rozwińzwiń

Żołnierze Hitlera. Świadkowie. Zapomniane głosy. Wehrmacht na frontach II wojny światowej.

Okładka książki Żołnierze Hitlera. Świadkowie. Zapomniane głosy. Wehrmacht na frontach II wojny światowej. Stephen G. Fritz
Okładka książki Żołnierze Hitlera. Świadkowie. Zapomniane głosy. Wehrmacht na frontach II wojny światowej.
Stephen G. Fritz Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Świadkowie - zapomniane głosy historia
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Świadkowie - zapomniane głosy
Tytuł oryginału:
Frontsoldaten. The German Soldier in World War II.
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377736289
Tłumacz:
Grzegorz Siwek
Tagi:
Wehrmacht II wojna światowa
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1043
202

Na półkach: ,

Książka oparta na relacjach, listach, wspomnieniach zwykłych, szeregowych żołnierzy Wehrmachtu z czasów II wojny światowej. Bardzo interesująco przedstawiony obraz życia wojennego. Zawsze interesują mnie odczucia i postawy ludzkie w skrajnych warunkach. Tutaj możemy prześledzić, co czuli, jak się zachowywali, za czym tęsknili, jak reagowali w sytuacjach stresowych żołnierze najeźdźcy. Jak tłumaczyli sobie potrzebę wojny, jak usprawiedliwiali zabijanie wrogich żołnierzy i cywilów. Niesamowite, jak głęboko sięgała indoktrynacja hitlerowska i jak niewielu ludzi dostrzegało bezsens wojny, większość aprobowała słuszność działań wojennych. Na co dzień jednak polityczne aspekty odchodziły w dal, a priorytetem stawała się walka o przetrwanie w ekstremalnie trudnych warunkach frontu, w czasie rosyjskiej zimy, w bezkresnym błocie, często o głodzie, z wiszącym nad głową widmem śmierci. Po przegranej wojnie przyszła refleksja i każdy inaczej radził sobie z okropnością wojennych lat. Polecam, świetna opowieść o zwykłych żołnierskich, wojennych losach.

Książka oparta na relacjach, listach, wspomnieniach zwykłych, szeregowych żołnierzy Wehrmachtu z czasów II wojny światowej. Bardzo interesująco przedstawiony obraz życia wojennego. Zawsze interesują mnie odczucia i postawy ludzkie w skrajnych warunkach. Tutaj możemy prześledzić, co czuli, jak się zachowywali, za czym tęsknili, jak reagowali w sytuacjach stresowych żołnierze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
19

Na półkach:

Kolejna książka z serii "Swiadkowie" - tym razem wojna widziana z perspektywy listów żołnierzy Wehrmachtu. Wielki podziw dla autora i jego pracowitości - przekopał się przez tysiące listów , posegregował treści ( poszczególne rozdziały np. o szkoleniu, pogodzie, cierpieniach, ideologii brunatnej armii),każda opinia i teza którą podaje jest poparta cytatami i odniesieniami. Może dlatego czyta się to dość trudno - język frontowców, przeplatany pełnymi erudycji komentarzami autora ( np. opisując step posługuje się cytatami z "Ogniem i mieczem "). Autor stara się uwypuklić inne niż powszechnie uznany "fanatyzm " motywacje działania niemieckiego żołnierza - koleżeństwo, autentyczną wiarę w wartości narodowe (Volksgemeinschaft),konsekwentny proces szkolenia wojskowego itd. Prawie chciałoby się być jednym z nich... są tylko 2 malutkie 'ale" - jedno to że w listach do żony i dzieci lub rodziców nikt normalny zbytnio nie rozwodzi się nad swoimi zbrodniami i gwałtami a drugie - gdyby nawet chciał się rozwodzić lub zbytnio narzekać na swój los to listy przechodziły przez cenzurę. Polecam dla osób zainteresowanych tematem ale to nie jest rozrywkowa literatura.

Kolejna książka z serii "Swiadkowie" - tym razem wojna widziana z perspektywy listów żołnierzy Wehrmachtu. Wielki podziw dla autora i jego pracowitości - przekopał się przez tysiące listów , posegregował treści ( poszczególne rozdziały np. o szkoleniu, pogodzie, cierpieniach, ideologii brunatnej armii),każda opinia i teza którą podaje jest poparta cytatami i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
360
259

Na półkach: , ,

Jedną z największych tragedii ludzkości był wybuch II wojny światowej, który pochłonął miliony istnień. Na ten temat powstało wiele publikacji naukowych, które co prawda dostarczają mnóstwa informacji dotyczących przyczyn wybuchu wojny, dokładnych szczegółów każdej z bitew oraz politycznych decyzji, które zaważyły na działaniach wojskowych. Jednakże posiadają one jedną wadę – ukazują wojnę w perspektywie liczb, statystyk, a nie pokazują ludzkiego oblicza wojny w perspektywie psychologicznej, czyli osobistych tragedii, psychologicznego, ludzkiego wymiaru. Tę sytuację nieco zmienia książka Stephena G. Fritza Żołnierze Hitlera. Wermacht na frontach II wojny światowej.
Oparta na wspomnieniach, dziennikach i listach żołnierzy publikacja stanowi ciekawe uzupełnienie standardowych książek historycznych opisujących wojenną doktrynę oraz organizację wojskową. Zamiast analiz strategii i taktyk walki znajdziemy w niej studium życia szeregowego żołnierza Wermachtu, który musiał zmagać się z wojenną codziennością. Ten przeciętny zwykły żołnierz doskonale zdaje sobie sprawę, że jest zaledwie nic nie znaczącym punktem w hitlerowskiej wojnie. Ale to on stale siedzi w okopach, stara się przeżyć podczas nalotów nieprzyjaciela i czołga się w błocie zmieszanym z krwią swoich towarzyszy. Takie obraz pola bitwy pochodzący z zapisków żołnierzy okazują się kontrastem dla obrazów, które możemy oglądać w filmach wojennych. W walce na froncie brakuje wzniosłości, patosu, etosu żołnierza, który niczego i nikogo się nie lęka. Z zapisków żołnierzy dowiadujemy się o wielu drastycznych szczegółach z pola walki – o urywanych kończynach, strachu przed kolejnym ostrzelaniem, obawie o własne życie.
Zawarte w tej książce informacje to nie tylko szokujący obraz wojny, ale również fascynujący obraz frontowców Wermachtu. Autor analizuje sposób, w jaki ukształtował się wizerunek niemieckiego żołnierza. Otóż każdy miał być nadzwyczajnie sprawny nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Poza tym każdego żołnierza miała łączyć specyficzna więź z pozostałymi towarzyszami broni, która sięgała do tradycji wojsk pruskich. Istotne znaczenie w postrzeganiu niemieckiego wojaka miała także nazistowska propaganda, która nastawiała wojska przeciwko ludności podbitej. W ten sposób zaczęło funkcjonować przekonanie o złych Niemcach znęcających się nad niewinnymi mieszkańcami wiosek oraz zrujnowanych miast.
Z tym negatywnym nastawieniem wobec niemieckiego żołnierza próbuje zmierzyć się autor książki. Dlatego oprócz wielu interesujących ciekawostek związanych z militarną historią, próbuje nadać bardziej ludzki wymiar postaci frontowca. Z prywatnych listów, czy fragmentów wspomnień wyłania się zwykły człowiek, który musi służyć w armii. Ukazanie obaw, pragnień oraz tęsknoty za bliskimi sprawia, że czytelnik zupełnie inaczej patrzy na ludzi, którzy służyli nazistowskiemu reżimowi.
Publikacja Fritza to ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych tematyką militarną i pasjonatów historii. Jest ona również interesującym studium ludzkiej psychiki opartym na prawdziwych relacjach uczestników II wojny światowej. Napisana prostym i przystępnym językiem może również rozbudzić zainteresowanie młodych ludzi, a w szczególności uczniów. Wspomnienia żołnierzy, ich listy oraz dzienniki stanowią ciekawe uzupełnienie standardowych lekcji historii i pozwolą na dostrzeżenie ludzkiego oblicza działań wojennych. Dzięki lekturze fragmentów z zapisków uczestników wojny wielokrotnie wzruszyłam się i miałam możliwość wniknięcia w umysł niemieckiego żołnierza i przekonania się, jak wyglądała wojenna codzienność. Z tych obszernych cytatów można przekonać się, że frontowcy Wermachtu byli nie tylko trybikami w machinie, ogarniętego chorą wizją świata, Hitlera, ale przede wszystkim ludźmi, którzy mieli swoje marzenia, nadzieje i pragnienia, które musieli tłumić podczas codziennych zmagań na polu walki. A co najważniejsze, nie wszyscy byli owładnięci chęcią zabijania. Wielu z nich uznawało wojnę za tragedię i stale obawiało się o życie własne i swoich bliskich.

Jedną z największych tragedii ludzkości był wybuch II wojny światowej, który pochłonął miliony istnień. Na ten temat powstało wiele publikacji naukowych, które co prawda dostarczają mnóstwa informacji dotyczących przyczyn wybuchu wojny, dokładnych szczegółów każdej z bitew oraz politycznych decyzji, które zaważyły na działaniach wojskowych. Jednakże posiadają one jedną wadę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
82

Na półkach: ,

Nie spodziewałam się, że tak wsiąknę w tą książkę, ale jednak tak się stało. Głównie dzięki masie cytatów z listów i książek żołnierzy Wermachtu. Krok po kroku wchodzi się w tej książce w psychikę i przeżycia nienieckich żołnierzy, głównie na froncie wschodnim. Podczas czytania czułam się jakbym była z nimi na froncie.

Nie spodziewałam się, że tak wsiąknę w tą książkę, ale jednak tak się stało. Głównie dzięki masie cytatów z listów i książek żołnierzy Wermachtu. Krok po kroku wchodzi się w tej książce w psychikę i przeżycia nienieckich żołnierzy, głównie na froncie wschodnim. Podczas czytania czułam się jakbym była z nimi na froncie.

Pokaż mimo to

avatar
200
87

Na półkach: ,

Miałam duże oczekiwania co do tej książki i na szczęście nie zawiodłam się. Nie mamy tutaj roztkliwiania się nad przyczynami wybuchu II wojny,wymieniania zbrodnia i opisów wielkich bitew. Mamy żołnierza, małego trybika wielkiej wojennej machiny.Czytamy fragmenty listów, pamiętników, dzienników, dzięki którym apokalipsa nabiera barw i kształtów. Jak wiadomo historie piszą zwycięzcy, ale warto przeczytać bo nikt tu nikogo nie usprawiedliwia.Bardzo polecam.

Miałam duże oczekiwania co do tej książki i na szczęście nie zawiodłam się. Nie mamy tutaj roztkliwiania się nad przyczynami wybuchu II wojny,wymieniania zbrodnia i opisów wielkich bitew. Mamy żołnierza, małego trybika wielkiej wojennej machiny.Czytamy fragmenty listów, pamiętników, dzienników, dzięki którym apokalipsa nabiera barw i kształtów. Jak wiadomo historie piszą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

W cyklu „Świadkowie –zapomniane głosy”, ukazała się kolejne godna uwagi i polecenia publikacja Wydawnictwa RM „Żołnierze Hitlera”, napisana przez StephenaG. Fritza i bezpośrednio odnosząca się do wydarzeń II wojny światowej. Nie znajdziemy tu jednak genezy tego konfliktu, politycznych i ekonomicznych decyzji które za nim stały, obowiązującej doktryny wojennej, wojskowej organizacji zadań i celów. Nie będzie też wielkich wojennych kampanii, przesuwających się frontów, błyskotliwych strategii i nowatorskich sprawdzonych w bojach taktyk. To oblicze zmagań którego na próżna szukać w kwaterach marszałków i generałów, przy armijnych sztabach czy zasłanych mapami stołach analityków i ekspertów. To wstrząsające i porażający obraz II wojny światowej widzianej oczami zwykłego szeregowego żołnierza Wermachtu (autor celowo pomija oddziały SS i Waffen SS, które już niejako z definicji traktowane są jako elitarne) najmniejszego trybiku wielkiej hitlerowskiej wojennej machiny. Utaplanego w błocie, spalonego słońcem pustyni, zamarzającego na lodowych pustkowiach, w ogni natarcia, ciszy okopów i chaotycznym odwrocie, wszędzie tam (Rosja, Bałkany, Afryka Pół.,Włochy) gdzie rzuciły go rozkazy przełożonych.

Publikacja Stephena G. Fritza powstała na podstawie żołnierskich listów, wspomnień i dzienników, czyli tych najbardziej osobistych, intymnych i szczerych form w odniesienia się do traumy i całej dramaturgii tego okresu. To niezwykle realistyczny, obdarty z patosu i bohaterstwa, pokazany w wielu aspektach obraz straszliwej wojny i tego co potrafi uczynić ona z człowiekiem. Śledzimy z zapartym tchem meandry codziennego wojskowego życia, wydarzenia w których piszący biorą udział, bądź są ich świadkami, obserwując jednocześnie jak groza i okrucieństwo odciskają na nich swoje straszne piętno. Uderza nas prawdziwość uciążliwej i pełnych trudów frontowej służby, krwawych i brutalnych scen walki, pól zaścielonych trupami i zasnutych dymem pogorzelisk. Świat wyłaniający się z ich zapisów poraża nas swoim niewysłowionym tragizmem i wszechobecnością śmierci. Straszliwe przeżycia które dotykają ich bezpośrednio, przekładają się na paraliżujący strach, niemoc, wyrzuty sumienia, wątpliwości etyczne i moralne, wewnętrzny bunt przeciw zabijaniu, nie radzenie sobie ze śmiercią przyjaciół i towarzyszy broni. Wbrew wszystkiemu i wszystkim próbują w tym wojennym szaleństwie ocalić swoje życie i odrobinę człowieczeństwo. Autor, dużo miejsca poświęca narodowemu charakterowi sił zbrojnych, ich miejscu w strukturach społecznych, oraz rodzących się w tym zakresie wzajemnych relacjach i zależnościach. Są żołnierzami niemieckiej armii, więc niejako przedłużeniem wielowiekowych cech pruskiego militaryzmu, tradycji i drylu, co (przyznać to trzeba) znajduje odbicie w znakomitym wyszkoleniu, dyscyplinie, organizacji i funkcjonowaniu poszczególnych jednostek. W kraju rządzącym jednak przez Hitlera i nazistowski reżim to właśnie narodowosocjalistyczna doktryna nadaje bieg historycznym zdarzeniom. Wydatnie wpływa ona również na sposób postrzegania przez żołnierzy Wehrmachtu konieczności prowadzenia wojny ( uzyskanie przestrzeni życiowej, obrona cywilizacji przed hordami „azjatyckich barbarzyńców”) udziału w niej ich samych, oraz stosunek do ludności podbitych narodów. Rozpatrywana również w kontekście zbrodni wojennych, które oprócz oddziałów SS i różnych policyjnych formacji pomocniczych obciążają konto niemieckiej armii.

Książka „Żołnierze Hitlera” to wstrząsający, świetnie udokumentowany historyczny rys przedstawiający wojenną machinę która nie oszczędza nikogo i niczego, nie licząca się ani z ludźmi ani z wielowiekowym dorobkiem w dziedzinie nauki, kultury i sztuki. To kolejna poruszająca historia o tym, iż w wojnie nie ma nic romantycznego, patetycznego czy heroicznego. Jak by ją nie ująć, nadal pozostaje bezprzykładnym ZŁEM, zaś śmierć dotyka wszystkich jednakowo.
Doskonała pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią i zmaganiami II wojny światowej, postrzeganej oczami zwykłego szeregowego żołnierza.

W cyklu „Świadkowie –zapomniane głosy”, ukazała się kolejne godna uwagi i polecenia publikacja Wydawnictwa RM „Żołnierze Hitlera”, napisana przez StephenaG. Fritza i bezpośrednio odnosząca się do wydarzeń II wojny światowej. Nie znajdziemy tu jednak genezy tego konfliktu, politycznych i ekonomicznych decyzji które za nim stały, obowiązującej doktryny wojennej, wojskowej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    60
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    16
  • Historia
    4
  • Teraz czytam
    3
  • II wojna światowa
    2
  • Druga Wojna Światowa
    2
  • Ebook
    2
  • Ulubione
    2
  • Zapomniane głosy
    1

Cytaty

Więcej
Stephen G. Fritz Żołnierze Hitlera. Świadkowie. Zapomniane głosy. Wehrmacht na frontach II wojny światowej. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne