Wakacyjne przyjaciółki

Beach Girls
Książnica
2008-01-01
2004-01-01
przyjaźń przyjaciółka przyjaciółki wakacje literatura amerykańska

Czy można wrócić do wakacyjnej przyjaźni z przed lat? Jak mocno ludzie się zmieniają?

1964

To książka o przyjaźni i miłości. O marzeniach o wielkiej przyjaźni, która przetrwa każdą burzę....
Trzy przyjaciółki, Stevie, Emma i Maddie, plaża, wakacje. Kilka pięknych lat.... Ich przyjaźń miała trwać wiecznie.
Na tę samą plażę po latach wraca Jack, razem ze swoją córką Nell. Pobyt na ukochanej wyspie mamy i żony, ma być formą terapii, dla zasmuconej rodziny.
Smutna książka, owszem, nadmiar tutaj wielkich słów i ogólnie, chwilami czytało się jak marny romans. Ale w ostatecznym rozrachunku, nawet mi się podobało.

Smutna...

Książka ta zalegała mojej półce wieki, adekwatnie do pory roku postanowiłam w końcu się za nią zabrać. Już od początku widziałam jak opornie idzie mi czytanie, styl pisania autorki i czasem zbędne moim zdaniem opisy sprawiały, że cały czas książka mnie nudziła, a moje myśli zamiast skupić się a treści odbiegały w całkiem innym kierunku. Główny wątek owszem był całkiem w porządku jednak całej tej historii czegoś brakowało. Książce z pewnością brakuje dynamiczność akcji rozgrywającej się w niej. Jedyna bohaterka którą polubiłam miałam dziesięć lat i była nią Nell. Reszta bohaterów może i różniła się charakterami, ale nie specjalnie mi"podeszła".

Jest rok 1976 mamy w tej powieści trzy koleżanki, dziewczyny mają po 16 lat. Obiecują sobie dozgonną, długą przyjaźń. Jednak jedna z tych koleżanek Emma ginie w tragicznym wypadku pozostawiając swojego męża i małą córeczkę. Potem po jakimś czasie córka zapoznaje Stevie, koleżankę Emmy, a natomiast dziewczynki ojciec poznaje Nell.Bardzo poważnie zainteresowany jest mężczyzną kobietą o imieniu Stevie, obydwoje się spotykają coraz częściej.

Historia bardzo mądra, przejmująca, w piękny sposób napisana powieść. Wzruszyła mnie książka, chwyta za serce.
Pokazuje jak bardzo ważna jest przyjaźń w życiu człowieka i, że przetrwa wszystko,że przyjaźń powinna być najważniejsza tak jak zdrowie, rodzina.
"Wakacyjne przyjaciółki" jest lekturą piękną,wzruszającą, świetną bardzo mnie zachwyciła, urzekła książka.

Słowo, którym mogę określić powieść to Egzaltacja! Przesadne reakcje i słowa, niewspółmierne do wydarzeń, nierealne..nie podobało mi się.

Wideo recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=_C7FQMExTqo&feature=youtu.be
Pisana recenzja: http://angierecenzuje.blogspot.com/2017/10/wakacyjne-przyjacioki-luanne-rice.html

Fabuła:
Fabuła rozpoczyna się w rok po śmierci matki jednej z głównych bohaterek. Mała Nell, mimo upływu czasu nie może pogodzić się ze śmiercią najbliższej osoby. Ojciec, kierując się pozornym dobrem córki, przeprowadza się, a później zabiera ją na wakacje do miejsca, w którym jej mama spędzała wakacje wraz ze swoimi przyjaciółkami. To tutaj także poznała swojego ukochanego, z którym wzięła ślub i któremu urodziła dziecko, tatę Nell. Wyjazd ten ma głównie na celu pomóc dziewczynce pozbierać się po śmierci mamy i zapewnić jej możliwość poznania jej dawnej przyjaciółki w ramach odczucia niejakiego kontaktu z rodzicielką. Podczas całej powieści mamy jednak wrażenie, że w tym wyjeździe chodzi o coś więcej. Jest jeszcze tajemnica. Tajemnica, która wiąże się z wypadkiem, w jakim zginęła Emma. Nikt o tym głośno nie mówi, jednak czytelnik może mieć od razu wrażenie, że kryje się za tym ciężka historia.

Bohaterowie:
Przede wszystkim chciałabym pomówić o Emmie. Choć kobieta ta fizycznie występuje właściwie tylko w prologu, cały czas jest obecna na kartach tej powieści. Mamy na nią pogląd z perspektywy kilku różnych osób i opinie na jej temat są podzielone. To czyni z tej postaci kogoś naprawdę ciekawego, bo nie wiemy, co o niej myśleć. "Osobiście" jej nie znamy, a jak wiemy, cudze osądy mogą mieć zabarwienie emocjonalne, a uczucia często sprawiają, że ignorujemy czyjeś wady lub wręcz odwrotnie, kładziemy na nie nacisk. Właściwie do samego końca nie mamy pojęcia, z jaką osobą mamy do czynienia i sami musimy wyrobić sobie opinię. Autorka nie podaje nam jej na tacy.
Wrażenie zrobiła na mnie także mała Nell, która czasem wydawała się rozumieć więcej od własnego ojca. Mimo młodego wieku, mam wrażenie, że krzywda, jaka ją spotkała, wpłynęła na nią w dosyć pozytywny sposób. Dziewczynka wydawała się dojrzała jak na swój wiek. Spodobało mi się także, że nie oceniała nikogo przez pryzmat plotek.
Lubiłam też Stevie, bo bardzo się z nią utożsamiałam. Artystka samotna wśród ludzi? Może nie jestem artystką, ale mam coś w duszy z artysty i czasami, gdy złapię swojego "laga życiowego" i myślę, myślę, myślę, kompletnie zapominam, że obok są ludzie. Ta bohaterka chyba też taka była, jednak z czasem to zaczęło się zmieniać...
Negatywnie natomiast myślę o Jacku, ojcu Nell. Nie wiem, czy nie został zbyt dobrze skonstruowany przez autorkę, czy w zamiarze miał być taki... nieudany. Jakoś nie przemówił do mnie ani on, ani motywy, jakie nim kierowały.
[Ciąg dalszy recenzji na: http://angierecenzuje.blogspot.com/2017/10/wakacyjne-przyjacioki-luanne-rice.html ]

Wideo recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=_C7FQMExTqo&feature=youtu.be

Fabuła:

"Wakacyjne przyjaciółki" Luanne Rice to kolejna książka, która skusiła mnie okładką 😊 Sugeruje ona urlopowy czas spędzany przez ojca z córką i tak rzeczywiście jest.

Ponad czterdziestoletni Jack Kilvert przyjeżdża ze swoją kilkuletnią córką Nell na cypel Hubbarda. Od roku próbuje się pozbierać po tragicznej śmierci żony, Emmy. Być może z tego powodu postanowił spędzić urlop w miejscu, gdzie poznał Emmę i się w niej zakochał. Cypel był też jednym z ulubionych miejsc jego żony, bo tutaj w młodości spędzałam wakacje z rodzicami i przyjaciółkami: Madie (siostra Jacka) i Stevie.

Nell szybko zaklimatyzowała się na cyplu, głównie za sprawą nowo poznanej Peggy McCabe, ale również dzięki urokowi miejsca, które dziewczynka znała z opowieści mamy i cioci. Poszukując niebieskiego domu z tych opowiadań Nell, niezrażona napisem "Proszę stąd odejść", trafia do domu Stevie Moore, znanej pisarki i ilustratorki książek dla dzieci i dawnej przyjaciółki Emmy i Madie. Stevie jest traktowana przez okoliczne dzieciaki jako czarownica, którą często nachodzą i podglądają. Dorośli z kolei uznają ją za dość ekscentryczną, samotną kobietę-artystkę przeżywającą kolejny rozwód (ma ich za sobą 3).
Kobieta i dziewczynka szybko nawiązują bliską relację. Stevie jakby z nostalgii i poczuciu wyrzutów za zaniedbywanie przyjaciółek, z którymi z czasem utraciła kontakt. Nell z kolei przywiązuje się do Stevie z tęsknoty za matką, łapiąc się kolejnej nici łączącej jej w ten sposób z ukochaną osobą.

Powieść jest dość nostalgiczna, chwilami smutna, ale też przeplatana miłymi sytuacjami. Czasem mam też wrażenie, że autentycznie czuję miodowy zapach milinu 😊 Autorka pokazuje, jak różni ludzie radzą sobie ze stratą kogoś bliskiego, ile czasu potrzebują, by komuś wybaczyć i pogodzić się z trudną prawdą.

Dzięki wątkowi Stevie, które odgrywa istotną rolę w obecnym życiu Jacka, Nell i Madie, dowiadujemy się ciekawych szczegółów z życia różnych zwierząt.

Piękna kobieca książka. Polecam!

Czerwiec 1976 roku

Stevie to nastolatka o artystycznej duszy. Maluje, przez to wie, jak trudno uchwycić chwilę. Jest bardzo oryginalna, robi wycieczki na ptasie wyspy przed wschodem słońca, wybiera się każdej nocy na moczary, lubi znikać na cały dzień. Pełna sprzeczności, samotnica potrzebująca kontaktu z ludźmi, których kocha. Jej mama nie żyje, na pewno z tego powodu jest niezwykle wrażliwa i często wybucha płaczem. Madeleine to młodsza siostra najpopularniejszego chłopaka w szkole, czyli Jacka Kilverta, co dodaje jej pewności siebie, czuje się potrzebna i bezpieczna. Emma kocha morze, a głównie jego nieobliczalność. Każda z nich ma szesnaście lat. Przyjaźnią się od wczesnego dzieciństwa - Emma była tą śmiałą, Maddie tą szczęśliwą, a Stevie tą wrażliwą. Pomimo odmienności swoich naturalnych uwarunkowań, połączyła je miłość do morza. Uwielbiają wylegiwać się całymi dniami na plaży i co najważniejsze przyrzekły sobie dozgonną przyjaźń. Jak ich obietnice przeniosą się na dorosłość?

Czerwiec 2003 roku

Nell Kilvert to córka zmarłej w wypadku samochodowym Emmy. Przyjechała razem z tatą, aby odnaleźć przyjaciółkę z dzieciństwa mamy, która podobno mieszka w niebieskim domu na plaży na cyplu Hubbarda. Poszukiwania doprowadzają ją do miejsca, które według informacji uzyskanych od okolicznych dzieci powinna zajmować "czarownica". Jednak dziewczynka odczuwa wewnętrzny niepokój, bo przecież serdeczna koleżanka Emmy z pewnością nie może nią być, więc raczej to mylny trop. Ale wchodzi dalej na posesję, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Spotyka tu Stevie, która okazuje się być właśnie szukaną przez nią kobietą. Teraz jest trzykrotną rozwódką i pisze książki dla dzieci. Stale czeka na prawdziwą miłość, dlatego kilka razy ryzykowała związki, które po czasie rozpadały się. Okoliczni mieszkańcy uważają ją za dziwaczkę, a dzieciaki z sąsiedztwa stale dokuczają. Odwiedziny Nell powodują, że odżywają wszystkie najpiękniejsze wspomnienia. Jack ma czterdzieści osiem lat, a po śmierci żony spotyka się z Francescą, która fizycznie jest bardzo podobna do Emmy, jednak dużo młodsza od niego. Kiedy obecnie patrzy na Stevie odnosi wrażenie, jakby wrócił do domu. Od razu coś ich do siebie przyciąga, pomimo tego, że oboje zostali już mocno doświadczeni przez los i naprawdę boją się zaczynać kolejny raz od nowa.

"Wakacyjne przyjaciółki" to powieść obyczajowa o sile szczerej przyjaźni, a także o uzdrawiającej mocy miłości. Czy ta recepta na życie naprawdę działa? Przede wszystkim trzeba mieć nadzieję, że pomoże. W każdym człowieku drzemie potencjał do zmiany na lepsze, ale już od pojedynczych jednostek zależy, co z tym zrobimy. Niektórzy powodowani paraliżującym strachem nie pozwolą na rozwój, nawet nie dając sobie szansy, żeby nie stracić więcej niż dotychczas. Czasem musimy zaryzykować, żeby przekonać się o własnej wartości oraz świadomie stanąć za sterami swojego życia. Autorka stworzyła ciekawe postacie, choć daleko im do doskonałości, to pozwalają się lubić, muszą zmierzyć się z balastem przeszłości, aby zrobić krok do przodu. Rice stawia w swojej twórczości na cudowne, ciepłe uczucia, które mają ogrzewać serce czytelnika. W moim przypadku tak właśnie się stało. Gorąco polecam.

Czerwiec 1976 roku

Trochę smutna ta książka... Historia jest bardzo ciekawa i dlatego można mocno nieźle się wciągnąć w czytanie, bo w sumie trzeba przeczytać całą książkę, żeby było jasne to, co się dzieje między postaciami. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, mimo przeciwności losu, które zawsze są.

Autorkę czytam, dość regularnie.Lubię jej styl i piękne,realne opisy.Opisy przyjaźni i też smutnych rzeczy.
Mamy tu trzy koleżanki.Dziewczyna mają po 16 lat i jest rok 1976.Przyrzekają sobie dozgonną przyjaźń.Niestety,życie bywa straszne.Jedna z nich Emma,jakiś czas później ginie wypadku.
Kobieta zostawia męża i córeczkę.
Tymczasem córka poznaje Stevie,koleżankę Emmy.A i ojciec Nell.Czyli mąż Emmy,zaczyna się interesować Stevie.
Książka jest piękna i pięknie napisana.Ma w sobie dużo wartość sentymentalną.Pokazuję jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń.Która mnie powinna się nigdy skończyć.

Kobieta zostawia męża i córeczkę.
Tymczasem córka poznaje Stevie,koleżankę Emmy.A i...

• 2011
  • Obyczajowe