Pure, White and Deadly

2012-01-01
9780241965283
brak
cukier zdrowie

Okładka książki Człowiek wobec śmierci John Hinton, Keith Mant, Ninian Smart, Arnold J. Toynbee, John Yudkin
Człowiek wobec... John Hinton, Keith ...

[...]
Prawdopodobnie czołowy dietetyk swoich czasów.
Guardian
[...]
dzielny. . . próbuje ostrzec nas przed naszą żądzą sacharozy.
British Medical Journal
[...]
Sadly, interpretation of medical science is frequently influenced by the dark forces of industry, out to make a killing.
[...]
zaspokojenie podniebienia nie jest już gwarancją zaspokojenia potrzeb żywieniowych.

𝗞𝗢𝗟𝗘𝗝𝗡𝗔 𝗢𝗕𝗢𝗪𝗜Ą𝗭𝗞𝗢𝗪𝗔 𝗣𝗢𝗭𝗬𝗖𝗝𝗔, 𝗞𝗧𝗢́𝗥𝗔 𝗭𝗡𝗔𝗖𝗭Ą𝗖𝗢 𝗠𝗢Ż𝗘 𝗪𝗣Ł𝗬𝗡ĄĆ 𝗡𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗔𝗪Ę 𝗭𝗗𝗥𝗢𝗪𝗜𝗔 𝗜 𝗪𝗬𝗗Ł𝗨Ż𝗘𝗡𝗜𝗘 Ż𝗬𝗖𝗜𝗔 !
Zaktualizowane przez eksperta od otyłości u dzieci, dr Roberta Lustiga.
Po wielu latach dociekań okazuje się, że jednak Yudkin miał rację! Za choroby układu krążenia ponoszą główną winę węglowodany!
WŁĄCZYĆ MYŚLENIE !
𝗢𝗗𝗦𝗧𝗔𝗪 𝗖𝗨𝗞𝗜𝗘𝗥 ! 𝗪 𝗞𝗔Ż𝗗𝗘𝗝 𝗣𝗢𝗦𝗧𝗔𝗖𝗜 ! 𝗖𝗭𝗬𝗧𝗔𝗝 𝗘𝗧𝗬𝗞𝗜𝗘𝗧𝗬 !
𝗦𝗭𝗖𝗭𝗘𝗥𝗭𝗘 𝗭𝗔𝗖𝗛Ę𝗖𝗔𝗠 𝗗𝗢 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗖𝗭𝗬𝗧𝗔𝗡𝗜𝗔 !
Polecam również sięgnięcie do książki Tomasza Kaziagóra pt. "GLOBALNY SPISEK ŻYWIENIOWY". To właśnie dzięki tej pozycji trafiłam na „Pure, White and Deadly” - John Yudkin
Także wszystko się zazębia i wzajemnie uzupełnia 😎👍
#𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼𝗸𝗲𝘁𝗼𝘇𝗮

[...]
Każdego roku na całym świecie produkuje się około 180 milionów ton rafinowanego cukru, a sam rynek brytyjski jest wart prawie 1 miliard funtów. Nic dziwnego, że nikt nie słuchał wybitnego dietetyka, profesora Johna Yudkina, kiedy w 1972 roku nazwał cukier „czystym, białym i zabójczym” i całkiem słusznie ostrzegał przed powiązaniami między nadmiernym spożyciem a chorobami serca.
Catherine Collins, główny dietetyk, St George's Hospital

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
𝗝𝗼𝗵𝗻 𝗬𝘂𝗱𝗸𝗶𝗻 - 8 sierpnia 1910 - 12 lipca 1995, był brytyjskim fizjologiem i dietetykiem, którego książki obejmują "This Slimming Business", "Eat Well , Slim Well" i "This Nutrition Business". Stał się znany na całym świecie dzięki swojej książce "𝗣𝘂𝗿𝗲, 𝗪𝗵𝗶𝘁𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗗𝗲𝗮𝗱𝗹𝘆", opublikowanej po raz pierwszy w 1972 roku i był jednym z pierwszych naukowców, którzy twierdzili, że cukier jest główną przyczyną otyłości i chorób serca.
𝗗𝗿 𝗥𝗼𝗯𝗲𝗿𝘁 𝗛. 𝗟𝘂𝘀𝘁𝗶𝗴 spędził ostatnie szesnaście lat na leczeniu otyłości u dzieci i badaniu wpływu cukru na ośrodkowy układ nerwowy i metabolizm. Jest dyrektorem UCSF Weight Assessment for Teen and Child Health Program, a także członkiem grupy zadaniowej ds. otyłości Towarzystwa Endokrynologicznego. Jego wykład wideo na YouTube Sugar: The Bitter Truth otrzymał ponad dwa miliony wyświetleń, ostatnio pojawił się w filmie dokumentalnym BBC 2 The Men Who Made Us Fat oraz w swojej książce Fat Chance: Beating the Odds Against Sugar, Processed Food, Obesity, and Disease jest ukaże się jesienią 2012 r.

[...]
Prawdopodobnie czołowy dietetyk swoich czasów.
Guardian
[...]
dzielny. . . próbuje ostrzec nas przed naszą żądzą sacharozy.
British Medical Journal
[...]
zaspokojenie podniebienia nie jest już gwarancją zaspokojenia potrzeb...

Bardzo miałam duże nadzieje związane z tą pozycją, ale niestety trochę zawód - początek bardzo ciekawy, fajnie się czyta tym bardziej jeśli porówna się podawane przez Yudkina dane z 1920 do tych z dnia dzisiejszego i widać trendy o których wspominał rozrastające się jeszcze bardziej. Niektóre informacje czy obserwacje może nawet już nieaktualne, ale takie prawo książki sprzed prawie 50 lat, natomiast większym grzechem jest na pewno monotonia, powtarzanie w kółko tych samych informacji, przeplatanie właściwie tylko sprawozdaniami z eksperymentów. W efekcie mamy taką ni to popularnonaukową, ni to czysto naukową pozycję (np. brak porządnych odwołań do eksperymentów w tekście). Polecam bardzo pierwsze rozdziały jak i ostatni, ukazujący jakie problemy miał Yudkin próbując zwalczyć wpływy milionowych korporacji promujących cukier i produkty słodzone - środek może przejrzeć i ew. wedle zainteresowań poczytać dogłębniej poszczególne strony,

• Przeczytane --> 2018
  • Popularnonaukowe/Reportaże