Atlas ptaków. 250 polskich gatunków

Okładka książki Atlas ptaków. 250 polskich gatunków Dominik Marchowski
Okładka książki Atlas ptaków. 250 polskich gatunków
Dominik Marchowski Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM flora i fauna

Pięknie wydane.
Dla początkującego ornitologa.

Pięknie wydane.
Dla początkującego ornitologa.

Pozycja wyjątkowo ciekawa, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swą przygodę z birdwatchingiem (hobby polegające na obserwowaniu ptaków).
W odróżnieniu od Wysp brytyjskich gdzie liczba osób podglądających życie ptaków sięga kilku milionów, w Polsce jest to hobby, do którego przyznaje się zaledwie kilka tysięcy wielbicieli naszych skrzydlatych przyjaciół.
Takie książki jak „Atlas Ptaków” mogą w jakimś stopniu przyczynić się do zwiększenia zainteresowania polską awifauną, tym bardziej że jest to pozycja -może niewyczerpująca wszystkich aspektów, ale nie taki cel najprawdopodobniej przyświecał autorowi, celem było ukazanie w atlasie w sposób prosty i zrozumiały 250 gatunków spośród teoretycznie 450 zaobserwowanych na terenie Polski.
Moim hobby birdwatching stał się przed 13 laty, wtedy to właśnie postanowiłem zgłębić tajniki naszej polskiej awifauny, początkowo obserwując ptaki we własnym ogrodzie i w najbliższej okolicy, z czasem jednak przestało mi to wystarczać i zaczęły się wyprawy sięgające nawet 70-80 kilometrów od miejsca zamieszkania (nie na piechotę 😉 oczywiście),co prawda nie zabierałem wtedy powyższego „Atlasu Ptaków” - moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu -rozkładanie się w terenie z atlasami, poradnikami i innymi przewodnikami, wystarczy w miarę dobry aparat fotograficzny, chociażby z serii „powershot” za kilka tysięcy i karta pamięci na tysiąc zdjęć, po powrocie zaś z wyprawy i podłączeniu aparatu do komputera, otwieramy właśnie wtedy „Atlas Ptaków” i porównujemy to, co udało nam się „ustrzelić” ze zdjęciami z atlasu.
Przyznać trzeba, że jak na tak niewielką bądź co bądź publikację zamykającą się w niespełna dwustu stronicach, oferuje powyższa pozycja naprawdę bardzo dużo, przede wszystkim kilkaset fotografii naprawdę bardzo dobrej jakości, jak również krótkie opisy poszczególnych gatunków dotyczące: siedliska, rozpoznania poszczególnych gatunków, jak również wiele ciekawostek związanych z ptakami, które na początek, na zachętę w zupełności wystarczą.
Powyższe dzieło, jak sam autor zaznacza na wstępie, przeznaczone jest przede wszystkim dla amatorów, rozpoczynających swą przygodę z ptakami, z tegoż to między innymi powodu, obecnie korzystam z pozycji bardziej zaawansowanych, o których opinie wystawiałem już w serwisie Lubimyczytać.pl, ale od czasu do czasu z sentymentem i uznaniem dla autora pana Dominika Marchowskiego wracam niekiedy do „Atlasu Ptaków” zwłaszcza ze względu na piękne fotografie. POLECAM.

Takie książki jak...

Przepięknie wydany album, barwne zdjęcia i przydatne informacje 250 gatunków polskich ptaków. Przyjemnie się czyta i ogląda.

Nie jest to przewodnik do oznaczania, choć sądząc po wstępie, tak właśnie można by interpretować zamiary autora i wydawcy. Brakuje do tego rysunków sylwetek, możliwości odróżnienia samiczek czy młodych. To atlas dla obserwatorów-amatorów, którzy mają możliwość podglądania przez lornetkę lub teleobiektyw. Mimo to dla poczatkujących przydatny.
Ptaki są przedstawiane rodzinami, poczynając od łabędzi, przez bocianowate, gęsi, kaczki aż po siewkowate. Krótki opis poszczególnych gatunków dzieli się na:
1. opis charakterystycznych elementów upierzenia i sylwetki,
2. środowisko w jakim żyją, ich sposób odżywiania oraz
3. zasięg występowania (czy w Polsce są tylko podczas przelotów,
czy też gniazdują i gdzie).

Ptaki są przedstawiane...

Szkoda, że tak mało zdjęć ;). Ale na pewno jest to dobra podstawa dla każdego, kto dopiero zaczyna się interesować ptakami.

Piękne ilustracje, rzeczowe opisy. Moja córeczka uwielbia tę książkę i dzięki niej nauczyła się rozpoznawać wiele gatunków ptaków.

• Literatura związana ze zwierzętami
  • .Posiadam 🏠
  • Popularnonaukowe
  • Duży regał
  • 07.Pdf+
  • W domowej bibliotece
  • Flora i fauna

Dodaj cytat z książki Atlas ptaków. 250 polskich gatunków