Zwierzęta mego życia

1985-01-01
1985-01-01
zwierzęta podróże tropiki Ameryka Południowa Kanada Afryka Madagaskar Syberia

Okładka książki Botanika t. I Morfologia Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski
Botanika t. I ... Alicja Szweykowska,...
Okładka książki Afrykański exodus. Pochodzenie człowieka współczesnego Robin McKie, Christopher Stringer
Afrykański exo... Robin McKie, Christ...
Okładka książki Język ANSI C Brian W. Kernighan, Dennis MacAlistair Ritchie
Język ANSI C Brian W. Kernighan,...

Na półkach: , , , , , , ,

To przedostatnia książka Fiedlera, ukazała się już po jego śmierci. Jak sam tytuł wskazuje, jest to specyficzne podsumowanie podróżniczej działalności autora ze szczególnym naciskiem na spotkania z mniej lub bardziej egzotycznymi gatunkami zwierząt. To równocześnie kompilacja tekstów z kilku jego najbardziej poczytnych książek, której lektura umożliwia szybkie i przyjemne zapoznanie się z przepięknym stylem oraz z kręgami tematycznymi większości dzieł tego podróżnika. Jest to zatem idealna pozycja dla czytelników, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na ścieżkach, jakimi podążał autor częściowo już przed wojną.

Zwierzęta, a ogólnie cała przyroda, to obok spotkań z mieszkańcami odwiedzanych krain najważniejszy temat twórczości Arkadego Fiedlera. Wielkopolanin był mistrzem sugestynych opisów, w których potrafił, jak mało kto, zawrzeć swoje oddanie obcowaniu z naturą i podróżom do egzotycznych dla ówczesnego Polaka miejsc.

Osobiście doceniam w tej książce również nieco inny aspekt, który Fiedler „podpatrzył” chyba od Archibalda Belaney'a, czyli słynnego kanadyjskiego Grey Owl: chodzi mi o stopniowe oddalanie się od myśliwstwa jako krwawego sportu. Fiedler, początkowo zapalony wędkarz i łowca, przekonuje się powoli do idei bezkrwawych polowań z aparatem fotograficznym. Targany wyrzutami sumienia, odchodzi z biegiem czasu od łapania zwierząt w celu ich spreparowania bądź przewiezienia do ogrodów zoologicznych. Ta transformacja czyni z Polaka jednego z pierwszych i bardzo wiarygodnych propagatorów idei ochrony przyrody. Wobec naszych obecnych problemów ekologiczno-ekonomicznych twórczość tego autora ma szczególne znaczenie – Fiedler opisuje miejsca, ludzi i przyrodę, które są coraz trudniejsze do znalezienia i przechodzą z przerażającą prędkością do historii. Być może warto naładować się pozytywną energią tego podróżnika, aby móc skuteczniej walczyć o lepszą przyszłość dla całej biosfery. Aby zwierzęcy przyjaciele Fiedlera mogli stać się i naszymi przyjaciółmi. I tymi naszych dzieci.

Jedna z książek podsumowujących życie Arkadego Fiedlera. Trochę wyrywkowych historii z innych jego książek, poświęconych spotkaniom z różnymi gatunkami zwierząt. W sumie można sobie darować jeśli czytało się pozostałe. Jeśli nie, to może będzie zachętą do sięgnięcia po inne książki AF.

• Podróżnicze
  • Afryka