Okładka książki Bądź bystry u dentysty. Czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa. Dorota Stankowska, Przemysław Stankowski
Dorota StankowskaPrzemysław Stankowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf poradniki
poradniki
Wydawnictwo Poligraf
2013-12-09
2013-12-09
dentysta uśmiech zęby Henryk Sawka stomatolog ząb

Okładka książki Bądź bystry u dentysty. Jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa Dorota Stankowska, Przemysław Stankowski
Bądź bystry u ... Dorota Stankowska, ...

#675 - Bądź bystry u dentysty. Czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa - Dorota Stankowska, Przemysław Stankowski - Poligraf.
#235/52/2021

Książka ma 140 stron. Swoją premierę miała dnia 09.12.2013 roku. Jest to pierwszy poradnik dentystyczny, jaki ukazał się na rynku. Jest on pięknie wydany, w twardej okładce z kolorowymi grafikami i napisami.

Wiedza potrzebna każdemu pacjentowi została podana w bardzo humorystyczny sposób i przystępnym dla laika językiem.

Książka składa się z 15 rozdziałów - 15 opowieści, a każda z nich dotyczy innego problemu stomatologicznego.

Przekaz tej książki jest prosty - dbaj o zęby i nie bój się leczenia.

#235/52/2021

Wiedza...

Ogólnie - ok, ale...
Taka trochę książka dla dzieci jakby.
Opisy i polecajki sugerują coś zupełnie innego i, ekhm, lepszego.

Ogólnie - ok, ale...
Za dużo historyjek, za mało konkretów. Pozycja bardziej dla tych, co to w ogóle o istnieniu dentysty ani o tym, co z zębami robić, nie mają bladego pojęcia. Większość informacji sprowadza się w zasadzie do jednego: stomatolog się na tym zna, więc daj mu robić (bez konkretów, czy nawet ciekawostek),a TY tylko pamiętaj o myciu zębów bo wiesz, bakterie!...

Rzecz dla każdego pacjenta - poradnik pisany przyswajalnym językiem, z dużą dozą humoru, autoironii, dystansu i zrozumienia dla mniej wtajemniczonych w stomatologiczne arkana. Plus za cenne porady, jak dbać o swoje zęby, które są nie tylko ozdobą, ale i gwarantem dobrego zdrowia

Poradnik zawiera 15 opowieści, a każda z nich opowiada o innym problemie stomatologicznym, a do tego wyjaśnia z czego on się bierze i jak go wyleczyć. Całość ma klarowny przekaz - dbajmy o zęby, nie obawiajmy się leczenia, bo nie taki dentysta straszny. Trzeba przyznać, że w kraju, w którym ponad 90% Polaków ma próchnicę to ważny temat. Mnie przekonał również humor oraz przyswajalny język. Słowem, mądrze o stomatologii, ale na luzie - polecam:)

Co warto wiedzieć o stomatologii? Myślę, że wszystko to, jest zawarte w tej publikacji. Książka nie jest pisana naukowym językiem, wprost przeciwnie - przyswajalnym, zrozumiałym, z humorem, wszak to poradnik dla pacjentów, nie dla profesorów :) Nigdy nie ukrywałam, że są rzeczy przyjemniejsze od wizyty u dentysty, ale dzięki pozycjom takim jak ta, które uczą i bawią - zmieniam zdanie.

Jak na poradnik - unikat (bo zabawny i bezpretensjonalny),na dodatek stomatologia w tle. Humor + stomatologia? Mieszanka wybuchowa, ale są efekty - większa wiedza i mniejszy strach przed dentystą. Zgodnie z tytułem, po jej lekturze czuję się bardziej świadomy w temacie dbania o zęby.. Na szczęście dla moich zębów:)

Leczenie nie boli, boli niewiedza. Z tym przekonaniem zakupiłem ten poradnik i nie żałuję, bo dowiedziałem się wielu przydatnych rzeczy, jak dbać o zęby, jak odróżnić nieszkodliwe objawy od tych naprawdę niebezpiecznych dla zębów, ale i zdrowia. Miło wiedzieć, że są jeszcze pasjonaci swojego zawodu (autorzy!),którzy mają nie tylko wiedzę, ale jeszcze serce do pacjenta.

Nietypowy poradnik, który radzi jak przełamać lęk przed dentystą. Do tego w zrozumiały sposób przekazuje wiedzę o stomatologii, daje wskazówki na co warto zwrócić uwagę dbając o zęby i decydując się na leczenie u stomatologa, co samo w sobie jest wartością. Gdyby więcej pacjentów czytało tego typu publikacje, to ich zęby byłyby w lepszym stanie. Warto przeczytać.

Poradniki pełne "złotych myśli" to nie jest moja ulubiona lektura, ale ten jest zdecydowanie inny. Nie ukrywam, że dentysty boję się jak ognia, a ten poradnik pokazuje proces leczenia z całkowicie innej, LUDZKIEJ strony. Opisane historie są zabawne, jakże życiowe;) a przede wszystkim stanowią świetną bazę informacji dla pacjentów:) Czuć, że autorzy to pasjonaci swojego zawodu a to duży plus.

Polecam każdemu kto chce oswoić bestię tj. strach przed dentystą, który jak się okazuje - nie taki straszny...;)

Rynek wydawniczy obfituje w szereg poradników, poczynając od pozycji związanych z samorozwojem, rękodziełem, a kończąc na przykład na tytułach, pomagających odbiorcy odnaleźć się w aktualnych trendach modowych. Tym razem na czytelnika czeka coś zupełnie nowego i nietypowego, mowa bowiem o zębach, dentystach i wszystkich tych (pozornie) przerażających rzeczach, których specjaliści dopuszczają się na pacjentach w imię ich zdrowego i pełnego uzębienia.

„Bądź bystry u dentysty” to niesamowicie intrygujący projekt, traktujący o jamie ustnej i wszystkim tym, co jest z nią związane, a więc: o odpowiedniej higienie i profilaktyce, najczęstszych dolegliwościach i obawach pacjentów oraz o zabiegach i czynnościach, wykonywanych przez stomatologów. Dzieło Doroty i Przemysława Stankowskich ukazuje ten zawód w zupełnie innym świetle, przybliża czytelnikowi bliżej poszczególne zagadnienia, pokazując, że nie należy obawiać się wizyt w placówkach dentystycznych. Tym samym, niszczy przyjęty przez większą część społeczeństwa obraz stomatologa – sadysty, którego ulubionym narzędziem są obcęgi, a ewentualnie głośne i nieobliczalne wiertło, lubiące uciekać spod kontroli właściciela.

Ten niespełna stu czterdziestostronicowy poradnik w przystępny, a przede wszystkim zabawny sposób, prezentuje owe zagadnienie. Jego główną i niezaprzeczalną zaletą jest język, jakim posłużyli się jego twórcy. Jest on bowiem prosty, zrozumiały, a wszechobecny humor pozwala czytelnikowi na kontynuowanie lektury, składającej się z piętnastu rozdziałów, co równa się piętnastu różnym historiom, będących relacją samych autorów lub opowieściami napisanymi z punktu widzenia danych pacjentów. Interesującym rozwiązaniem okazało się zamieszczenie pod koniec każdego rozdziału komentarza z wypunktowanymi informacjami, które są najistotniejsze dla danego zagadnienia. Czytelnik w ten sposób nie tylko zdobywa wartościową wiedzę, ale zostaje także wyczulony i nakierowany na pewne kwestie, które mogą pomóc mu w znalezieniu wiarygodnego oraz odpowiednio wyszkolonego specjalisty.

Ciekawym urozmaiceniem okazały się rysunki Henryka Sawki, o których czytelnik dowiaduje się już z samej okładki. Dołączone są one do prawie każdego rozdziału i zajmują całą stronę poradnika, dodając w ten sposób książce trochę więcej objętości. Nie zawsze były one związane z prezentowanym w danym rozdziale zagadnieniem, jednak nie można uznać tego za mankament, w przeciwieństwie do często niezbyt wyraźnych kwestii wychodzących z ust poszczególnych postaci. Sprawiało to, że dłuższą chwilę zajmowało mi kontynuowanie lektury, ponieważ niekiedy trzeba było się dwoić i troić, chcąc rozszyfrować dane słowa.

„Bądź bystry u dentysty” to przyjemny i wiarygodny poradnik, napisany przez kompetentnych autorów, którzy odnoszą sukcesy w dziedzinie stomatologii nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Już same wykonanie książki zachęca do sięgnięcia po nią, a po dodaniu wysokiej wartości merytorycznej, przekazanej odbiorcy w przystępny i zabawny sposób, tworzy nam się z tego tytułu warty większej uwagi poradnik, rozwiewający wszelkie obawy na temat zębów. Jak wiadomo, leczenie zniszczonych i zaniedbanych zębów nie należy do najprzyjemniejszych, a przede wszystkim – najtańszych doświadczeń, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, o której często napomina autorka.
Czy polecam? Jak najbardziej! Za sprawą „Bądź bystry u dentysty” nie tylko poszerzyłam swoją wiedzę, zapoznając się szerzej z poszczególnymi tematami, ale także ubawiłam się niezmiernie w czasie jej lektury.

• Przeczytane 2014
  • Posiadam, Wydawnictwo Poligraf