SAS. Komandosi Jego Królewskiej Mości

Wydawnictwo Poznańskie
2019-09-04
2019-09-04
Arkadiusz Bugaj
SAS II wojna światowa militaria historia

Okładka książki Łzy pustyni Halima Bashir, Damien Lewis
Łzy pustyni Halima Bashir, Dami...

Nie podzielam słabych opinii na temat tej książki, które są podane na tym portalu. Jedynie do czego moim zdaniem rażąco można się przyczepić to to że ani tytuł oryginalny ani tytuł polski nie oddają w pełni treści zawartej w tej książce!
Formacja SAS jest tutaj osią fabuły ale również próba odbicia twierdzy Tobruk w Afryce Północnej. Są ukazane tematy poboczne, jak powstawała ta jednostka i ich szkoleniach oraz pierwszych mniejszych akcjach a także o głównych bohaterach. Jest też dużo informacji o innej pochodnej formacji SIG. Szkoda że akcja kończy się na nieudanym rajdzie na Tobruk, stąd moim zdaniem tytuł jest mylący-niepełny.Książkę uważam za wartościową z duża ilością informacji, widać że autor przyłożył się do roboty nad nią jeśli chodzi o źródła i archiwa a także koleje losów żołnierzy biorących w tym udział.

„Sas. Komandosi Jego Królewskiej Mości” to typowy suchy, nie porywający dokument (jak dla mnie). Nie był zły, bo zawiera ciekawe informacje historyczne, wydarzenia, działania przeciwko niemieckiemu wrogowi, ale jednak sama konstrukcja książki mnie nie porywa, wręcz zmuszała do szybkiego kartkowania. Należy jednak oddać hołd bohaterom którzy walczyli i umierali za swój kraj w bardzo ciężkich warunkach. Pod tym względem sama potrzeba upamiętnienia, zapisania i przekazania faktów jest pięknym i potrzebnym zabiegiem.

• Audiobooki
  • E-Booki