Miłość pod psią gwiazdą

Okładka książki Miłość pod psią gwiazdą Anna Zgierun-Łacina
Okładka książki Miłość pod psią gwiazdą
Anna Zgierun-Łacina Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Tylko dla dziewczyn literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tylko dla dziewczyn
Nasza Księgarnia
2013-08-14
2013-08-14
9788310119285

Jest coś w pisarstwie Anny Zgierun-Łaciny, czego nie umiem dokładnie określić, ale to coś otacza mnie przytulnym kokonem, jak Jeżyciada, choć aż tak idealistyczne, jak książki Musierowicz nie jest. Może to sposób konstrukcji bohaterów? Może wyczuwalna sympatia autorki do wykreowanych przez siebie postaci? Może sposób doboru tematów i rozwinięcie poszczególnych wątków? Nie mam zielonego pojęcia, czym ten tajemniczy czynnik jest, ale sprawia on, że z ogromną przyjemnością zatapiam się w książki pani Anny, choć dawno już przestałam być nastolatką.

W „Miłości pod Psią Gwiazdą” na pierwszy plany wysuwają się perypetie Magdy i Andrzeja. Ale tak naprawdę każda z pojawiających się w tej opowieści osób mocno się w niej zaznacza. Autorka nie ucieka od trudnych tematów. Bohaterowie muszą się zmierzyć z wielkimi i całkiem małymi nieszczęściami. Proces dojrzewania nie jest przecież bezbolesny. Zderzenia czołowe z przeciwnościami losu najlepiej weryfikują, jacy jesteśmy naprawdę i skutecznie rozbijają wydmuszki naszych wyobrażeń na własny temat. I czasami okazuje się, że dorosła kobieta może być bardziej niedojrzała niż nastolatka.

„Miłość pod Psią Gwiazdą” to powieść o tym, że człowiekowi bardzo chce się do drugiego człowieka, ale z reguły nie wiadomo, jak to chcenie pokazać i ukierunkować. Myślę, że nastoletnia wersja mnie byłaby tą książką oczarowana. A ja mogę tylko serdecznie tę powieść polecić.

Powieść to książka w której znajdują się rozdziały pisane z perspektywy różnych bohaterów. Ich losy splatają się nieoczekiwanie w różnych momentach ich życia, zarówno tych dobrych jak i złych.

Jedna z bohaterek to licealistka Magda. Dziewczyna ma wiele kompleksów, nie lubi rozmawiać z chłopakami, a w szkole ma trudności z matematyką i fizyką.

Andrzej to zwyczajny, ale nielubiany przez rówieśników chłopak. W szkole nastolatek jest wyśmiewany i nazywany Grubaskiem. Chłopak śledzi bloga Deszczowej, na którym autorka umieszcza swoje wiersze. Andrzej odnajduje jeden z ręcznie napisanych na szkolnym korytarzu i postanawia oddać go właścicielce.

Na miejsce w którym mają się spotkać przychodzi jednak Magda – rzekoma przyjaciółka Deszczowej. Przypadkowe spotkanie sprawia, że Andrzej nie może przestać myśleć o nowo poznanej dziewczynie, a ich losy jeszcze niespodziewanie się skrzyżują. Powoli zaczyna się między nimi rodzić uczucie, którego nie są pewni.

Poznajemy także losy Izy – koleżanki Andrzeja ze szkoły. Dziewczyna jest wolontariuszką w schronisku i to między innymi dlatego inni bohaterowie zdecydują się na adopcję, bądź przygarnięcie psów, które odegrają ważną rolę w ich życiu.

Kolejna historia, którą poznaje czytelnik to opowieści Lucyny. Kobieta wraz z córeczką mieszka ze swoim bratem i jego synem pod jednym dachem. Robert to zbuntowany i tajemniczy chłopak, któremu brakuje miłości i obecności matki pracującej jako lekarz w odległych i biednych krajach. Niespodziewanie Lucyna styka się z psem, którego zaniedbuje właściciel. Mężczyzna jest alkoholikiem, przywiązuje zwierzę do rozpadającej się drewnianej budy i nie daje mu jeść. Kobieta postanawia zawalczyć o bezpieczeństwo zwierzaka i powiadamia odpowiednie służby.

Jaką rolę odegrają w historiach bohaterów czworonogi? Czy Magda i Andrzej pozwolą rozwijać się rodzącemu się między nimi uczuciu? Dlaczego Robert postępuje tak a nie inaczej? Czy Lucyna wygra walkę o bezpieczeństwo i odpowiednie warunki dla psa?

Powieść to książka, która szybko się czyta. Poznajemy w niej wielu bohaterów, których losy się splatają, mieszają i szybko zmieniają, przez co łatwo się pogubić podczas czytania historii. Kolejne rozdziały pisane z perspektywy innych osób powoli odkrywają historię. Autorka pisze o pierwszej miłości, poczuciu winy, stracie i przeznaczeniu. Ważną rolę w powieści odgrywają zwierzęta i ich świadoma adopcja.

Podsumowując pomimo zagmatwania i mieszających się historii książkę polecam nastolatkom, którzy lubią czytać o codziennym życiu ich rówieśników i miłośnikom zwierząt.

Andrzej to zwyczajny, ale...

Przyjemna młodzieżówka. Bohaterowie są z różnych pokoleń, choć jednak najwięcej stron poświęconych jest młodzieży. Na plus to, że szkoła nie jest tylko tłem dla historii o niepełnoletnich, którzy zachowują się jak dorośli. Nie, tutaj nie znajdziecie imprez, seksu czy dragów rodem z amerykańskiej wizji szkoły, a raczej te polskie realia. Z nóg mnie nie zwaliła, ale nie tego oczekiwałam, miło spędziłam z nią czas.

CUDOWNA😘🥰😂😊WZRUSZAJĄCA I WIELOKROTNIE PRZEZE MNIE PRZESŁUCHANA🤗😘 CIESZĘ SIĘ,ŻE MAGDA I ROBERT PO TYLU PRZEJŚCIACH SĄ SZCZĘŚLIWI🤗😘😊😂 TAK JAK I EDYTA Z CHŁOPAKIEM🤗😘 SZKODA PANI BASI REJEWSKIEJ😭🤗 NA SZCZĘŚCIE MA WSPARCIE DZIECI I PRZYJACIÓŁ, KTÓRZY JĄ KOCHAJĄ I WSPIERAJĄ😂🤗😘 MIŁA DLA UCHA LEKTORKA MARTA WARDYŃSKA ☺👏🏻😍🥰😘POLECAM 😂🤗💗💞

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Anna Łacina w książce "Miłość pod Psią Gwiazdą"
poruszyła bardzo wiele tematów.

Jest oczywiście o miłości i o gwiazdach.
O psach i Psiej Gwieździe też jest ;-)

O rozterkach serca, zazdrości, marzeniach, nadziei,
trudnych związkach, damsko-męskich nieporozumieniach,
tęsknocie za uczuciem (w każdym wieku),rodzicielstwie na odległość,
trosce, nadopiekuńczości, intrygach, moralnych dylematach, konsekwencjach.
A także o szkolnych kłopotach, imprezach, alkoholu i alkoholizmie,
chorobach, autyzmie, gusłach, śmierci, traktowaniu zwierząt.

Dużo tego!

Narracja trochę przypomina patchwork;
każdy kawałek oddzielnie, każdy kawałek o czym / kimś innym.

Można się pogubić w gąszczu wątków i kolejnych fragmentach narracji.
Ale w czasie lektury wszystko zaczyna pasować, współgrać, mieć znaczenie.
I coraz płynniej się to toczy, i coraz lepiej się to czyta :-)

Bohaterami są młodzi ludzie na progu dorosłości oraz ich rodzice i ciotki.
Kto z kim będzie? To nie jest takie oczywiste ;-p
Jaką rolę odegrają psy? Sprawdźcie.
Zachęcam :-)

Ja nie mogłam się oderwać!

Anna Łacina w książce "Miłość pod Psią Gwiazdą"
poruszyła bardzo wiele tematów.

Jest oczywiście o miłości i o gwiazdach.
O psach i Psiej Gwieździe też jest ;-)

O rozterkach serca, zazdrości, marzeniach, nadziei,
trudnych związkach, damsko-męskich nieporozumieniach,
tęsknocie za uczuciem (w każdym wieku),rodzicielstwie na odległość,
trosce, nadopiekuńczości, intrygach,...

Książka nie powiem ciekawa tylko trochę zagmatwana można się w niej pogubić. Jedna z Bohaterek już pod koniec strasznie zaczynała robić się denerwująca cały czas płacząc. Tak jest to książka o miłości, stracie, poczuciu winy, i przeznaczeniu które drwi z osoby wierzącej w nie. Szybko się ją czyta, napisana poważnie bez żadnych śmiesznych akcji. Przyciągnęła mnie okładka książki, jest śliczna i myślałam że będzie o czymś zupełnie innym :)
Książka ewidentnie młodzieżowa, dorosłą osobę trochę znudzi i zmęczy ale da się przeczytać.

Nie ukrywam że do kupna i przeczytania książki skłoniła mnie okładka. Bardzo przyjemnie się czytało, lekka i ciepła pozycja nie tylko dla miłośników psów.
Polecam 💜

Polecam 💜

Mocno męczyłam się z książką, nie potrafiłam polubić żadnej postaci. Jestem w szoku że dokończyłam ją czytać.

Typowa młodzieżówka, ale nic nie wnosi, nudny pomysł, nie wiadomo co do czego, takie mdłe. Samo czytanie było przyjemne.

Przypadkowo wróciłam do liceum, fajna młodzieżówka, raczej dla dziewczyn.

Przypadkowo wróciłam do liceum, fajna młodzieżówka, raczej dla dziewczyn.

• Literatura młodzieżowa