Czas kobiet

poradniki
Rebis
2007-01-01
2007-01-01

W skrócie: okropnie napisany niby pamiętnik naiwnej dziewczyny biorącej wszystko za dobry omen.
Być może są kręgi gdzie znajdzie uznanie, ale jeśli o mnie chodzi, to po przeczytani fragmentu, w którym autorka strasznie się uradowała, kiedy w konfesjonale jakiś zbereźnik zapytał "czy byłaś nieskromna?" A autorka prawie padła ze szczęścia z okazji takich intymnych pytań, skreślił u mnie tę lekturę bezpowrotnie.
Myślę, że osoba, która godzi się na przekraczanie granic wobec samej siebie dziecinnie ufając, że to dla jej dobra, nie jest dobrym kandydatem na pisanie poradników.
No ale jak już napisałam, różne są kręgi...

Lubię książki pani Majewskiej. Są ciepłe, koją dobrym słowem i przypominają o ważnych rzeczach. Dzięki temu jestem w stanie wybaczyć im nieco infantylny i zbyt dydaktyczny ton.
"Czas kobiet" porusza takie zagadnienia jak poczucie własnej wartości, stres, potencjał drzemiący w każdym (każdej) z nas, itp, itd. Niby nic nowego, ale zawsze warte powtórzenia. Niektóre treści jak dla mnie nieco zbyt bardzo trącą feminizmem.

Iwona Majewska-Opiełka jest psychologiem i trenerem kadry kierowniczej. Zajmuje się szkoleniami oraz pisze podręczniki dotyczące samorozwoju i zasad skutecznego działania. W 2000 roku założyła w Polsce Akademię Skutecznego Wychowania.
W pierwszym momencie, kiedy przeczytałam notkę o autorce na okładce, skojarzyłam Larry'ego Wingeta i jego książki o lepszym życiu.
Po książkę sięgnęłam z dwóch powodów: należałoby ją wreszcie oddać, bo pożyczyłam od koleżanki dość dawno temu, a także potrzebowałam jej do wyzwania "Z literą w tle". Sam temat nie był dla mnie aż tak kuszący.

Książka jest podzielona dwie części. W pierwszej zatytułowanej "Poznać siebie..." autorka skupia się na osobie, na kobiecie. Najpierw wyjaśnia co jest powodem napisania tej książki oraz jakie mogą być z niej korzyści. Swoje myśli rozwija w kolejnych rozdziałach tej części i pisze o tym, jakie jesteśmy, uwzględniając nie tylko polskie kobiety, ale również te ze Wschodu czy z Ameryki. Ale "być" to nie koniec rozważań, bowiem liczy się przecież również przyszłość, czyli jakie być możemy. Jakie mamy wartości? Jaki udział w naszym życiu mają nasze ciało, inteligencja, myśli oraz dusza? W drugiej części autorka daje sporo rad i podsuwa pomysły dotyczące troski o ciało czy duszę oraz rozwój emocjonalności. Zresztą w całej książce, podobnie jak u Wingeta, znajdziemy sporo miejsca na notatki własne i wykonanie pewnych zadań.
Znaczna część teoretycznych wywodów autorki poparta jest licznymi przykładami konkretnych osób ze szkoleń, a także wybitnych kobiet, które wiele w swoim życiu osiągnęły.

Lektura uświadamia, jak czasem kobiety skupione na ogromie spraw zapominają zupełnie o swoich potrzebach: przyjemnościach, uczuciach, pragnieniach oraz zwykłej trosce o swoje ciało. A przecież to czyni nas szczęśliwymi... Co przekłada się na nasze życie rodzinne i zawodowe. Wystarczy odnaleźć siebie i klucz do własnego sukcesu. Jeśli uważacie, że taka tematyka może być Wam przydatna to śmiało sięgnijcie po książkę! Moim zdaniem autorka wie co pisze i niejednej kobiecie może pomóc.

Po książkę...

wspaniała, budująca siłę kobiety, budząca drzemiące i ukryte zalety i moce kobiety, nadająca sens i wzmacniająca lektura... przewodnik po kobiecości.

Psychologia, motywacja, specjalnie dla kobiet, nie nachalna, łatwa w odbiorze. Jeśli lubicie tego typu książki - polecam.

Interesująca pozycja nie tylko dla kobiet zainteresowanych samorozwojem.

Interesująca pozycja nie tylko dla kobiet zainteresowanych samorozwojem.

Momentami, szczególnie na początku fajna. Ogólnie trochę infantylna, powierzchowna.

Bardzo dobra książka! Polecam.

Bardzo dobra książka! Polecam.

Tak średnio mi się podobała. Dużo sloganów.

Tak średnio mi się podobała. Dużo sloganów.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Chce ale nie mam
  • Iwona Majewska-Opiełka

Dodaj cytat z książki Czas kobiet