Chemia miłości

Okładka książki Chemia miłości Leil Lowndes
Okładka książki Chemia miłości
Leil Lowndes Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
How To Create Chemistry With Anyone
Rebis
2014-02-04
2014-02-04
Zenon Trzaska

Miłość pod lupą naukowców

Tytuł niestety może wprowadzać w błąd. Sięgnęłam po tę książkę z nadzieją, że dowiem się o związkach chemicznych powiązanych z miłością, a dostałam poradnik na temat tego jak zacząć i utrzymać związek, sam temat reakcji chemicznych jest wspomniany niezbyt wnikliwie. Jednak mimo to, książkę czytało się dobrze, trzeba jednak być świadomym podczas sięgania po tę lekturę, że nie będzie to pozycja popularnonaukowa.

Co powoduje, że mężczyźni zamiast przytulać ukochaną, zasypiają natychmiast po seksie? Dlaczego krągły biust i lśniące włosy przyciągają facetów jak magnes? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdują się w "chemii miłości". Autorka tłumaczy wpływ reakcji chemicznych na relacje międzyludzkie.

Gdybym miała kupić tę książkę sama, raczej bym tego nie zrobiła, bo z reguły nie interesuję się tego rodzaju literaturą. Dostałam "chemię miłości" w prezencie i odebrałam ją jako ciekawostkę, potraktowałam z przymrużeniem oka. Może nie jest to lektura najwyższych lotów, ale jako przyjemna książka dla relaksu spisała się bardzo dobrze :)

Gdybym miała kupić tę książkę sama, raczej bym tego nie zrobiła, bo z reguły...

Poradnik o tym, jak (znając różnice biologiczne i biochemiczne płci) nawiązać romans, i ewentualnie przetrwać wspólnie długie lata. Matka Natura, przewrotna dama, nie widzi dla siebie interesu w jednym życiowym związku, np. obniża poziom testosteronu mężczyźnie w czasie ciąży jego partnerki, żeby się nie puszczał, żeby był jej wsparciem, ale już po urodzeniu dziecka ponownie go podnosi, bowiem nie jest już zainteresowana pozostaniem tego mężczyzny z tą kobietą, bo już swoje zrobił i musi iść czynić dalej:) Zrozumieć to i może można, ale przyjąć jako swoje to już niekoniecznie. Zapewne można coś tej książki dla siebie wycisnąć, jednak większość należy traktować z przymrużeniem oka. Skoro świat się zmienił, to i Matka Natura także musi:)

Książka (w sumie poradnik) w głównej mierze o tym, jak różnica w chemii i budowie mózgu może wpłynąć na relacje. Dowiadujemy się jak różnie przez tę chemię mogą być odebrane różne sytuacje, jakie są różnice w poglądach i ogólnym funkcjonowaniu. Pomaga spojrzeć z trochę innej perspektywy na związek i zrozumieć niektóre zachowania płci przeciwnej. No i oczywiście trochę o tym jak rozbudzić chemię i jak ją dłużej utrzymać. Skierowana jest zarówno do kobiet i mężczyzn - zawiera opisy i rady dla jednych i dla drugich. Znajdziemy kilka historii z życia wziętych, trochę porad, trochę biochemii. Pomimo tego, że wielokrotnie pojawiały się terminy typu 'dopamina', 'serotonina' itp. to czytało się dobrze.
Sama z siebie książki bym raczej nie kupiła. W moim przypadku był to prezent. Mogę polecić osobom racjonalnym, które chciałyby poczytać o etapach i procesach miłości. Nie do końca polecę tę pozycję osobom, które nie lubią się z naukami ścisłymi i romantykom preferującym miłosne historie Jane Austen.

Książkę przeczytałam jednym tchem. Jest pełna ciekawych sposobów na to by być szczęśliwym w związku, a wszystko to poparte interesującymi anegdotami z życia autorki.

Książka przepełniona dobrą, pozytywną energią!

Książka przepełniona dobrą, pozytywną energią!

• Psychologia
  • Poradniki
  • Poradniki/psychologia
  • G. Miałam - oddałam/sprzedałam
  • Wyróżnione

Dodaj cytat z książki Chemia miłości