rozwiń zwiń

Ach ci Brytyjczycy…

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
03.02.2014
Okładka książki Imperium. Jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat Niall Ferguson

Nie da się zaprzeczyć, że Wielka Brytania miała, i w sumie nadal ma, niebagatelny wpływ na kształt i losy całego świata. Niall Ferguson w swej książce prezentuje jak doszło do tego, że niewielka Brytania rządziła w pewnym momencie imperium, nad którym słońce nigdy nie zachodziło. I co z tego wynikło – tak dla Brytanii, jak i dla świata.

„Imperium…” to pozycja nie tylko przeznaczona dla wielbicieli historii Brytyjczyków, to przede wszystkim doskonała, choć niepozbawiona pewnych uproszczeń i uogólnień, lektura, która w sposób barwny i dynamiczny (gdzie ta brytyjska flegma?) opowiada dzieje powstania, rozkwitu i upadku Imperium Brytyjskiego. Autor wyjątkowo umiejętnie łączy ze sobą różne podłoża jego powstania – polityczne, społeczne i wojskowe, prezentując spójny obraz bujnej historii mieszkańców wysp, którzy rzucili na kolana sporą część świata. Przeczytać możemy o kolonizowaniu Indii, Afryki, Australii, obu Ameryk a także Irlandii. Nie zabraknie opisów wojen (ot choćby z Burami), wielkich odkryć Livingstone`a czy gospodarczych problemów okresu II wojny światowej. Ta książka to istne kompendium wiedzy, która jest jednak dość subiektywna. Ferguson twierdzi bowiem, nie bez przyczyny, że Brytyjczycy tak na dobrą sprawę czynili wszędzie dobro (z małymi wyjątkami) i to oni są twórcami obecnego ładu światowego. Ciężko momentami nie polemizować z autorem, szczególnie kontekście niewolnictwa i handlu ludźmi w Afryce. Mimo to, należą się mu ukłony za wielką pracę, którą wykonał.

Lektura „Imperium…” to wyjątkowa przygoda, która potrafi wiele nauczyć, nie tylko o historii wyspiarzy, ale też o tym, co kształtowało nasz świat. Niestety książka, wydana w Polsce w roku 2013, ma wyjątkowo nieaktualną końcówkę – Ferguson bowiem napisał ją przed 10 laty, czyli tuż przed kryzysem, który dość skutecznie zweryfikował końcowe słowa autora.

Bartek `barneej` Szpojda