących zdarzeń, a najbardziej w tym przerażające jest to, iż nie możemy spokojnie rzec "To tylko fikcja". Nie. To zdarzyło się na prawdę. Opowieść Haney'a motywuje do działania, stawia nas w niewygodnej sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że tak na prawdę za wiele nie działamy. Nieprzyjemne, lecz pomocne.

Rozdział drugi, w którym opisane jest szkolenie, nie jest mniej emocjonujący od pierwszego. Eric Haney nie mógł wszystkiego opisać, ale to, co ukazał w dziennym świetle, jest na tyle interesujące i intrygujące, że nie sposób oderwać się od lektury.

Rozdział trzeci to walka. Operacje, popioły, grady ołowiu, wybuchy i krew zmieszana z potem. Najbardziej emocjonująca część tej książki. Oglądamy od środka to, co widzieliśmy powierzchownie w telewizji. Dopiero wtedy dostrzegamy, jak wielkiego poświęcenia wymaga praca operatora.

"Deltę Force" czyta się z zapartym tchem, nic nie było w stanie oderwać mnie od lektury, gdy już zacząłem czytać. I, choć w książce emocje nie są ważne, schodzą na kolejny plan, czytelnik odczuwa bardzo dużo. Polecam ten tekst każdemu, zagłębionemu w temacie, jak i osobie całkiem "zielonej". Historia Erica Haneya i jednostki, której stał się częścią pozwala nam spojrzeć na świat z całkiem innej perspektywy. Sam Autor zmienia się od chwili przystąpienia do selekcji, aż do końca opowieści. Historia Delty to przede wszystkim wzloty, ale i upadków [niestety] nie brakuje. Warto przeczytać. Choćby i z ciekawości.

Książka bardzo dobrze napisana, łatwym do zrozumienia językiem, można z niej wynieść cenne informacje dotyczące powstania i przeznaczenia jednostki.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Wojenne