Kwietniowy śnieg

Książnica
2006-01-01
2006-01-01
Krystyna Chmiel

Szkockie klimaty, sercowe rozterki, staromodny romans.

Szkockie klimaty, sercowe rozterki, staromodny romans.

To moja pierwsza książka tej autorki ale raczej nie zachęciła mnie do kolejnych. Czytając opis nie spodziewałam się, że będzie to typowe romansidło, a ja takie omijam szerokim łukiem.

Ta pozycja to właściwie moje pożegnanie z Rosamunde Pilcher, bo przeczytałam już wszystkie jej książki. Został tylko jeden zbiór opowiadań, ale nie mogę go nigdzie dostać.
Pisarka ma na swym koncie powieści dość obszerne oraz krótsze pozycje. We wszystkich miejscem akcji jest Szkocja lub ukochana przez pisarkę Kornwalia. Bohaterami są zwykle przedstawiciele angielskiej klasy średniej ze swoimi zasadami, zwyczajami i aspiracjami do utrzymania poziomu swej klasy.
Ta powieść należy raczej do słabszych w dorobku pisarki.
To krótka, łatwa i przyjemna lektura właściwie na jeden dłuższy wieczór.
Autorka opowiada historię rodzeństwa, które udaje się w szaloną podróż z Londynu do Szkocji w poszukiwaniu starszego brata. Niespodziewane pogorszenie pogody w Szkocji sprawia, że na kilka dni zatrzymują się w typowym szkockim majątku ziemskim. Ta podróż pozwala im spojrzeć z dystansem na swoje życie i nieco je zmienić.
Niestety fabuła jest niezbyt rozbudowana i nieco zbyt przewidywalna, co odbiera przyjemność z czytania tej lektury.
Szczególnie końcówka, w której wydarzenia tak przyspieszają, że czytelnik zadaje sobie pytanie, czy to już koniec? Tak nagle, że aż nierealnie.
Polecam raczej inne książki tej pisarki.

Ot, nowelka o typowej dla autorki narracji. O wiele bardziej lubię i cenię jej dłuższe powieści, w których ma możliwość w pełni rozwinąć wszystkie wątki i nakreślić wszystkie postacie bez naiwnych i prozaicznych skrótów.

20 letnia Karolina i jej mlodszy brat Jody sa gotowi zrobic wszystko by spotkac sie ze starszym bratem ktory jest ich jedynym krewnym odkad nie maja rodzicow. Podczas podrozy przez Szkocje zaskakuje ich sniezyca a samochod wpada do rowu . Przemarznieci trafiaja do posiadlosci Oliviera ktory niedawno stracil brata w wypadku. To wydarzenie zmienia bardzo ich zycie o czym mozna przeczytac w tej cienkiej ksiazce ktora milo mnie zaskoczyla.

Karolina Cliburn mieszka wraz z bratem oraz macochą oraz jej mężem (jej ojciec zmarł) w Londynie. dziewczyna ma dwadzieścia lat i właśnie przygotowuje się do najważniejszego wydarzenia w swoim życiu - ślubu! Nie pała jednak namiętnym uczuciem do przyszłego męża. Wcześniej złamano jej serce, a Hugh jest dla niej dobry, opiekuje się nią. Skomplikowane sprawy rodzinne sprawiają, że czeka ją rozstanie z bratem. Aby do tego nie dopuścić postanawiają odnaleźć w Szkocji ich najstarszego brata, Angusa i przekonać go by zajął się młodszym bratem. Niestety podczas podróży łapie ich śnieżyca. Schronienie znajdują w domu Oliviera, który niedawno tragicznie stracił brata.

Kwietniowy śnieg to sympatyczne czytadełko, któremu można poświęcić kilka godzin (to tylko 200 stron),ale nic ponadto . Jednak, jak wspomniałam, nie jest to literatura najwyższych lotów i kilka rzeczy mi w niej przeszkadzało. Po pierwsze: schematyczność: ona i on poznają się w zaskakujących okolicznościach, ona ma narzeczonego, ślub za pasem. Trochę drą ze sobą koty, ale ostatecznie w ciągu kilku dni(!) zakochują się w sobie na amen. Po drugie bohaterowie: dla mnie nie są wiarygodni. Zwłaszcza ona. Karolina niby jest buńczuczna, ale w sumie to tylko w stosunku do Oliviera, który swoją drogą jej pomagał. Nie bardzo więc rozumiem, czemu ona się tak denerwowała. Inne osoby za to mogły nią manipulować do woli, a ona zdawała się tego nie zauważać. Poza tym robiła głupstwa, jak choćby jej "spacer" do hotelu brata czy uporczywe ignorowanie złego samopoczucia. Olivier też czasem miał problemy ze swoimi odczuciami. Ta historia z Liz była trochę naciągana, moim zdaniem. W ogóle kreacje bohaterów jakoś specjalnie mnie nie zachwyciły. Choć z dwojga złego bardziej podpasował mi Olivier właśnie.

Na plus zaliczam to, że mimo wszystko czytało się to dobrze. Autorka używa ładnego języka, choć czasem w dialogach coś mi zgrzytało. Nie miałam jakichś wygórowanych oczekiwań, więc specjalnie się nie zawiodłam, choć miałam nadzieję na ciut lepszą historię. To taki typowy romansik. Wielbicielom głębokich wzruszeń i zaskakujących rozwiązań Kwietniowego śniegu bym nie poleciła, ale gdy podejdzie się do niej nastawiając się na nieco banalną, ale przyjemną historię miłosną, nie będzie się miało poczucia zmarnowanego czasu. Ja pewnie jeszcze sięgnę po powieści tej autorki.

Nie napiszę, że żałuję czasu poświęconego na przeczytanie tej książki, jednak bardzo się zawiodłam. Nie jest to książka z górnej półki. Nudny początek raczej nie zachęca do kontynuowania czytania. Jest krótka, napisana przystępnym językiem i szybko się czyta, jednak jest bardzo przewidywalna. Typowe romansidło. Nic specjalnego.

"Kwietniowy śnieg" Rosamunde Pilcher to lekka, łatwa i przyjemna lektura na popołudnie i wieczór, którą szybko i miło się czyta.

Autorka opowiada historię rodzeństwa - dwudziestoletniej Karoliny i jedenastoletniego Jody'ego, którzy decydują się na dość szaleńczą podróż z Londynu do Strathcorrie w Szkocji. Mają nadzieję spotkać się tam ze swoim najstarszym bratem Angusem, opowiedzieć mu o najnowszych wydarzeniach i skłonić do osiedlenia się w Londynie. Wyruszają w tę długą drogę starym, pożyczonym samochodem w tajemnicy przed swoją macochą. Niespodziewane pogorszenie pogody w Szkocji, śnieżyca i nieprzygotowany pojazd stają się powodem wypadnięcia z drogi i utknięcia w zaspie. Rodzeństwu udaje się znaleźć schronienie w pobliskim majątku ziemskim Cairney położonym niedaleko od Strathcorrie. Jak się później okazuje ta niespodziewana i nieplanowana wyprawa stanie się przyczyną wielu nieoczekiwanych zmian w życiu rodzeństwa.

Czy Karolina i Jody odnajdą brata? Jakie niespodzianki czekają ich w Cairney?

Niezbyt rozbudowana fabuła, mało realizmu i niestety duża przewidywalność wydarzeń nie pozwala do końca zachwycić się tą powieścią. Taka typowa trochę naiwna, romantyczna historia, jakich można spotkać wiele. Jak dla mnie autorka zbyt szybko zakończyła tę powieść. Wygląda to tak, jakby dopiero co rozpoczęte wątki otrzymały nagle podsumowanie. Niemniej spędziłam z tą lekturą miły wieczór. Jeśli chcecie się odprężyć i wyłączyć po ciężkim dniu to "Kwietniowy śnieg" może Wam w tym pomóc.

Przewidywalny romans

Przewidywalny romans

Prosta, lekka opowiastka. Trochę romansidło, w którym opisy snobistycznego świata mogą na początku drażnić. Ale dobrze się czyta - świetnie sprawdzi się jako "przerywnik" między cięższymi lekturami.

• Obyczajowe
  • 2009
  • Obyczajowe
  • 2009r.

Dodaj cytat z książki Kwietniowy śnieg