Ostkrieg. Front wschodni: wojna na wyniszczenie

Okładka książki Ostkrieg. Front wschodni: wojna na wyniszczenie Stephen G. Fritz
Okładka książki Ostkrieg. Front wschodni: wojna na wyniszczenie
Stephen G. Fritz Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Hitler's war of extermination in the East
Napoleon V
2018-01-01
2015-01-01
Miłosz Młynarz
historia wojskowość II wojna światowa

Najlepsza synteza wojny na froncie wschodnim II wojny światowej. Fritz całościowo opisuje wszystkie kampanie prowadzone przez III Rzeszę na wschodnim teatrze działań wojennych pomiędzy 1941 a 1945 r. W to wszystko wprzęgnięto maszynę terroru i eksploatację jeńców i Żydów w gospodarce Rzeszy.

Mocna książka portretująca przebieg jednego z najbardziej wyniszczających konfliktów w historii wojen. Autor wychodzi od zagadnień militarnych i opisuje front wschodni w zasadzie na każym poziomie jego funkcjonowania, od elementów strategicznych po jednostkowe, choć spojrzenie makro jest zdecydowanie przeważające. Próbuje pokazać zagadnienie stricte wojskowe z perspektywą ludności cywilnej, które doprowadziło ostatecznie do ludobójstwa ludności słowiańskiej. Ciekawe jest to jak ta brutalizacja postępowała, co było jej przyczyną i jakie były tego skutki. Książka jest bardzo wciągająca. Pomimo masy dat i statystyk całość tworzy bardzo spójny obraz konfliktu totalnego. Choć narracja jest prowadzona bardziej z perspektywy niemieckiej to nie ma się przekonania o jakimś subiektywizmie autora. Bardzo polecam.

Solidna praca portretująca główny front II WŚ. Dostajemy tutaj solidnie przedstawiony przebieg planowania i realizacji aspektów strategicznych (tych względnie najmniej),taktycznych i operacyjnych. Autor zwraca uwagę na rozbieżności w wizji planowania przebiegu działań jakie zaistniały przede wszystkim między Hitlerem a częścią jego generalicji. Bez wnikania w polityczne i osobowościowe aspekty osób decyzyjnych otrzymujemy klarowny wykład na temat tego jak wyglądała różnica między tym co planowali sztabowcy i dowódcy frontowi a tym co umyślił sobie przywódca III Rzeszy i jaki to miały wpływ na efekt finalny zmagań.

Ważną i szalenie interesującą stroną "Ostkrieg" jest nakreślenie związku pomiędzy prowadzonymi działaniami wojennymi a towarzyszącym im ludobójstwem i gwałtownie narastającą brutalizacją zmagań. Czy apokaliptycznym zmaganiom musiało towarzyszyć apokaliptyczne ludobójstwo? Fritz udziela interesujących odpowiedzi, jest przy tym do bólu szczery i praktyczny. Generalnie unika on jakichś zwyczajowych manifestów moralnych i etycznych, skupia się na technikaliach i, że tak to ujmę, prozie życia. Książka na tym zyskuje.

Całość jest prezentowana przede wszystkim z perspektywy Niemiec, w tym sensie, że skupia się na niemieckim planowaniu, realizacji i perspektywie. Niektórym może wydać się to nieco niekomfortowe ale też naprawdę pozostawia nam do smakowania jedynie czystą, merytoryczną ucztę. Bo przecież ocenę moralną tamtych strasznych lat każdy z nas ma, jak sądzę, solidnie ugruntowaną.

gdyby nie powtórzenia, na które często można się natknąć i w dłuższej perspektywie wkurzają książką byłaby 10/10.

Książka wybitna, czyta się jednym tchem, świetne i dokładne opisy walk i strategii na froncie, pełny obiektywizm niemieckiego autora. Do ideału brakowało mi cytatów z walk frontowych i dokładniejszych map. Porównywalna ze Stalingradem Beevora ale traktująca szerzej i bardziej ogólnikowo o froncie wschodnim, niemieckiej taktyce, filozofii, przyczynach i skutkach konfliktu.

Szczerze?

Książka całkiem ciekawa rzetelnie napisana, ale mogłoby być więcej informacji o Barbarossa, bo tak to bieda.

Szczerze?

"Wojna na wyniszczenie"
Dotychczas czytane książki temat "kosztów" wojny ledwie zaznaczały. Chyba, że owe koszty tyczyły się stanów osobowych jednostek. Wtedy były podawane jako ilustracja strat. Czytając zestawienia, w których nacisk położono na działania strategiczne, znika gdzieś z przed oczu ludność cywilna.
Publikacja porusza przede wszystkim kwestie prowadzenia wojny totalnej. Widzimy to z niemieckiego punktu widzenia. Powolna brutalizacja działań wojennych jednej strony wywołuje reakcje drugiej. Koło wzajemnego niszczenia się się nakręca i nie można go zatrzymać.
Żołnierze obu stron służą zbrodniczym reżimom. Nie mają statusu jeńców. Pojmani do niewoli są skazywani na powolną śmierć. Jednocześnie autor pokazuje cierpienia ludności cywilnej w ZSRR. Działania eliminujące Żydów i Słowian. Masowe egzekucje dokonywane przez Einzatzgruppen niejednokrotnie przy cichym przyzwoleniu Wehrmachtu lub też przy jego pomocy.
Drugim wątkiem jest wywózka samych Żydów do obozów zagłady i ich fizyczna likwidacja. Pokazany jest bezsens ekonomiczny oraz militarny samej operacji.
Pociągi zajęte przez "bezużyteczny materiał" nie miały jak wozić uzupełń i amunicji. Ogromne koszty samego procesu mordu i osobowe zaangażowanie nie ustawało nawet w dobach kolejnych kryzysów na froncie.
Paradoksem był fakt oczyszczenia starej Rzeszy z Żydów, by ich tam ponownie zwozić, gdy zabrakło siły roboczej.
Wszystkie te wydarzenia są opisane na tle sytuacji militarnej i podparte dokładnymi wyliczeniami. Oprócz tego możemy zajrzeć jeszcze do sztabu i prześledzić relacje niemieckiego dowództwa z Hitlerem.
Książka niesamowicie wciąga i ukazuje prawdziwe okrucieństwo wojny totalnej.
Dostępne jest starsze wydanie w pięknej lakierowanej twardej oprawie na znakomitym papierze, oraz nowsze ekonomiczne w miękkiej oprawie.
Polecam wszystkim.

"Wojna na wyniszczenie"
Publikacja porusza przede wszystkim kwestie prowadzenia wojny...

Znakomite kompendium wiedzy na temat apokaliptycznego konfliktu III Rzeszy i Związku Sowieckiego. Autorowi, co jest rzadką sztuką, udało się utrzymać wciągający styl narracji mimo przytaczania znacznej liczby danych liczbowych; głównie dotyczących kwestii produkcyjnych oraz rzecz jasna strat. Spojrzenie na konflikt przedstawione zostało niemieckiego punktu widzenia, dzięki czemu oprócz opisów działań wojennych czytelnik może też zagłębić się w konflikty między Fuhrerem a jego generałami, którzy w dodatku podzieleni byli na skonfliktowane ze sobą frakcje, czy w problemy gospodarcze III Rzeszy. Jak na tematykę pracy, dość obszernie zostało też przedstawione zagadnienie likwidacji społeczności żydowskiej. Jedynym minusem jest zbyt pobieżne przedstawienie niektórych operacji jak np. długotrwałych walk pod Leningradem czy operacji "Wiosenne przebudzenie" z '45 roku.

• E-Booki
  • Niebeletrystyczne