Fiedler

Okładka książki Fiedler Katarzyna Fiołka
Okładka książki Fiedler
Katarzyna Fiołka Wydawnictwo: Buchmann Seria: Wielkie Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wielkie Biografie
Buchmann
2011-09-07
2011-09-07
9788376702063
podróżnik

Krótka próba biografii wielkiego podróżnika, która mnie rozczarowała. Na początku zapowiadało się świetnie; autorka pierwsze rozdziały napisała tak, jak sobie to wyobrażałem - konkretnie, ale też szczegółowo. Całe dzieciństwo, młodość, pierwsza miłość, relacje z rodzicami, wreszcie przejęcie interesu ojca i pierwsze podróże - czytało się to naprawdę świetnie! Aż tu nagle autorka chyba sobie przypomniała, że ma jakiś limit objętościowy, i czas od wybuchu II wojny światowej do śmierci Fiedlera w 1985 roku ścisnęła do kilku pobieżnych rozdzialików, pomijając mnóstwo ważnych wydarzeń i faktów. Po części biograficznej nie wiem po co umieściła rozdział "Kobiety w życiu Fiedlera", w którym powtarza to, co już napisała wcześniej. Ciekawym akcentem na koniec książki jest rozdział poświęcony Muzeum w Puszczykowie.
Książkę można potraktować jako dość ogólnikowy wstęp do dalszego zgłębiania życiorysu Arkadego Fiedlera.
Brakowało mi też zdjęć - oprócz tego na okładce i jednego na skrzydełku tylnej okładki nie ma żadnego więcej.

Przeczytałem szybko i bez emocji - wyłącznie ze względu na temat. Styl pisarski przypomina streszczenie z 3 klasy liceum. Przykre gdy widzi się na przykład dokładnie ten sam opis wystawy motyli jaki widnieje na stronie internetowej muzeum Arkadego Fiedlera.

O ile książki pana Fiedlera czytałam już dawno temu z wielką przyjemnością,a tyle na tej biografii bardzo się zawiodłam, niby się sporo dowiedziałam o życiu pisarza, ale wszystko jest napisane nieciekawie, zupełnie nie wciąga, nie wywołuje emocji, doczytałam do końca, by wiedzieć, jak to wszystko się potoczyło, ale nigdy więcej takich biografii. Zdecydowanie nie polecam i żałuję zakupu :(

Polecam tylko tym, którzy chcieliby coś wiedzieć o Arkadym Fiedlerze, ale nie chcą czytać jego książek, co można zrozumieć biorąc pod uwagę zmiany jakie zachodzą w świecie. Wiele ze spostrzeżeń wielkiego podróżnika z pewnością straciła na aktualności. Polecam wiec tylko tym, którym na Fiedlera w czystej postaci szkoda czasu.
Te biografie czytałam jak jakaś szkolna rozprawę, do której autorka zebrała troszkę materiałów, w reszcie postreszczała fragmenty książek i zadowolona oddała do druku. Takie wypociny na kolanie byle "zaliczyć sesje na 3" :-).
Kocham muzeum Arkadego Fiedlera całym sercem, byłam tam niezliczona ilość razy od dzieciństwa po dorosłość. Tym co nie byli polecam szczerze.

Te biografie czytałam jak jakaś szkolna...

Krótka, zajęła mi jeden dzień, czyta się łatwo i przyjemnie, autorka nie szaleje z masą nazwisk i dat. Początek zachęcający, wystarczająco opisane życie pisarza-podróżnika przed jego większymi sukcesami, dalej jest już wszystko ciut gorzej i skrótowo, tak jakby na szybko. W sumie ma to swoją zaletę, ponieważ resztę życia opisał sam w swoich książkach, więc po co je tu streszczać. Zakończenie jak ktoś pisał rzeczywiście jakby z pracy magisterskiej :)
Przeczytałem do tej pory zaledwie kilka z pozycji Fiedlera, miałem w planach powoli zapoznać się z resztą, po przeczytaniu tej mini biografii, wiem że stanie się to ciut szybciej. Polecam:)

Książka jest napisana tak sobie, ale na szczęście jej bohater broni się sam :-) Życie Fiedlera jest tak fascynujące, że całkowicie rekompensuje niedostatki warsztatu autorki.

Przy czytaniu miałem wrażenie, że ktoś to pisał na pracę semestralną, bardzo słabą pracę.

Książka ciekawa, chociaż jak dla mnie trochę za sztywna, suche fakty i historie, z życia wielkiego podróżnika. Samo życie Fiedlera było niezmiernie interesujące.

• Biografie
  • Cały ten skarb jest MÓJ