rozwińzwiń

Operacja Geronimo

Okładka książki Operacja Geronimo Chuck Pfarrer
Okładka książki Operacja Geronimo
Chuck Pfarrer Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
SEAL TARGET GERONIMO: The Inside Story of the Mission to Kill Osama bin Laden
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2012-01-09
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-09
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-1687-7
Tłumacz:
Michał Romanek, Łukasz Müller
Tagi:
żołnierz likwidacja Osama bin Laden
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Battlefield 3: Rosjanin Peter Grimsdale, Andy McNab
Ocena 7,4
Battlefield 3:... Peter Grimsdale, An...
Okładka książki GROM. Siła i honor Michał Komar, Sławomir Petelicki
Ocena 7,6
GROM. Siła i h... Michał Komar, Sławo...
Okładka książki Komandos Richard Marcinko, John Weisman
Ocena 7,2
Komandos Richard Marcinko, J...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
306 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
156
89

Na półkach:

Jak dla mnie za mało opisów poszczególnych wydarzeń, choć autor zasłania się tajemnica odbytych akcji przez jednostki specjalne. Mino wszystko polecam.

Jak dla mnie za mało opisów poszczególnych wydarzeń, choć autor zasłania się tajemnica odbytych akcji przez jednostki specjalne. Mino wszystko polecam.

Pokaż mimo to

avatar
1763
1762

Na półkach:

"Snajper" Howarda E. Wasdina i Stephena Templina rozbudził we mnie ciekawość bezpośrednich relacji uczestników operacji z najgłośniejszych, spektakularnych i niebezpiecznych punktów zapalnych na świecie, a dokładniej tych z udziałem SEAL-sów. "Członkami najmniej licznych i najbardziej elitarnych oddziałów do operacji specjalnych w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych", które dzięki nagłośnionym tego typu akcjom wychodzą z cienia. Niestety, wbrew własnej woli i wcale, ale to wcale im się ten rozgłos nie podoba. Jednak o ile "Snajper" był opowieścią jednego komandosa, przybierając formę autobiograficznej kariery w strukturach Navy SEAL-s, który pokusił się o odtworzenie na bazie własnych doświadczeń, prawdopodobnego scenariusza zabicia Osamy Bin Ladena, o tyle ta pozycja jest efektem wielu bezpośrednich relacji uczestników operacji jego likwidacji nazwanej Włócznią Neptuna, przekazanych autorowi książki, byłemu członkowi SEAL Team Six. To ważny szczegół w przypadku tej pozycji. Profil osobowości byłego komandosa i znajomość ludzi z tego środowiska, jak i własne jego doświadczenia, złożyły się na wiarygodny, chociaż momentami subiektywny i emocjonalny obraz współtowarzyszy i kolegów, polityki rządku amerykańskiego i samych polityków oraz najważniejszej postaci – Osamy Bin Ladena.
Zanim jednak autor przeszedł do opisu przygotowań i przebiegu samej operacji Włócznia Neptuna, obszernie przedstawił rys historyczny dróg, jakie przebyły obie strony do momentu spotkania się w pakistańskim Abbottabadzie. I o ile informacje na temat historii powstania SEAL Team Six i systemu morderczego szkolenia ich operatorów były mi już bardzo dobrze znane ze "Snajpera", o tyle tutaj miałam okazję dodatkowo uzupełnić je o wykaz najważniejszych akcji, w których brali udział, z obszernie, niemalże sensacyjnie opisanym odbiciem kapitana Richarda Philipsa z porwanego statku Maersk Alabama przez somalijskich piratów. Uczucie bycia w środku wydarzenia, gdzie adrenalina podnosi się z każdą minutą, a sekundy trwają wieczność, i możliwością śledzenia kunsztu taktyki snajperów, znanej mi wcześniej tylko z doniesień programów informacyjnych – bezcenne!
Zupełną nowością natomiast były dla mnie informacje na temat samego Osamy Bin Ladena, muszę przyznać, bardzo subiektywne. Autor zburzył mit tego charyzmatycznego założyciela i przywódcy Al-Kaidy, który łączył w sobie "czar wojownika z czymś w rodzaju głębokiej mistycznej religijności". Ukazał go jako miernego syna multimilionera, nieśmiałego, małomównego, nieumiejącego przemawiać publicznie, bez doświadczenia wojskowego, popełniającego nagminnie błędy organizacyjne i taktyczne w działaniach wojskowych, naiwnego i zmanipulowanego dla jego pieniędzy przez islamskich fundamentalistów przesiąkniętych nienawiścią do "Żydów, chrześcijan, szyitów, buddystów", a nawet kobiet, walczących nie tyle z chrześcijaństwem, ile z zachodnim, świeckim liberalizmem. No, ale co można napisać dobrego o człowieku, który "z radością oglądał w telewizji satelitarnej, jak 3000 osób zamienia się w popiół". Wtedy nawet dobra cecha kochającego i łagodnego ojca dla własnych dzieci, "który nie wahał się zabijać dziewczynek i chłopców na trzech kontynentach", zamienia się w zarzut. Pomimo tego subiektywnego spojrzenia biograficznego, autor starał się natomiast spojrzeć obiektywnie na całość zjawiska konfliktu określanego globalnym dżihadem salafickim przez pryzmat mentalności świata arabskiego, w myśl zasady – "Zobacz to oczyma swojego wroga". Świata, który stworzył i wyniósł na szczyt najbardziej znanego i poszukiwanego, współczesnego terrorystę.
Sam opis jego zabicia ukazany oczami operatorów, bardzo emocjonujący, a jednocześnie dementujący narosłe wokół akcji plotki oraz odpierający liczne zarzuty, które pojawiły się w mediach, był jak dobra sensacja napisana przez samo życie. Przygotowania, procedury, kody porozumiewania się, żargon, nieuchwytna mowa ciała dla postronnych i styl działania operatorów, najnowocześniejsze wyposażenie militarne, to wszystko robiło na mnie duże wrażenie, ale było coś, co mnie oczarowało totalnie – opis helikoptera Stealth Hawk w akcji, którego piętnastotonową obecność "najpierw się czuje, a dopiero potem słyszy", a to, co się słyszy, odbiera w rytm bicia własnego serca, pracującego jak cichy wentylator. Poezja w prozie i wpis na listę marzeń o jego zobaczeniu na żywo. Co ja piszę, zobaczenia w ogóle, już o obserwacji w akcji nie wspomnę. Maszyna jest tak ściśle tajna, że mam na to szansę za kilka, może kilkanaście lat, kiedy Amerykanie postanowią go pokazać. Jego wizerunku strzegą do tego stopnia, że jest używany do szkoleń SEAL-sów tylko nocą. Tymczasem fani tworzą prawdopodobne modele i rysunki, powstałe dzięki takim opisom, jak w tej książce lub na podstawie opisów szczątków z ich katastrof. Jeden rozbił się w trakcie akcji zabicia Osamy Bin Ladena, a słynna scena w telewizji, pokazująca prezydenta Baraka Obamę i Hillary Clinton z dłonią na ustach w chwili przerażenia, ukazała ich reakcję na to właśnie wydarzenie, a nie, jak do tej pory sądziłam, na zabicie terrorysty.
Ta książka to również trochę prywatna wojna autora z politykami, w której rzuca odważne, poważne, bezkompromisowe oskarżenia i zarzuty pod adresem amerykańskiego rządu, obciążając go odpowiedzialnością za wydarzenia z 11 września 2001 roku, jako "najbardziej tragiczną w skutkach porażką wywiadu w historii Ameryki". Bezlitośnie obnaża ciąg zdarzeń i popełnionych błędów, doprowadzających do tej tragedii począwszy od kłamliwej polityki na temat broni chemicznej w Iraku (a była nie tylko w Iraku, ale i w posiadaniu Al.-Kaidy!),poprzez "kumoterstwo, polityczna poprawność i niewiarygodną niekompetencję" decydentów z FBI i CIA, w których "roiło się od politycznych koneksji, ale mało było umiejętności", aż do samych polityków przedkładających korzyści partyjne i polityczne nad bezpieczeństwo USA. To właśnie dlatego autor miał problemy z wydaniem tej książki, a amerykańskie władze zakwestionowały jej prawdziwość. A ja jakoś bardziej wierzę autorowi, niż Barakowi Obamie, który w moich oczach stracił wiele jednym pytaniem skierowanym do SEAL-sów, uczestników Włóczni Neptuna podczas spotkania z nimi – "No to który z was zlikwidował Osamę, chłopcy?" Nie mogę uwierzyć, że ich prezydent wie o nich mniej niż jakaś Polka! Bo gdyby było inaczej, nigdy nie zadałby takiego pytania, a tak pozostaje niesmak, rozczarowanie i ŻENADA…
Ta książka na pewno niweluje rozdźwięk pomiędzy percepcją opinii publicznej, doniesieniami mediów i tym, co przyznaje rząd, a prawdą widzianą w terenie, a jednocześnie uzmysławia skalę kłamstw, jakimi jestem karmiona. To są te momenty, w których widzę przewagę błogosławieństwa nad niebezpieczeństwem działalności portalu WikiLeaks.
naostrzuksiazki.pl

"Snajper" Howarda E. Wasdina i Stephena Templina rozbudził we mnie ciekawość bezpośrednich relacji uczestników operacji z najgłośniejszych, spektakularnych i niebezpiecznych punktów zapalnych na świecie, a dokładniej tych z udziałem SEAL-sów. "Członkami najmniej licznych i najbardziej elitarnych oddziałów do operacji specjalnych w siłach zbrojnych Stanów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2966
2881

Na półkach:

Mam szczerą nadzieję , że autor był lepszym żołnierzem, niż pisarzem. Momentami ciekawe, momentami przyśniecie.

Mam szczerą nadzieję , że autor był lepszym żołnierzem, niż pisarzem. Momentami ciekawe, momentami przyśniecie.

Pokaż mimo to

avatar
871
871

Na półkach:

Czym jest ta książka w większości? Opisem historii jednostek specjalnych, biografią Osama bin Laden, jak to ciężko przejść rekrutacje do SEAL Team Six. Na końcu jest opis akcji w domu w Abbottabadzie i to dość krótki. Książka jest bardzo chaotyczna i nie chronologiczna, co sprawa, że ciężko się ją czyta.

Czym jest ta książka w większości? Opisem historii jednostek specjalnych, biografią Osama bin Laden, jak to ciężko przejść rekrutacje do SEAL Team Six. Na końcu jest opis akcji w domu w Abbottabadzie i to dość krótki. Książka jest bardzo chaotyczna i nie chronologiczna, co sprawa, że ciężko się ją czyta.

Pokaż mimo to

avatar
840
840

Na półkach: ,

To druga książka opowiadająca o operacji "Włócznia Neptuna", którą przeczytałem. I podobnie jak pierwsza, "Komandos" Roberta O'Neilla, trzyma wysoki poziom, z tym że Pfarrer, w przeciwieństwie do O'Neilla nie brał bezpośredniego udziału w samej akcji. Autor podzielił książkę na trzy części. W pierwszej, przybliża czytelnikowi historię i specyfikę jednostki SEAL, a zwłaszcza Team Six. Opisuje dość szczegółowo selekcję oraz ważniejsze misje, w których uczestniczyli komandosi. Druga część skupia się głównie na postaci Bin Ladena. Autor poświęcił mu sporo miejsca i przejrzyście opisał jak Bin Laden piął się na szczyt terrorystycznej kariery, zdobywając ostatecznie niechlubny tytuł wroga numer jeden Ameryki. Trzecia część to szczegółowa realacja z przebiegu samej akcji. Dzięki zrównoważonej ilości informacji i ciekawostek na temat wojskowego uzbrojenia, książkę przyjemnie i szybko się czyta. Bardzo dobra książka. Polecam.

To druga książka opowiadająca o operacji "Włócznia Neptuna", którą przeczytałem. I podobnie jak pierwsza, "Komandos" Roberta O'Neilla, trzyma wysoki poziom, z tym że Pfarrer, w przeciwieństwie do O'Neilla nie brał bezpośredniego udziału w samej akcji. Autor podzielił książkę na trzy części. W pierwszej, przybliża czytelnikowi historię i specyfikę jednostki SEAL, a zwłaszcza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
295
127

Na półkach:

Sięgnęłam po "Operację Geronimo" Chuck'a Pfarrer'a z jednego prostego powodu: to są po prostu moje klimaty.
Chuck Pfarrer to komandos SEAL Team Six w stanie spoczynku. Autor nie brał udziału w operacji likwidacji Osamy Bin Ladena, ale rozmawiał ze specjalsami, którzy tam byli.
Książka składa się z trzech części.
Pierwsza opowiada o powstaniu i początkach SEAL Team Six, oraz o takich operacjach, jak: "Eagle Claw" ("Orli Szpon"),"Urgent Fury" ("Nagła Furia"),czy "Bainbridge" - operacji odbicia z rąk somalijskich piratów kapitana kontenerowca "Maersk Alabama" (polecam film "Kapitan Philips" z fenomenalnym Tomem Hanks'em w roli głównej).
Druga część opisuje wydarzenia z 11 września 2001 r. oraz bardzo wnikliwie przedstawia życiorys Osamy Bin Ladena, człowieka odpowiedzialnego za te zamachy.
I wreszcie trzecia część książki – sama operacja "Neptune Spear" ("Włócznia Neptuna"),opisująca minuta po minucie akcję mającą na celu zlikwidowanie Bin Ladena na terenie jego domu w Abbottabadzie w Pakistanie.
W "Operacji Geronimo" jest wszystko to co lubię, czyli opisy operacji specjalnych, uzbrojenia (tak, tak, ja to też lubię!) oraz historia (m.in. powstanie SEAL Team Six, czy opis wojny arabsko-izraelskiej). Z tej książki można się naprawdę dużo dowiedzieć i nauczyć. Jest napisana w ciekawy, przestępny sposób, przez co jest łatwa w odbiorze nawet dla laika w temacie.
Książka jest w miękkiej oprawie i zawiera 349 stron. Minusem (jak dla mnie) jest brak zdjęć.
Polecam!
Ciekawostka:
Meldunek kończący operację "Włócznia Neptuna": Geronimo, Echo. KIA (Osama Bin Ladena nie żyje).

Sięgnęłam po "Operację Geronimo" Chuck'a Pfarrer'a z jednego prostego powodu: to są po prostu moje klimaty.
Chuck Pfarrer to komandos SEAL Team Six w stanie spoczynku. Autor nie brał udziału w operacji likwidacji Osamy Bin Ladena, ale rozmawiał ze specjalsami, którzy tam byli.
Książka składa się z trzech części.
Pierwsza opowiada o powstaniu i początkach SEAL Team Six, oraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
4

Na półkach: , ,

Rewelacja!!! Cała prawda o operacji „Włócznia Neptuna” i likwidacji Geronimo opowiedziana przez byłego członka SEAL Team Six.

Rewelacja!!! Cała prawda o operacji „Włócznia Neptuna” i likwidacji Geronimo opowiedziana przez byłego członka SEAL Team Six.

Pokaż mimo to

avatar
1019
742

Na półkach:

Jeśli kogoś interesuje biografia Osamy bin Ladena,a także szczegóły operacji mającej na celu jego likwidację, to ta książka doskonale opisuje jedno i drugie:-)

Jeśli kogoś interesuje biografia Osamy bin Ladena,a także szczegóły operacji mającej na celu jego likwidację, to ta książka doskonale opisuje jedno i drugie:-)

Pokaż mimo to

avatar
140
134

Na półkach: , , , , ,

Jest to dość ciekawa książka nosząca tytuł tajnej misji zabicia międzynarodowego islamskiego terrorysty Osamy Bin Ladena. Trzeba zaznaczyć, iż opis akcji jest tylko zwieńczeniem tej pozycji. W większości jest to opis zarówno jednostki Team SEAL Six, która podjęła się wykonania tego arcytrudnego zadania, oraz samego Bin Laden, który to ewaluował w swoim życiu od bogatego nastolatka, przez nieudolnego dowódcy wojsk, po osobę, która stworzyła swoim majątkiem siatkę terrorystyczną dokonującą zamachów terrorystycznych w tym oczywiście ten z 11 września.

Jest to dość ciekawa książka nosząca tytuł tajnej misji zabicia międzynarodowego islamskiego terrorysty Osamy Bin Ladena. Trzeba zaznaczyć, iż opis akcji jest tylko zwieńczeniem tej pozycji. W większości jest to opis zarówno jednostki Team SEAL Six, która podjęła się wykonania tego arcytrudnego zadania, oraz samego Bin Laden, który to ewaluował w swoim życiu od bogatego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
2

Na półkach: ,

Świetna książka, oprócz samej tytułowej "operacji Geronimo" porusza takie zagadnienia jak zniekształcenia islamu, początki navy seals. Zdecydowanie polecam!

Świetna książka, oprócz samej tytułowej "operacji Geronimo" porusza takie zagadnienia jak zniekształcenia islamu, początki navy seals. Zdecydowanie polecam!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  436
 • Chcę przeczytać
  262
 • Posiadam
  184
 • Teraz czytam
  14
 • Ulubione
  10
 • Chcę w prezencie
  7
 • 2012
  5
 • Literatura faktu
  5
 • Wojenne
  3
 • Do kupienia
  3

Cytaty

Więcej
Chuck Pfarrer Operacja Geronimo Zobacz więcej
Chuck Pfarrer Operacja Geronimo Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także