Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni

Okładka książki Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni Jurek Owsiak
Okładka książki Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni
Jurek Owsiak Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2011-11-09
2011-01-01
owsiak wośp

Okładka książki Przystanek Woodstock. Historia najpiękniejszego festiwalu świata Jurek Owsiak, Jan Skaradziński
Przystanek Woo... Jurek Owsiak, Jan S...
Okładka książki Strasznie ważne bajki Ewa Błaszczyk, Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Bartosz Opania, Jurek Owsiak, Bożena Walter
Strasznie ważn... Ewa Błaszczyk, Elżb...

Od początku całym sercem popieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pierwszy finał odbył się, gdy byłem dzieciakiem z podstawówki, Orkiestra jest więc obecna w moim życiu niemal od początku. Sam byłem wielokrotnie wolontariuszem WOŚP.
Książka Owsiaka to bardzo, bardzo szczegółowa kronika pierwszych 20 lat działalności organizacji. Autor opisuje wszystko - jakie były początki, kto, kiedy i w jaki sposób wpadł na pomysł zbiórki pieniędzy dla chorych dzieci, jak przekształciło się to w fundację, jakie były pierwsze finały i jak to wszystko ewoluowało. Owsiak i ta książka to kopalnia wiedzy o WOŚP! Dużo nazwisk, wydarzeń, akcji charytatywnych, które dzieją się poza styczniowymi finałami - momentami jest w tym trochę chaosu, no ale takie spontaniczne i szalone są wszystkie finały WOŚP. Z drugiej strony poznajemy Jurka Owsiaka jako osobę twardo stąpającą po ziemi. Ułożony, skrupulatnie działający, planujący wszystkie wydarzenia, sumienny, uczciwy i rzetelnie wykonujący obowiązki w fundacji.
Przede wszystkim książka to cudowny album dokumentujący całą działalność Owsiaka i WOŚP. Mnóstwo zdjęć, grafik, bardzo ładna forma wydania.
Wielkimi krokami nadchodzi kolejny finał WOŚP, warto przeczytać tę książkę i poprzeć tę działalność. Sie ma!

Jurek, dziękujemy - do końca świata i jeden dzień dłużej.

Jurek, dziękujemy - do końca świata i jeden dzień dłużej.

Cytując kocham_cie to "Pozycja szczególnie dla przeciwników, bo przejrzyście opisuje działanie orkiestry od kuchni". Uważam, że to książka dla miłośników dawnego "Róbta co chceta" przyjemnie czytało mi się pierwsze rozdziały, ponieważ przypominały mi ten program w telewizji z Jurkiem i Agatą, choć niestety pamiętam go jak przez mgłę. To książka dla osób, które popierają WOŚP i ich przeciwników, ponieważ Jurek opisuje krok po kroku powstawanie fundacji, ogrom pracy jaką wkładają w nią wszyscy etatowi pracownicy i wolontariusze przez cały rok. Wyjaśnia, że są rozliczani z każdego grosza. Dumą napawa fakt ilość badań jakie WOŚP zrealizowała często jako jedyna na świecie. Prawdziwe Made in Poland. Dużym plusem książki jest ogrom kolorowych zdjęć, pamiątek, dyplomów. Ciekawostką jest opis finałów w innych krajach, często niepokazywanych w TV, pomoc dla szpitali poza Polską. Jedna gwiazdka mniej — każdy rozdział jest podobny do poprzedniego, ten sam schemat.

Czytając tę książkę, każdy rozdział przeżywa się tak, jakby człowiek osobiście brał udział w całym przedsięwzięciu. Każde słowo rozbrzmiewa głosem Jurka, muzyką płynącą ze sceny, tą jedyną niesamowitą atmosferą WOŚP, woodstockowych i jarocińskich koncertów. Jest to historia pisana dobrymi chęciami i uczynkami ludzi na przełomie 20 lat. Historia opowiadająca o tym, że ludzie są dobrzy i chcą pomagać innym.

Można Owsiaka nie lubić. Dlaczego nie, przecież nie ma takiej osoby, która cieszyłaby się stuprocentową sympatią. Jest tylko małe "ale": WOŚP jest najuczciwszą firmą, z jaką miałem okazję działać. Dziesięć (jeśli dobrze pamiętam na chwilę obecną) programów medycznych ogólnokrajowych i więcej pieniędzy wydanych na sprzęt niż zebranych - więcej argumentów mi nie trzeba. Udzielać się w tej akcji nie ma obowiązku - jest tyle innych okazji pomożenia. Ale robienie pod górkę, odgórne zakazy uczestniczenia, na zasadzie "bo tak" ("bo o takim społecznym poparciu możemy tylko pomarzyć, ale mamy władzę..."),to politykierstwo i chęć zbicia politycznego kapitału poprzez tworzenie podziałów w społeczeństwie - jak zawsze w polityce.
A książka bardzo dobrze wyczerpuje temat historii WOŚP. Z tym że kończy się na 2011 roku i niedługo przydałby się suplement :)

Książka łatwo i szybko i łatwo się czyta jest kolorowa Zanim zacznie się ją czytać to już się ją kończy czytać polecam jest warta przeczytania.

Książka o historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czyta się przyjemnie, lecz mnie specjalnie nie porwała.

Cudowna opowieść, o genialnym człowieku. Podsumowanie 20 pierwszych lat trwania WOŚP. Pozycja szczególnie dla przeciwników, bo przejrzyście opisuje działanie orkiestry od kuchni.

Kupując tą książkę spodziewałam się bardzo dobrze napisanej historii WOŚP. Jednak troszkę się przeliczyłam. Z drugiej strony multum zdjęć doskonale uzupełnia braki w tekście. Polecam książkę, każda książka zasługuje na uwagę ;)

20 wspaniałych lat grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w pigułce , wspaniałe ilustracje których jest multum sprawiają że wizualnie wszystko jest piękne. Wszystkie informacje dotyczące każdego finału są wyczerpujące i usatysfakcjonują każdego czytelnika.

• Domowa biblioteczka
  • Do kupienia
  • Sprzedam/wymienię
  • Historie prawdziwe/wspomnienia/biografie
  • 📚 Domowa biblioteczka - zbiory tradycyjne (wersje papierowe)

Dodaj cytat z książki Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni