Mieć piękny umysł

Okładka książki Mieć piękny umysł Edward de Bono
Okładka książki Mieć piękny umysł
Edward de Bono Wydawnictwo: Studio Emka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
How To Have A Beautiful Mind
Studio Emka
2009-01-01
2009-01-01
978-83-88607-89-9
Olga Wojtaszczyk
kreatywność wyobraźnia myślenie

5/10

Książkę kupiłam ze względu na autora. Edward de bono jest ekspertem i prekursorem kreatywności.

Było mi blisko do formy książki- jest napisana ciekawym, przejrzystym językiem. Zawiera dużo ciekawostek, przykładów z życia.

Natomiast mam sceptyczne podejście do jej treści tzn. Jak się zgadzać, jak się nie zgadzać, jak być interesującym. Trochę przypomina mi to gotowe recepty z książki " Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi". Można się tych technik nauczyć i je stosować, natomiast czy nie utracilibyśmy wtedy wolności bycia sobą? W rozmowie piękna jest spontaniczność, o ile oczywiście nie rani ona uczuć drugiej osoby.

W przyszłości chciałabym przeczytać inne książki Edwarda de bono- jednak w temacie kreatywności.

5/10

Autor uczył myślenia laureatów Nagrody Nobla oraz dzieci z zespołem Downa.
Wniosek: metoda musi być zarówno prosta, jak i skuteczna.

Zaciekawiła mnie już sama myśl "nauki myślenia"... Po spisie treści spodziewałam się książki ze składnikami i przepisem na umiejętność myślenia. Dostałam pakiet rozwijający kreatywność, wyobraźnię i empatię.
Edward de Bono podsuwa narzędzia (np. OPV, autorska metoda Sześciu Kapeluszy),które poszerzają sposób postrzegania tak, że osoba myśląca widzi szerszy obraz i działa odpowiednio do niego. Jest bardziej komunikatywna, interesująca, bo rozumie siebie, innych i świadomie używa mechanizmów rozmowy.

Proste techniki konwersacji mamy podane na tacy, wystarczy po nie sięgnąć. Polecam do przejrzenia.

Autor uczył myślenia laureatów Nagrody Nobla oraz dzieci z zespołem Downa.
Wniosek: metoda musi być zarówno prosta, jak i skuteczna.

Edward de Bono podsuwa narzędzia...

Fascynują mnie książki o rozwoju osobistym. Ta jest niezwykła z wielu powodów. Przede wszystkim traktuje o kreatywności, i to w szczególny sposób. Mieć piękny umysł, ale nie na swój użytek, tylko na użytek innych. Żeby inni podziwiali nasz intelekt. Tylko czy tego można się wyuczyć? Jak najbardziej, pod dwoma warunkami: zapomnisz o fałszywej skromności i zmienisz przekonania na własny temat.

Wystarczy, że poćwiczymy umysł i zapoznamy się z ciekawymi technikami kreatywnego myślenia. Zwiększy się wtedy jakość naszego myślenie, nasze podejście do życia będzie pewnie jeszcze bardziej pozytywne.

Piękny umysł autor zestawia z ideą nudnego umysłu. Ja twierdzę jednak, że nikt nie ma nudnego umysłu, bo każdy z nas jest niepowtarzalny, ciekawy, błyskotliwy, tylko często bywa tak, że zachowujemy się i myślimy tak, jak inni, i gubimy w ten sposób naszą indywidualność, naszą pewność siebie, naszą autonomiczność.

Ta książka ma na celu pomóc w poszerzaniu naszych zdolności poznawczych i komunikacyjnych. Autor zachęca jak może, byśmy skupili się bardziej na swoim wnętrzu, byśmy doskonalili swoje ukryte talenty. Robi to w umiejętny sposób, w końcu jest znanym na całym świecie ekspertem w dziedzinie kreatywności.

De Bono w klarowny i przekonujący sposób opisuje podstawowe wartości, jakie zagwarantują nam posiadanie umysłu uczącego się, otwartego na świat i podatnego na korzystne zmiany. Dla mnie najciekawsze rozdziały książki to "Jak słuchać?", "Jak reagować?" i "Dygresje i schodzenie z utartych szlaków". Dużo praktycznych wskazówek opartych na ciekawych przykładach.

Czyta się świetnie!

• Psychologia
  • Biznes
  • (3) Koniecznie przeczytam!
  • TBR Pile
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Mieć piękny umysł