Doktryna Jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu

Okładka książki Doktryna Jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu Andrzej Jacek Blikle
Okładka książki Doktryna Jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu
Andrzej Jacek Blikle Wydawnictwo: Andrzej Blikle poradniki
poradniki
Andrzej Blikle
2013-07-08
2013-07-08

Okładka książki Nauka polska. Szanse, bariery i wyzwania Andrzej Jacek Blikle, Tadeusz Gadacz, Marian Gorynia, Iwona Hofman, Hubert Izdebski, Krzysztof Jajuga, Jacek Jemielity, Tomasz Komornicki, Jacek Kuźnicki, Eugeniusz Molga, Maciej J. Nowak, Rafał Rakoczy, Marek Safjan, Bronisław Sitek, Przemysław Śleszyński, Łukasz A. Turski, Grzegorz Węgrzyn, Leszek Zasztowt
Nauka polska. ... Andrzej Jacek Blikl...
Okładka książki Komputerowa edycja dokumentów dla średnio zaawansowanych Andrzej Jacek Blikle, Jarosław Deminet
Komputerowa ed... Andrzej Jacek Blikl...

Okładka książki Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera Alexander Osterwalder, Yves Pigneur
Tworzenie mode... Alexander Osterwald...
Okładka książki Jednominutowy menedżer. Najpopularniejsza na świecie metoda zarządzania Ken Blanchard, Spencer Johnson
Jednominutowy ... Ken Blanchard, Spen...
Okładka książki Po pierwsze: Złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej Marcus Buckingham, Curt Coffman
Po pierwsze: Z... Marcus Buckingham, ...

Dużo wiedzy ukazującej nowoczesny styl zarządzania, ale czyta się dość ciężko. Może dlatego, że chciałem przeczytać dość szybko, a tu raczej trzeba być skupionym.

📘🌈 Odkryj fascynujący świat "Doktryny jakości"! Ta turkusowa książka jest rzeczą o samoorganizacji i rewolucyjnym podejściu do zarządzania, której autorem jest profesor Andrzej Blikle. Już pierwsze wydanie tej książki, oparte na notatkach z wykładów w latach 90., wzbudziło zdziwienie u wielu menedżerów, ale teraz jej idee stają się rzeczywistością.

💡 Od kija i marchewki do atmosfery partnerstwa i zaufania - to motto, które przyświecało profesorowi Blikle, a jego praktyczne podejście do zarządzania przyczyniło się do rewolucji w sześciu branżach: komputery, filmy animowane, muzyka, telefony, tablety i publikacje cyfrowe.

🌟 Książka ta to nie tylko kompendium wiedzy, ale przede wszystkim inspirujący przewodnik dla praktyków, którzy chcą wprowadzić zmiany w swoich firmach, zespołach i działach. Profesor Blikle pokazuje, że przyjazne miejsce pracy i skuteczność idą w parze, a turkusowe zarządzanie stanie się standardem w przyszłości.

🌱 Ta książka o przyszłości, która staje się rzeczywistością, otwiera oczy w wielu sprawach i pozwala przyjąć szlachetną postawę w pracy zespołowej. To absolutny "must-have" dla każdego menedżera, który pragnie połączyć naukowe i analityczne podejście z empatyczną otwartością na drugiego człowieka.

🔍 Nie daj się zwieść tytułowi, to znacznie więcej niż kolejny podręcznik. To innowacyjne myślenie i działanie, które prowadzi do naturalnej jakości w organizacji. Zaufaj profesorowi Blikle i odkryj tę turkusową przyszłość!

#DoktrynaJakości #AndrzejBlikle #JakośćWZarządzaniu #TurkusoweZarządzanie #RewolucyjnePodejście #PrzyjaznaPraca #InspirującyPrzewodnik #ZarządzaniePrzyszłością #Menedżerowie #InnowacyjneMyślenie #NaturalnaJakość #Przejrzystość #Empatia #CzytajMądrze #KsiążkiMenedżerskie #RozwójOsobisty #Inspiration #KsiążkaTygodnia #CzytajKsiążki #Zarządzanie #KsiążkaDlaLiderów #Bookstagram

💡 Od kija i marchewki do...

Rozbudowana, kompleksowo opisująca zagadnienia z obszaru zarządzania, tworzenia, współtworzenia firmy. W niektórych momentach, w mojej ocenie, trochę nadmiernie podręcznikowa / instruktażowa. Niemniej jednak jako całość przyjemna w odbiorze, nie męczy, inspiruje do zmian.

Powinna to być lektora obowiązkowa dla osób zarządzających firmami i zespołami. Dużo przydatnych informacji i przykładów, szczególnie temat premii (kij i marchewka) bardzo do mnie trafił chyba dlatego że jest tak bardzo powszechny.

Czytałem ją jak miałem firmę usługową i zrobiła na mnie duże wrażenie, chociaż nie wiele zastosowań mogłem wdrożyć. Teraz jednak mam firmę produkcyjną i myślę, że to obowiązkowa pozycja.

Genialna to książka profesora Bliklego.
Książka - cegła.
Książka - kompedium wiedzy, napisana przez praktyka, i dla praktyków.
Ci którzy chcą zmienić coś w swoich firmach, zespołach, działach, powinni się z nią koniecznie zapoznać. Może nie wszystkie rady są do wdrożenia, ale w tym "poradniku" mamy propozycję tego, od czego chociaż zacząć zmiany.
W naszym kraju jest już coraz więcej turkusowych firm. Autor prorokuje, że w przyszłości turkusowe zarządzanie będzie standardem. Oby!
Uważam, że książkę tą należy przeczytać niejeden raz, z uwagi na ogromną bazę wiedzy i mnóstwo treści, która być może przy pierwszym czytaniu może umknąć, jak w moim przypadku. Ja będę ją miał pod ręką cały czas.

Genialna to książka profesora Bliklego.
Książka - cegła.
Książka - kompedium wiedzy, napisana przez praktyka, i dla praktyków.
W naszym kraju jest już...

Jest to książka która otwiera oczy w wielu sprawach oraz pozwala przyjąć bardzo szlachetną postawę do pracy w zespole, aczkolwiek z takim podejściem w wielu opresyjnie zarządzanych firmach mozemy stać się zagrożeniem.

Jest to książka o przyszłości która powoli staje się rzeczywistością.

Niesamowicie chwali się że autor udostępnia książkę za darmo na swoim blogu, to jest klasa człowieka, choćby dla przyjęcia jego myśli i podstawy warto przeczytać, Prof. Blikle to stara szkoła - od takich ludzi powinniśmy się uczyć.

Na pewno tak książka jest lepsza niż tuzin amerykańskich książek o startupach, pełnych powtórzeń oraz nakręcających nas wszystkich w dalszą spiralę pośpiechu. Ta książka znacznie bardziej odpowiada refleksyjnemu, ale jednoczesnie innowacyjnemu stylowy myślenia i działania.

Jest to książka o przyszłości która powoli staje się rzeczywistością.

Według mnie jest to absolutne must-have każdego menedżera. Profesor Andrzej Blikle w niezwykły sposób łączy w pełni naukowe i analityczne do bólu podejście do zarządzania z pełną zrozumienia, empatyczną otwartością na drugiego człowieka.
W książce tej poruszane są więc zarówno "twarde" jak i "miękkie" aspekty pracy lidera, poparte niezliczoną liczbą przykładów z codziennego życia.

Niech nie zrazi Cię tytuł, który może kojarzyć się z podręcznikiem do wdrażania ISO lub czegoś podobnego. W tym przypadku chodzi o zupełnie inny wymiar jakości. Jakości, która jest naturalnym "efektem ubocznym" pojawiającym się w zdrowej, prężnie działającej organizacji.

"Doktryna jakości" przez długi czas była moim wyrzutem sumienia. Zaczęłam tę książkę czytać około roku temu. Na początku zachwyciłam się ideami, które są w niej opisane i czytanie szło szybko, ale w okolicach 90% na chwilę ją odłożyłam. I tak pozostała odłożona przez rok, zerkając na mnie z półki.

Aż w końcu kilka dni temu znów wzięłam ją do ręki i stwierdziłam, że jest to jedna z najbardziej pozaznaczanych książek w mojej biblioteczce. Na oko przykleiłam kilkadziesiąt zakładek na 600 stron książki. Zaczęłam więc przyglądać się tym zakładkom i przypomniałam sobie, dlaczego byłam tą książką tak zachwycona.

Kim jest Blikle?

Bliklego nie trzeba raczej przedstawiać. To nazwisko dobrze znają szczególnie łasuchy, bo po ich pączki w tłusty czwartek ustawiają się kolejki i ten, kto nie jadł pączków od Bliklego, to niewiele jadł. :~) Andrzej Jacek Blikle to profesor matematyki, który przez dwadzieścia lat (1990 – 2010) zarządzał rodzinną firmą i rozwinął ją z jednej cukierni do piętnastu w Warszawie i ośmiu innych, w sieci poza miastem. Teraz jest członkiem jej rady nadzorczej i już starszym człowiekiem. Ma prawie 80 lat (ur. W 1939).

Parę lat temu postanowił zebrać swoje notatki i doświadczenia i na ich podstawie napisać książkę pt. "Doktryna jakości", która jest poradnikiem z zakresu nowoczesnego prowadzenia biznesu i zarządzania. Pierwsze wydanie tej książki dostało kilka nagród. Ja czytałam już wydanie drugie, poprawione i rozszerzone o nowe zagadnienia. Dodano w nim praktyczne sposoby wdrażania turkusowego zarządzania. Przez to "Doktryna" rozrosła się do 600 stronicowej kompleksowej cegły.

Rzecz o turkusowej samoorganizacji

Na czym więc polega ta turkusowa doktryna jakości? W wielkim skrócie i uproszczeniu chodzi o to, żeby miejsce pracy było dla pracownika możliwie jak najprzyjemniejsze, żeby każdy mógł się na swoim stanowisku realizować i utożsamiać z samą firmą, jak i wartościami, które ona reprezentuje. Do motywacji pracowników przestać stosować metodę kija i marchewki, a zamiast tego dać im więcej wolności i zaufać, że to spowoduje zwiększanie sukcesu firmy.

Brzmi pięknie, ale trochę utopijnie. Sam Blikle pisze o tym tak: “Taki program można by uznać za akademicką utopię, gdyby nie fakt, że realizuje się go w rosnącej liczbie organizacji (również w Polsce). Wszędzie też zapewnia zarówno radość z pracy, jak i znacznie wyższą skuteczność działania”. Trudno w to uwierzyć, ale na tych 600 stronach jest bardzo wiele przykładów, case studies oraz własnych doświadczeń autora, które przekonują, że takie podejście może się sprawdzić.

Skoro takie dobre, dlaczego nie jest powszechne?

Bardzo chciałabym trafić do firmy, która realizuje taką politykę wobec swoich pracowników. Jako pracownik rozumiem ją i popieram. Natomiast jako manager doświadczony w zarządzaniu niewielkim zespołem zdaję sobie sprawę, że niektóre idee zawarte w tej książce byłyby psychicznie ciężkie do wprowadzenia. Np. rezygnacja z premii uznaniowych za wyniki, czy też samego ustalania celów do osiągnięcia, albo zmiana systemu oceniania pracowników lub nawet zupełna rezygnacja ze sprawdzonych (i w miarę działających) do tej pory rozwiązań. Słyszałam też od niektórych menadżerów głosy, że ten cały turkus to jakaś bzdura i to nie może zadziałać.

Procesy, o których pisze Blikle są niezwykle trudne do wdrożenia i utrzymania właśnie dlatego, że wzbudzają spore opory i lęk, nie tylko wśród kadry zarządzającej, ale i szeregowych pracowników. Blikle jest tego świadomy, pisze o tym kilka razy i przekonuje, moim zdaniem skutecznie, że warto spróbować, przynajmniej trochę, bo to doprowadzi do “głębokiej przemiany społecznej, wymagającej zarówno porzucenia utartych sposobów myślenia, jak i wykształcenia nowych nawyków i opanowania nowych narzędzi”. Warto być tego częścią.

Co zawiera książka?

"Doktryna jakości" przede wszystkim obszernie wyjaśnia czym jest turkusowe podejście. Pokazuje wiele punktów widzenia i przy wyjaśnianiu pewnych procesów i zachowań wspiera się psychologią oraz matematyką. Znajdziesz tu wiele przykładów co i jak należy robić w jakiej sytuacji, głównie na temat zachowania wobec innych ludzi oraz skutecznej komunikacji. Blikle przytacza nawet konkretne przykłady rozmów, jak mogą wyglądać, a jak powinny wyglądać najlepsze ich scenariusze.

Mnóstwo tu psychologii oraz przykładów konkretnych sytuacji. Wiele wzorów znanych firm, które stosują tę ideologię, ale także praktycznych porad jak znaleźć, a później rozwiązać niektóre problemy oraz dużo teorii związanych z samym zarządzaniem. Wszystko to okraszone tabelami i wykresami itp.

Hiperoptymizm trochę odstrasza

Jedyny zarzut jaki mam do tej książki to jej zbytni optymizm i niedocenianie psychicznych oporów przed tak głębokimi zmianami. Pomimo tego, że jak wspomniałam, Blikle kilka razy pisze o trudnościach i o ich przyczynach, to mam wrażenie, że wciąż jest to obraz zbyt różowy, uproszczony i ulegający złudzeniom.

Szanuję tak silną wiarę w ideę, ale przecież prowadzenie firmy to cholernie trudna sprawa! Zawsze znajdzie się coś co przeszkodzi w realizacji planów, trzeba też pamiętać o prawach Murphy’ego, że cokolwiek złego może się wydarzyć, to się wydarzy. I w ogóle jest mnóstwo innych, nieprzewidywalnych rzeczy! Sprowadzenie zarządzania do stwierdzenia “zadbaj o swoich pracowników, a oni zadbają o ciebie” wydaje mi się zbyt dużym uproszczeniem, graniczącym z nierealnością.

Z drugiej jednak strony rozumiem ostrożność autora. Gdyby napisał, że organizacja turkusowego zarządzania jest super trudna, mogłoby to skutecznie zniechęcić nie do końca przekonanych. Jego celem nie było podkreślanie trudności. Książka ma infekować ideę i pokazywać efekty, podawać rzeczowe argumenty przekonujące do spróbowania oraz podsuwać praktyczne sposoby wdrożenia.

Jeśli do tego hiperoptymizmu podejdziemy ze zdrowym rozsądkiem, to książka okaże się bardzo cennym kompendium wiedzy o zarządzaniu. Jest w niej wiele niesamowicie interesujących wniosków, popartych badaniami, szeroką bibliografią oraz praktyką. A jeśli dla kogoś wyda się to zbyt różowe, dla równowagi można przeczytać inną książkę o zarządzaniu, z przeciwnego jego krańca: Najtrudniejsze w tym co trudne Bena Horowitza. I poziom optymizmu się wyrówna.

Właściwie to nawet się cieszę, że ta książka przeleżała rok i dopiero po takim czasie do niej wróciłam. Bo teraz okazuje się, że wiele z tych idei przetrawiłam i przyjęłam jako swoje. Myślę, że dzięki temu jestem odrobinę lepszym człowiekiem.

Aż w końcu kilka dni temu znów wzięłam ją do ręki i stwierdziłam, że jest to...

Elementarz zarządzania. Pozycja obowiązkowa.

Elementarz zarządzania. Pozycja obowiązkowa.

• Biznes
  • Rozwój osobisty
  • Zarządzanie
  • Do kupienia

Viaczeslav Chebotarov Doktryna jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu Zobacz więcej
Andrzej Jacek Blikle Doktryna Jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu Zobacz więcej