Rozpoznawanie roślin i zwierząt

Okładka książki Rozpoznawanie roślin i zwierząt Wilhelm Eisenreich, Alfred Handel, Ute E. Zimmer
Okładka książki Rozpoznawanie roślin i zwierząt
Wilhelm EisenreichAlfred Handel Wydawnictwo: Elipsa flora i fauna
flora i fauna
Elipsa
2008-01-01
1993-01-01
przyroda przewodnik flora fauna

Moje pokolenie uczyło się biologii przez siedem lub osiem lat (w zależności od profilu w liceum). I jedenastolatkom i dziewiętnastolatkom wtłaczano do głowy m.in. budowę pantofelka i eugleny zielonej, układ wydalniczy dżdżownicy itp. „fascynujące” nastolatków wiadomości (np. top, że tasiemce są obojnakami). Pod koniec ogólniaka z kolei dochodziliśmy do naprawdę ciekawej genetyki oraz trudnych kaskady elektronów czy cyklu Krebsa. Jednak niemal każdy z nas potrafił odróżnić ledwie po kilka owadów, ptaków czy roślin (najczęściej drzew – największe to i najłatwiejsze do rozpoznania). A i tą umiejętność zawdzięczaliśmy raczej programom telewizyjnym czy pasjonatom pośród koleżanek, kolegów czy członków rodziny.
Z kole pozycje książkowe wydawane do końca PRL miały z reguły koszmarną szatę graficzną, z nielicznymi zdjęciami, przeważnie czarno-białymi, czy raczej „szaro-burymi”.
Dzięki zmianie systemu, powstaniu nowych wydawnictw i walce o czytelnika publikowano wiele ciekawych książek przyrodniczych, w tym omawianą pozycję.
„Przewodnik …” to w istocie kompendium poszczególnych gatunków flory i fauny, które możemy spotkać w naturze w naszym kraju i okolicach. Po jednej stronie mamy przedstawienie trzech roślin czy zwierząt, a po drugiej ich piękne, wyraźne, kolorowe zdjęcia. Opisy są konkretne i wystarczające dla laika, a zdjęcia pokazują cechy charakterystyczne poszczególnych typów. Kilka stron to zdjęcia owoców trzydziestu sześciu rodzajów drzew i krzewów.
Poręczny, kieszonkowy format pozwala zabrać książkę do kurtki czy plecaka. Pozycja warta posiadania i częstego sięgania do niej, aczkolwiek nie bardzo nadająca się do czytania „ciurkiem”.

Polecam sprawdzony i wielokrotnie wykorzystywany „Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt na wycieczce” z wydawnictwa MULTICO (wydanie z 1993r)
PLUSY:
+ Zwięzłe i przydatne informacje nt. grzybów, roślin zarodnikowych i nasiennych oraz zwierząt, zawarte na wstępie przewodnika.
+ Czytelny klucz dla czytelnika, jak posługiwać się przewodnikiem.
+ Wyraźne i dokładne zdjęcia z dużymi zbliżeniami opisywanych organizmów, z widocznymi cechami gatunkowymi. Obok zdjęć bardzo wartościowe opisy, wystarczające do rozpoznania znalezionego gatunku.
+ Na końcu skorowidz z nazwami polskimi i łacińskimi.
+ Bonus - linijka na foliowanej okładce do zmierzenia np. znalezionego owada.
To przewodnik o wymiarach kieszonkowych (11cm x 20cm),który wraz z lupą zmieści się w każdym plecaku podczas wyprawy w teren. Bardzo przydatny na każdej wycieczce - w parku, w lesie, na polu, na łące, itp.. Zawiera prezentacje GRZYBÓW, ROŚLIN ZARODNIKOWYCH i NASIENNYCH oraz ZWIERZĄT najbardziej pospolitych w naszym kraju, a zdjęcia pokazują obraz, jaki najczęściej spotykamy w naturze.
Jako przyrodnik z zamiłowania i wykształcenia polecam ten przewodnik zarówno dzieciom w wieku szkolnym, studentom i dorosłym. Rodzicom może bardzo pomóc odpowiadać na pytania maluchów - Mamo! Co tam pełza…?
Przeczytane w ramach - Wyzwanie LC 2019 (Listopad 2019)

PLUSY:
+ Czytelny klucz dla czytelnika, jak posługiwać się przewodnikiem.
+ Wyraźne i dokładne...

Mam ten przewodnik od dziecka. To moja ulubiona i ukochana książka, którą zawsze zabieram ze sobą do lasu i w góry. Może nie jest najwybitniejszym dziełem pod względem graficznym (wydany w 1994 roku!),ale pod względem zawartych informacji można na nim polegać bez wahania. Polecam.

Bardzo dobra książka dla osób rozpoczynających przygodę z rozpoznawaniem rodzimych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Każdy gatunek opisany i opatrzony zdjęciem. Sprawdza się na rodzinnych wycieczkach w teren. Świetna dla młodych przyrodników.

Lubię chodzić po górach i lubię wiedzieć ,co mnie otacza. To jest książka, którą mam prawie w całości w głowie.

Gdyby ktoś chciał sprzedać ten przewodnik, to ja bardzo chętnie odkupię. Pilnie potrzebuję go na studia!

• Przyroda
  • Album
  • Przyrodnicze
  • -2002
  • Wyzwania czytelnicze LC_a/a

Dodaj cytat z książki Rozpoznawanie roślin i zwierząt