Imperium. Jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat

2007-10-02
Data 1. wydania:
2004-12-01
Piotr Szymor
Historia historiozofia Wielka Brytania imperium brytyjskie kolonializm cywilizacja anglosaska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ach ci Brytyjczycy…

64 8 63

Książka się sprawdzi jako po prostu historia Imperium Brytyjskiego. Autor przedstawia jak wyglądało zasiedlenie przez Brytyjczyków 1/4 świata. Jest tu historia Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii. Bardzo dużo uwagi autor poświęca brytyjskim Indiom, rywalizacji w Afryce, trochę mniej jest Azji czy Bliskiego Wschodu.

Wszystko to pisane pod kątem tego jak imperializm kształtował ówczesny świat i jak wpłynął na współczesny. Przedstawiony jest też upadek w wyniku dwóch wojen światowych i przejęcie roli hegemona przez USA.

Opowieść autora wydaje się sprawiedliwa, oprócz zachwytów nad ogromnym wkładem w rozwój i stabilność świata, są też przedstawione błędy, tragedie i katastrofy, z którymi wiązała się brytyjska dominacja, gdzie równie efektowne były bunty i walka o wolność, jak i wierność i oddanie dla Imperium.

Wszystko to pisane pod kątem tego jak imperializm...

Po wcześniejszej lekturze "Cywilizacji" liczyłam na podobną wielką intelektualną i pełną odkryć przygodę z historią. Okazało się, że ciężar jest tu bardziej przesunięty ku ekonomii i polityce.

Książka napisana całkiem ciekawie, acz w ewidentnie apologetycznym tonie. Nial Ferguson opisuje, jakimi środkami organizowanymi, czy to oddolnie, czy też przez władze kompanii handlowych lub państwowe, mieszkańcy Wysp Brytyjskich stworzyli imperium. Autor skupia się głównie na wyłożeniu poglądu ówczesnych Brytyjczyków na temat rewolucji, skutkującej wojną na terenie trzynastu kolonii (zaznacza, że miało to miejsce tuż po zwycięskiej dla Wyspiarzy wojnie siedmioletniej). Najwięcej uwagi poświęca jednak organizacji brytyjskiego panowania i administrowania na Półwyspie Dekan. Czytelnik dowiaduje się m.in. w jaki sposób prowadzono rekrutację kadr zarządzających, oraz dostaje kilka czytelnych wykresów uzmysławiających drogę do ekonomicznej dominacji ,,Union Jacka" nad innymi potęgami kolonialnymi. Na przykładzie Cecila Rhodesa przybliżone zostały zabiegi i perypetie prywatnych, żądnych władzy i pieniądza watażków, dążących do uzyskania koncesji terenowych w Afryce. Dosyć ciekawy rozdział poświęcony jest wątkom I wojny światowej - tu pikanterii dodaje z pewnością zwiastujący kres imperium cytat niemieckiego oficera Colmara von Goltz. Wydawało mi się, jakbym na kolejnych stronach książki miał obserwować przebieg konfliktu, którego końca nie sposób przewidzieć, a przecież dobrze wiemy, że Wielka Brytania znalazła się w gronie zwycięzców Wielkiej Wojny. Natomiast II Wojna Światowa potraktowana została ,,po łebkach", autor skupił się na azjatyckim teatrze działań. Pozostaje jednak pewien niedosyt - stosunkowo niewiele miejsca poświęcono zdaniu potomków autochtonów terytoriów kolonizowanych na temat brytyjskiego panowania. Trochę, jakby autor za wszelką cenę chciał wykazać, że ,,da się zrobić omlet bez rozbicia jajek". Pozycja niewątpliwie ciekawa, lecz dość jednostronna, ale na pewno jestem kontent, że przeczytałem.

To książka w pierwszej kolejności o Indiach, zgodnie z ich wagą wśród kolonii brytyjskich. Autor pisze w żywy, barwny sposób, sporo miejsca poświęca życiu codziennemu, relacjom między Brytyjczykami a miejscowymi (np. ciekawe opisy Simli, letniej stolicy Indii brytyjskich).
Dużym plusem książki jest to, że nie jest pisana "pod tezę", co sugerowałby tytuł. Treści pogrupowane raczej eseistycznie, luźne ramy czasowe. Mogę polecić nawet jako pierwszą książkę w temacie.

Świetnie napisana historia Imperium.Wiele faktów a jednocześnie napisana stylem który nie nuży. Wyjaśnia i opisuje wiele zdarzeń które zmieniły świat.POLECAM

Wciągająca lektura jak niewielki jak na Europę kraj wyspiarski podbił cały świat.

Nialla Fergusona odebrałem jako apologetę imperium brytyjskiego. Jak wielu ludzi, z pewną nostalgią wspomina stare, dobre czasy swojego kraju. Pomimo oczywistej sympatii do państwa, autor nie pomija również wstydliwych momentów historii, wspominając o niewolnictwie czy obozach koncentracyjnych tworzonych podczas wojen burskich. Autor szuka odpowiedzi na pytanie czy imperium było dobre czy złe i choć wspomina, że jego zdaniem, państwo przyniosło więcej korzyści niż szkód, to jednak nie stawia on wielu kategorycznych sądów na ten temat, raczej pozostawiając odpowiedź pod rozwagę czytelnikowi. Sama książka koncentruje się na kilku obszarach: handel, kolonizacja, misjonarze i podróżnicy, administracja, wojna. Przez książkę przewija się szereg znanych postaci i to na ich podstawie i ich oczami autor przedstawia imperium. Nie brakuje chociażby Davida Livingstone'a, Roberta Burnsa, czy Henry'ego Morgana. W kwestiach militarnych też jest ciekawie, bo autor przedstawia również szereg mniej oklepanych konfliktów jak powstanie sipajów, wojna angielsko-abisyńska. Dużo miejsca autor poświęca zagadnieniom ekonomicznym, w czym pomagają liczne wykresy umieszczone na łamach książki. Do pełni szczęścia w zasadzie brakuje jakichś bardziej kategorycznych wniosków. Fajnie, że autor umieszcza w tekście dużo ciekawostek dotyczących funkcjonowania państwa, ale też z drugiej strony wiele tematów podjętych przez Fergusona nie zaskoczy osoby choć trochę interesującej się historią Wielkiej Brytanii. Dyskusja czy imperium brytyjskie było dobre czy złe będzie trwała nadal, a książka Fergusona z pewnością jej nie kończy. Pozycja zawiera 12 wykresów, 9 map oraz indeks nazwisk.

Świetny przekrój historii Wielkiej Brytanii, bardzo rzetelnie skonstruowany od strony źródeł. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany tematem.

Bardzo dobra książka. Polecam!

Bardzo dobra książka. Polecam!

Fantastyczna historia powstania Imperium Brytyjskiego napisana najbardziej wiarygodnie. Ferguson ukazuje wszelkie aspekty gospodarcze, polityczne i społeczne imperium ale i nie waha się ukazać złe strony imperializmu brytyjskiego.

Dodaj cytat z książki Imperium. Jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat

Ciekawostki historyczne