Imperium. Jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2013-11-06
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-10-02
- Data 1. wydania:
- 2004-12-01
- Liczba stron:
- 500
- Czas czytania
- 8 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308048610
- Tłumacz:
- Piotr Szymor
- Tagi:
- Historia historiozofia Wielka Brytania imperium brytyjskie kolonializm cywilizacja anglosaska
U szczytu swojej potęgi Imperium Brytyjskie zajmowało blisko czwartą część świata, zamieszkiwała je czwarta część ludzkości. W jaki sposób deszczowa wysepka zwana Brytanią przerodziła się w Imperium? Jakie były przyczyny jego upadku? Międzynarodowy bestseller Nialla Fergusona to opowieść przewrotna, pełna pasji, zaskakująca jasnością myśli i obalająca obiegowe mity. Od XVI wieku po współczesność – cała pasjonująca historia Imperium Brytyjskiego w jednym tomie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Ach ci Brytyjczycy…
Nie da się zaprzeczyć, że Wielka Brytania miała, i w sumie nadal ma, niebagatelny wpływ na kształt i losy całego świata. Niall Ferguson w swej książce prezentuje jak doszło do tego, że niewielka Brytania rządziła w pewnym momencie imperium, nad którym słońce nigdy nie zachodziło. I co z tego wynikło – tak dla Brytanii, jak i dla świata.
„Imperium…” to pozycja nie tylko przeznaczona dla wielbicieli historii Brytyjczyków, to przede wszystkim doskonała, choć niepozbawiona pewnych uproszczeń i uogólnień, lektura, która w sposób barwny i dynamiczny (gdzie ta brytyjska flegma?) opowiada dzieje powstania, rozkwitu i upadku Imperium Brytyjskiego. Autor wyjątkowo umiejętnie łączy ze sobą różne podłoża jego powstania – polityczne, społeczne i wojskowe, prezentując spójny obraz bujnej historii mieszkańców wysp, którzy rzucili na kolana sporą część świata. Przeczytać możemy o kolonizowaniu Indii, Afryki, Australii, obu Ameryk a także Irlandii. Nie zabraknie opisów wojen (ot choćby z Burami), wielkich odkryć Livingstone`a czy gospodarczych problemów okresu II wojny światowej. Ta książka to istne kompendium wiedzy, która jest jednak dość subiektywna. Ferguson twierdzi bowiem, nie bez przyczyny, że Brytyjczycy tak na dobrą sprawę czynili wszędzie dobro (z małymi wyjątkami) i to oni są twórcami obecnego ładu światowego. Ciężko momentami nie polemizować z autorem, szczególnie kontekście niewolnictwa i handlu ludźmi w Afryce. Mimo to, należą się mu ukłony za wielką pracę, którą wykonał.
Lektura „Imperium…” to wyjątkowa przygoda, która potrafi wiele nauczyć, nie tylko o historii wyspiarzy, ale też o tym, co kształtowało nasz świat. Niestety książka, wydana w Polsce w roku 2013, ma wyjątkowo nieaktualną końcówkę – Ferguson bowiem napisał ją przed 10 laty, czyli tuż przed kryzysem, który dość skutecznie zweryfikował końcowe słowa autora.
Bartek `barneej` Szpojda
Oceny
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Imperium. Jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Książka się sprawdzi jako po prostu historia Imperium Brytyjskiego. Autor przedstawia jak wyglądało zasiedlenie przez Brytyjczyków 1/4 świata. Jest tu historia Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii. Bardzo dużo uwagi autor poświęca brytyjskim Indiom, rywalizacji w Afryce, trochę mniej jest Azji czy Bliskiego Wschodu.
Wszystko to pisane pod kątem tego jak imperializm kształtował ówczesny świat i jak wpłynął na współczesny. Przedstawiony jest też upadek w wyniku dwóch wojen światowych i przejęcie roli hegemona przez USA.
Opowieść autora wydaje się sprawiedliwa, oprócz zachwytów nad ogromnym wkładem w rozwój i stabilność świata, są też przedstawione błędy, tragedie i katastrofy, z którymi wiązała się brytyjska dominacja, gdzie równie efektowne były bunty i walka o wolność, jak i wierność i oddanie dla Imperium.
Książka się sprawdzi jako po prostu historia Imperium Brytyjskiego. Autor przedstawia jak wyglądało zasiedlenie przez Brytyjczyków 1/4 świata. Jest tu historia Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii. Bardzo dużo uwagi autor poświęca brytyjskim Indiom, rywalizacji w Afryce, trochę mniej jest Azji czy Bliskiego Wschodu.
więcej Pokaż mimo toWszystko to pisane pod kątem tego jak imperializm...
Po wcześniejszej lekturze "Cywilizacji" liczyłam na podobną wielką intelektualną i pełną odkryć przygodę z historią. Okazało się, że ciężar jest tu bardziej przesunięty ku ekonomii i polityce.
Po wcześniejszej lekturze "Cywilizacji" liczyłam na podobną wielką intelektualną i pełną odkryć przygodę z historią. Okazało się, że ciężar jest tu bardziej przesunięty ku ekonomii i polityce.
Pokaż mimo toKsiążka napisana całkiem ciekawie, acz w ewidentnie apologetycznym tonie. Nial Ferguson opisuje, jakimi środkami organizowanymi, czy to oddolnie, czy też przez władze kompanii handlowych lub państwowe, mieszkańcy Wysp Brytyjskich stworzyli imperium. Autor skupia się głównie na wyłożeniu poglądu ówczesnych Brytyjczyków na temat rewolucji, skutkującej wojną na terenie trzynastu kolonii (zaznacza, że miało to miejsce tuż po zwycięskiej dla Wyspiarzy wojnie siedmioletniej). Najwięcej uwagi poświęca jednak organizacji brytyjskiego panowania i administrowania na Półwyspie Dekan. Czytelnik dowiaduje się m.in. w jaki sposób prowadzono rekrutację kadr zarządzających, oraz dostaje kilka czytelnych wykresów uzmysławiających drogę do ekonomicznej dominacji ,,Union Jacka" nad innymi potęgami kolonialnymi. Na przykładzie Cecila Rhodesa przybliżone zostały zabiegi i perypetie prywatnych, żądnych władzy i pieniądza watażków, dążących do uzyskania koncesji terenowych w Afryce. Dosyć ciekawy rozdział poświęcony jest wątkom I wojny światowej - tu pikanterii dodaje z pewnością zwiastujący kres imperium cytat niemieckiego oficera Colmara von Goltz. Wydawało mi się, jakbym na kolejnych stronach książki miał obserwować przebieg konfliktu, którego końca nie sposób przewidzieć, a przecież dobrze wiemy, że Wielka Brytania znalazła się w gronie zwycięzców Wielkiej Wojny. Natomiast II Wojna Światowa potraktowana została ,,po łebkach", autor skupił się na azjatyckim teatrze działań. Pozostaje jednak pewien niedosyt - stosunkowo niewiele miejsca poświęcono zdaniu potomków autochtonów terytoriów kolonizowanych na temat brytyjskiego panowania. Trochę, jakby autor za wszelką cenę chciał wykazać, że ,,da się zrobić omlet bez rozbicia jajek". Pozycja niewątpliwie ciekawa, lecz dość jednostronna, ale na pewno jestem kontent, że przeczytałem.
Książka napisana całkiem ciekawie, acz w ewidentnie apologetycznym tonie. Nial Ferguson opisuje, jakimi środkami organizowanymi, czy to oddolnie, czy też przez władze kompanii handlowych lub państwowe, mieszkańcy Wysp Brytyjskich stworzyli imperium. Autor skupia się głównie na wyłożeniu poglądu ówczesnych Brytyjczyków na temat rewolucji, skutkującej wojną na terenie...
więcej Pokaż mimo toTo książka w pierwszej kolejności o Indiach, zgodnie z ich wagą wśród kolonii brytyjskich. Autor pisze w żywy, barwny sposób, sporo miejsca poświęca życiu codziennemu, relacjom między Brytyjczykami a miejscowymi (np. ciekawe opisy Simli, letniej stolicy Indii brytyjskich).
Dużym plusem książki jest to, że nie jest pisana "pod tezę", co sugerowałby tytuł. Treści pogrupowane raczej eseistycznie, luźne ramy czasowe. Mogę polecić nawet jako pierwszą książkę w temacie.
To książka w pierwszej kolejności o Indiach, zgodnie z ich wagą wśród kolonii brytyjskich. Autor pisze w żywy, barwny sposób, sporo miejsca poświęca życiu codziennemu, relacjom między Brytyjczykami a miejscowymi (np. ciekawe opisy Simli, letniej stolicy Indii brytyjskich).
więcej Pokaż mimo toDużym plusem książki jest to, że nie jest pisana "pod tezę", co sugerowałby tytuł. Treści pogrupowane...
Świetnie napisana historia Imperium.Wiele faktów a jednocześnie napisana stylem który nie nuży. Wyjaśnia i opisuje wiele zdarzeń które zmieniły świat.POLECAM
Świetnie napisana historia Imperium.Wiele faktów a jednocześnie napisana stylem który nie nuży. Wyjaśnia i opisuje wiele zdarzeń które zmieniły świat.POLECAM
Pokaż mimo toWciągająca lektura jak niewielki jak na Europę kraj wyspiarski podbił cały świat.
Wciągająca lektura jak niewielki jak na Europę kraj wyspiarski podbił cały świat.
Pokaż mimo toNialla Fergusona odebrałem jako apologetę imperium brytyjskiego. Jak wielu ludzi, z pewną nostalgią wspomina stare, dobre czasy swojego kraju. Pomimo oczywistej sympatii do państwa, autor nie pomija również wstydliwych momentów historii, wspominając o niewolnictwie czy obozach koncentracyjnych tworzonych podczas wojen burskich. Autor szuka odpowiedzi na pytanie czy imperium było dobre czy złe i choć wspomina, że jego zdaniem, państwo przyniosło więcej korzyści niż szkód, to jednak nie stawia on wielu kategorycznych sądów na ten temat, raczej pozostawiając odpowiedź pod rozwagę czytelnikowi. Sama książka koncentruje się na kilku obszarach: handel, kolonizacja, misjonarze i podróżnicy, administracja, wojna. Przez książkę przewija się szereg znanych postaci i to na ich podstawie i ich oczami autor przedstawia imperium. Nie brakuje chociażby Davida Livingstone'a, Roberta Burnsa, czy Henry'ego Morgana. W kwestiach militarnych też jest ciekawie, bo autor przedstawia również szereg mniej oklepanych konfliktów jak powstanie sipajów, wojna angielsko-abisyńska. Dużo miejsca autor poświęca zagadnieniom ekonomicznym, w czym pomagają liczne wykresy umieszczone na łamach książki. Do pełni szczęścia w zasadzie brakuje jakichś bardziej kategorycznych wniosków. Fajnie, że autor umieszcza w tekście dużo ciekawostek dotyczących funkcjonowania państwa, ale też z drugiej strony wiele tematów podjętych przez Fergusona nie zaskoczy osoby choć trochę interesującej się historią Wielkiej Brytanii. Dyskusja czy imperium brytyjskie było dobre czy złe będzie trwała nadal, a książka Fergusona z pewnością jej nie kończy. Pozycja zawiera 12 wykresów, 9 map oraz indeks nazwisk.
Nialla Fergusona odebrałem jako apologetę imperium brytyjskiego. Jak wielu ludzi, z pewną nostalgią wspomina stare, dobre czasy swojego kraju. Pomimo oczywistej sympatii do państwa, autor nie pomija również wstydliwych momentów historii, wspominając o niewolnictwie czy obozach koncentracyjnych tworzonych podczas wojen burskich. Autor szuka odpowiedzi na pytanie czy imperium...
więcej Pokaż mimo toŚwietny przekrój historii Wielkiej Brytanii, bardzo rzetelnie skonstruowany od strony źródeł. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany tematem.
Świetny przekrój historii Wielkiej Brytanii, bardzo rzetelnie skonstruowany od strony źródeł. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany tematem.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka. Polecam!
Bardzo dobra książka. Polecam!
Pokaż mimo toFantastyczna historia powstania Imperium Brytyjskiego napisana najbardziej wiarygodnie. Ferguson ukazuje wszelkie aspekty gospodarcze, polityczne i społeczne imperium ale i nie waha się ukazać złe strony imperializmu brytyjskiego.
Fantastyczna historia powstania Imperium Brytyjskiego napisana najbardziej wiarygodnie. Ferguson ukazuje wszelkie aspekty gospodarcze, polityczne i społeczne imperium ale i nie waha się ukazać złe strony imperializmu brytyjskiego.
Pokaż mimo to