Moje życie

Okładka książki Moje życie Daniel Paisner, Serena Williams
Okładka książki Moje życie
Daniel PaisnerSerena Williams Wydawnictwo: Bukowy Las biografia, autobiografia, pamiętnik
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Bukowy Las
Data wydania:
2013-11-06
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-06
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363431570
Tłumacz:
Maciej Studencki
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku Krystyna Chiger, Daniel Paisner
Ocena 7,8
Dziewczynka w ... Krystyna Chiger, Da...
Okładka książki Powershift. Przeobraź dowolną sytuację, sfinalizuj dowolną transakcję i osiągnij dowolny cel John Daymond, Daniel Paisner
Ocena 5,5
Powershift. Pr... John Daymond, Danie...
Okładka książki Wstawaj i walcz. Sprawdzone strategie, techniki i nawyki produktywności ludzi sukcesu John Daymond, Daniel Paisner
Ocena 5,5
Wstawaj i walc... John Daymond, Danie...
Okładka książki Moja pasja. Moja rodzina. Mika Brzezinski, Daniel Paisner
Ocena 7,5
Moja pasja. Mo... Mika Brzezinski, Da...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Bez granic Alan Abrahamson, Michael Phelps
Ocena 6,9
Bez granic Alan Abrahamson, Mi...
Okładka książki Pogromca Realu. Moja prawdziwa historia Robert Lewandowski, Wojciech Zawioła
Ocena 6,9
Pogromca Realu... Robert Lewandowski,...
Okładka książki Umysł mistrza. Autobiografia Peter Bodo, Pete Sampras
Ocena 6,7
Umysł mistrza.... Peter Bodo, Pete Sa...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
94
92

Na półkach: ,

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Pokaż mimo to

avatar
1711
92

Na półkach: , , , , ,

Jak dla mnie Serena Williams jest najlepszą tenisistką w historii sportu.
Tytuły w Wielkich Szlemach zarówno w singlu jak i w deblu mówią same za siebie. Faktem jednak jest, że nawet taka królowa potrzebuje chyba pomocy psychologa po urodzeniu dziecka...
Polecam dla tych, którzy uważają że tenis to łatwy sport...

Jak dla mnie Serena Williams jest najlepszą tenisistką w historii sportu.
Tytuły w Wielkich Szlemach zarówno w singlu jak i w deblu mówią same za siebie. Faktem jednak jest, że nawet taka królowa potrzebuje chyba pomocy psychologa po urodzeniu dziecka...
Polecam dla tych, którzy uważają że tenis to łatwy sport...

Pokaż mimo to

avatar
540
219

Na półkach: , ,

Uwielbiam czytać biografie znanych mi osób, bo wtedy mogę dowiedzieć się o nich tego, czego nie widać z ekranu telewizora, w wycinkach z gazet czy w puszczonych mrzonkach Internetowych. Ilekroć widziałam Serenę wychodzącą na kort, wiedziałam do kogo będzie należał ten mecz. Bezsprzeczny numer jeden. Niesamowicie waleczna, piekielnie dobra i niezwyciężona - tak myślałam o niej patrząc na kolejne turnieje tenisowe. Dzięki biografii dowiedziałam się, że oprócz waleczności na korcie ma także ogromne serce pełne miłości do świata, rodziców, sióstr (zwłaszcza Venus, której poświęca mnóstwo uwagi w każdym rozdziale) i Boga. Niesamowita książka. Niezwykle wzruszająca, obrazująca życie (nie tylko sportowe) jednej z najlepszych tenisistek na świecie, jej wzloty, upadki oraz drabinkę, po której wspinała się w sportowej karierze. A wspomnieć należy, że drabinka ta wcale nie była tak prosta jakby się mogło wydawać.

"Kiedy wychodzę na kort rozegrać mecz, muszę tam pozostać do końca, niezależnie od tego, czy wygram, czy przegram."

Uwielbiam czytać biografie znanych mi osób, bo wtedy mogę dowiedzieć się o nich tego, czego nie widać z ekranu telewizora, w wycinkach z gazet czy w puszczonych mrzonkach Internetowych. Ilekroć widziałam Serenę wychodzącą na kort, wiedziałam do kogo będzie należał ten mecz. Bezsprzeczny numer jeden. Niesamowicie waleczna, piekielnie dobra i niezwyciężona - tak myślałam o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
255
62

Na półkach: ,

W tej książce jest troszkę tak, że S. pisze be, myśli me a robi kukuryku.
Bohaterka pisze, iż już nie zagra w Indian Wells z powodu zajść podczas turnieju w 2001 roku co po sprawdzeniu okazuje się nieprawdą.
Co do książki nie jest to Open Agassiego ale da się czytać.

W tej książce jest troszkę tak, że S. pisze be, myśli me a robi kukuryku.
Bohaterka pisze, iż już nie zagra w Indian Wells z powodu zajść podczas turnieju w 2001 roku co po sprawdzeniu okazuje się nieprawdą.
Co do książki nie jest to Open Agassiego ale da się czytać.

Pokaż mimo to

avatar
52
52

Na półkach:

Z pewnością półki w jej domu uginają się od namiaru zdobytych pucharów, a od ilości zer na jej koncie z pewnością nie jednemu człowieku zakręciłoby się w głowie. Choć, pewnie nie tylko z tego powodu, albowiem Serena Williams to niekwestionowana królowa kobiecego tenisa. Zachwyca urodą, wdziękiem, ale także doskonałą grą za sprawą, której zdominowała kobiece rozgrywki WTA.

Dzięki Wydawnictwu Bukowy Las specjalizującej się w serii tenisowych książek o mistrzach, możemy poznać historię Sereny Williams. „Moje życie” to autobiografia amerykańskiej tenisistki napisana przy współpracy z Danielem Paisnerem, pisarzem pomagającym pisać książki osobom znanym, ale też zwykłym ludziom. W naszym kraju kojarzony ze wspomnieniami Krystyny Chiger wydanej pt. „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Na początku pragnę zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. Mianowicie premiera autobiografii Williams w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w 2009 roku, w Polsce ukazała się dopiero w 2013 roku. Dlatego też ostatnim wydarzeniem opisywanym w publikacji jest US Open w 2008 roku (z krótkimi wzmiankami o roku 2009). Tym samym kibice nie dowiedzą się, co dokładnie stało się w 2010 roku (Amerykanka podczas wizyty w restauracji nastąpiła na rozbite szkło i zraniła stopę , co wymagało interwencji chirurgicznej. Późniejsze komplikacje spowodowały, że Williams otarła się o śmierć).

„Moje życie” pozwala czytelnikowi zapoznać się z początkami Sereny z grą w tenisa. To sięganie pamięcią do pierwszych lat życia. Wspomnienia te ściśle związane są z tenisem, bo w tenisa grała cała rodzina. Serena będąc najmłodszą w rodzinie po prostu nie miała wyjścia, musiała grać w tenisa.

Książka zawiera szereg opisów z dawnych lat. O tym, jak trenowała na publicznych kortach, a parę metrów dalej rozgrywały się dantejskie sceny i od kul ginęli ludzie. Serena wspomniała również o niełatwych relacjach w amerykańskim społeczeństwie i segregacji rasowej. Przedstawiła drogę, która nie była usłana różami…Musiała radzić sobie z olbrzymią presją od najmłodszych lat, ponieważ zawsze była porównywana do starszej siostry Venus. Dla wielu fachowców była tylko dodatkiem do lepiej rokującej siostry. Ta sytuacja nie spowodowała jednak napiętej sytuacji rodzinnej wręcz przeciwnie – siostry kochają się na zabój. Dobre, siostrzane relacje utrzymywały się również dlatego, że Serena Williams nie miała własnego łóżka. Każdej nocy spała w łóżku wraz z inną siostrą.

O ile Serena tenisistka na korcie charakteryzuje się wysokim, równym poziomem, o tyle Serena pisarka prezentuje nierówny poziom. Z jednej strony przeczytamy o brutalnych mechanizmach rządzących w sporcie, kiedy przedstawiciel Nike, kilka minut przed rozpoczęciem pierwszego meczu Australian Open 2007 oświadczył, iż firma może wycofać się ze sponsorowania, jeśli wynik nie będzie dobry. Z drugiej mamy rodzinne „dramaty” , gdyż mała, rozwydrzona dziewczynka nie przyznała się do tego, iż zjadła ulubiony przez całą rodzinę chlebek z „Hungry Howie”.

Na szczęście publikacja dotyka także inne zagadnienia. Jest rozdział dedykowany wierze. Serena opowiedziała jak wielką siłę czerpie ze słów w Biblii, opisała szczęście jakie daje jej głoszenie świadectwa Boga Jahwe, jak wielką moc daje jej sam Bóg. Dowiadujemy się również, jak ważnym elementem w życiu wielkiej mistrzyni jest religia.

Ze smutkiem przyznaje również, że niektóre fragmenty były ciężkostrawne, zważywszy na specyficzny styl i momentami infantylny język. Trzeba jednak docenić ogromną szczerość Williams. Stwierdzi tak, każdy kto przeczyta rozdział dziewiąty dedykowany Tunde, najstarszej siostry Sereny. Tenisiska podzieliła się z czytelnikami traumatyczną historią jaką było zamordowanie Tunde. To wydarzenie odcisnęło piętno na karierze Sereny. Odnoszę jednak wrażenie, że im gorzej się działo, tym po każdym takim wydarzeniu Serena Williams wychodziła jeszcze silniejsza, jeszcze mocniejsza, po prostu jeszcze lepsza (np. tragiczny wypadek a z 2010 roku, po którym ponownie wróciła na szczyt).

Cytaty z autobiografii:

„Żadna nie miała tego przywileju, że co noc spała w innym łóżku. Można traktować to bardzo negatywnie, lecz ja bardzo sobie to ceniłam. Każdej nocy wczołgiwałem się pod inną kołdrę, a w efekcie z każdą siostrą odczuwałam specjalną więź. Zamiast martwić się, że nie mam własnego miejsca, czułam, że moje miejsce jest wszędzie”.

„Nie wychodzę na kort, żeby wypruwać sobie flaki dla tlenionej śmietanki towarzyskiej Palm Springs. Nie, robię to dla siebie i ludzie powinni to zrozumieć. (…) Nie wymagajcie żebym grała, odczuwając ból, którego sami nigdy byście nie znieśli. Jeżeli gram, to gram, a kiedy nie – to nie. Kiedy jednak wychodzę na kort, możecie liczyć, że dam z siebie wszystko. A ja liczę, że pozwolicie mi wykonać moją robotę”.

Więcej na mateuszminda.blogspot.com

Z pewnością półki w jej domu uginają się od namiaru zdobytych pucharów, a od ilości zer na jej koncie z pewnością nie jednemu człowieku zakręciłoby się w głowie. Choć, pewnie nie tylko z tego powodu, albowiem Serena Williams to niekwestionowana królowa kobiecego tenisa. Zachwyca urodą, wdziękiem, ale także doskonałą grą za sprawą, której zdominowała kobiece rozgrywki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
460
1

Na półkach: , ,

Przesłodzona historia opowiadana raczej przez dziewczynkę niż kobietę. Na dodatek sprawiająca wrażenie nie szczerej spowiedzi, a próby wykreowania superbohaterki, naturalnie z typową dla Sereny "skromnością". A szkoda, bo z pewnością jest to osoba dużo bardziej złożona, interesująca, czasem kontrowersyjna, zwyczajnie ludzka.

Przesłodzona historia opowiadana raczej przez dziewczynkę niż kobietę. Na dodatek sprawiająca wrażenie nie szczerej spowiedzi, a próby wykreowania superbohaterki, naturalnie z typową dla Sereny "skromnością". A szkoda, bo z pewnością jest to osoba dużo bardziej złożona, interesująca, czasem kontrowersyjna, zwyczajnie ludzka.

Pokaż mimo to

avatar
151
82

Na półkach: ,

Prawdziwy rarytas dla fanów amerykańskiej Królowej Tenisa. Wiele ciekawych refleksji z życia tenisistki. Serena szczerze opisała, jak się motywuje do gry, co ją motywuje (okazuje się, że motywacją do wygrania wielkiego turnieju może być nawet jeden impuls, jedna sytuacja),oraz jaką rolę w jej karierze odegrał Bóg, Jehowa (Serena jest Świadkiem Jehowy),Rodzice, siostry Venus i Tude, a także wyprawa do Afryki i spotkanie z Nelsonem Mandelą.
W książce nie ma żadnych sensacji. Serena nikomu nie "dokopuje". Daje tylko pstryczek w nos Tracy Austin za jedną z jej wypowiedzi.
W książce Serena wspomina o kilku tenisistkach - pozytywnie lub neutralnie np. Venus, Janković, Ivanović, Kuzniecowa, Bammer, Hantuchova, Clijsters, Capriati, Szarapowa("zdominowałam tą biedną Szarapową") i raz Radwańska ("Venus wygrała z Radwańską. Ograła tą dziewczynę dość szybko")

Język książki jest przecięty, przypomina zapiski z pamiętnika, często przybiera formę języka mówionego.
Być może jest to kwestia tłumaczenia. Tłumacz pomylił np. słowa "trainer" i " Athletic trainer". Pomocy medycznej nie udzielają tenisistkom ich trenerzy, ale pomoc medyczna.

Z uwagi na warstwę językową, autobiografia Sereny jest o wiele mniej intrygująca niż autobiografia Agassiego. Agassi zdradził jednak więcej pikantnych detali ze swojego życia. Serena skupiła się głównie na tenisie.

Prawdziwy rarytas dla fanów amerykańskiej Królowej Tenisa. Wiele ciekawych refleksji z życia tenisistki. Serena szczerze opisała, jak się motywuje do gry, co ją motywuje (okazuje się, że motywacją do wygrania wielkiego turnieju może być nawet jeden impuls, jedna sytuacja),oraz jaką rolę w jej karierze odegrał Bóg, Jehowa (Serena jest Świadkiem Jehowy),Rodzice, siostry...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    41
  • Chcę przeczytać
    40
  • Teraz czytam
    6
  • Tenis
    4
  • Sport
    3
  • Biografie
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Z B.
    1
  • Literatura amerykańska (USA)
    1

Cytaty

Więcej
Daniel Paisner Moje życie Zobacz więcej
Daniel Paisner Moje życie Zobacz więcej
Daniel Paisner Moje życie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także