Dziennik 1953-1969

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
2013-05-23
2011-11-01
Wydawnictwo Literackie
Gombrowicz
biografia, autobiografia, pamiętnik
2013-05-23
Gombrowicz

Właśnie daję dychę dla gościa, który mnie zbeształ, wytknął moje wady, a jednocześnie sprawił, że czułem się zabawnie, mądrze, sentymentalnie, bo poczułem swoje "ja".

' Życie nie boli tak, jak ostatnia kartka w ulubionej książce' - to moje Witoldzie, ale tY już wiesz

Dzienniki to chyba moja ulubiona forma, dzięki której mogę poznać artystę prawdziwego w mniejszym lub większym stopniu. Lubię w dziennikach plotki, brudy, życiowe rozterki, przemyślenia natury filozoficznej, wywody na temat pogody. U Gombrowicza tego zabrakło.
Jego "Dziennik" jest owszem świetny. Mieszanina stylów, osobowości, konwencji. Niektóre fragmenty są wybitne. Ale...

"Dzienniki" intelektualnie mnie stworzyły.
Biblia racjonalizmu i samoświadomości.
Dzieło wybitne.

"Dziennik" zaczął Gombrowicz pisać, by dzielić się ze światem swoimi poglądami w sposób bardziej bezpośredni; komunikowane w sposób artystystyczny, poprzez powieści i dramaty, spotkały się one bowiem z dość powszechnym niezrozumieniem. To jednocześnie zapis nieustających zmagań tego jedynego w swym rodzaju pisarza ze sobą i ze światem.

Powraca tu tematyka nieustająco...

uwielbiam

Zostałem pozytywnie zaskoczony. Gombrowicz okazał się nie być bezmyślnym ojkofobem i nudnym antykonformistą, a całkiem zdroworozsądkowym facetem, krytykujący w Polakach to, co należy w nich krytykować, a chwalący to, co na pochwałę zasługuje. Dziwi mnie w związku z tym jego popularność na lewicy, bo krytykuje wiele postaw, które występują również na niej.

Dziennik ten...

Narcyz o narcyzmie, oczywiście najwiecej o swoim narcyzmie. O sobie, o sztuce, o ludziach, o literaturze, o polityce. Znakomitym językiem, konsekwentnie, spójnie. Stężenie Gąbrowicza w jego dzienniku jest tak duże, że aż przyjemne. Niezwykle odświeżająca i pobudzająca lektur. Wciąż bardzo aktualna.

Cóż.
Chciałem zakończyć swój czytelniczy sezon 2018 czymś mocniejszym.
Bo często mam wrażenie, że owszem czytam prozy dobre / bardzo dobre, ale potem zostaje ze mną jedna natarczywa myśl. Głos w mojej głowie (tak, wiem - kiedy słyszysz głosy idź do psychiatry) mówi: ślizgasz się facet. Mówi też: fajne to było, super to było, ale powiedz mi facet - o czym?

No właśnie....

"Dziennik" Witolda Gombrowicza jest to apologia własnego artyzmu, który potrzebuje niezależności i wolności. Dla ochrony nietykalności "ja" potrafi pisarz zżymać się nawet na cień krytyki w postaci aluzji czy niedomówień. Mi nieco przeszkadza to krytykanctwo, które nie oszczędzi nikogo, jednak dzięki tej walce o prymat "ja" wyłania się pogłębiony obraz twórcy, choć...

Z dziennikami, jak z całą twórczością Gombrowicza, jest ten problem, że można je czytać po prostu od początku do końca jak każdą inną książkę albo pochylić się nad nią głębiej i czytać między wierszami. Jeśli wybierzemy pierwsza opcję, to będzie to lektura męcząca, pełna bezsensownych fraz, o której będzie się chciało jak najszybciej zapomnieć. Jeśli wybierzemy drugi...

Dyskusje

1 124