Dziennik (tom1)

Okładka książki Dziennik (tom1)
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2014-01-01
2014-01-01

Kapłanka, a u jej stóp sierp księżyca. Poprzez. Poza. Brejkorowo jazzowe szaleństwo myślowe. Barwa granatu, Sfinks, i lśnienie wyniebieszczonego aż do wrażenia kosmiczności.

Forma, narracja, tematyka, wszystko było niesamowite i świadczy o wyjątkowości autora.

Dyszka to mało. Tzn jeśli się uważa, za filozofo-teologami średniowiecznymi i ich spadkobiercami, że nieskończoność doskonalsza jest od skończoności. Ale może po grecku? Wtedy 10/10 wystarczy. To, że ja "Dzienniki" czytałem trzy lata non stop może być co najwyżej ciekawe (haha, ciekawe dla kogo ciekawe? Dla mnie chyba), ale to tylko jakieś takie "ciekawostki" z młodzieńczego okresu życia kolejnego nudziarza. Coś innego jest dużo bardziej interesujące: dlaczego język Gombrowicza brzmi (no dobra, brzmiał, bo nie wiem jak to "brzmi" A.D. 2021 dla młodych pokoleń) świeżo, żywo? Lem twierdzi w rozmowach z Beresiem, że to Gombrowicz i Miłosz "ustawili głos" polszczyźnie. Długo tego sformułowania nawet nie rozumiałem nie mówiąc już o możliwości zweryfikowania i zgodzenia się lub nie. Przyznaję mu dziś pełną rację. Witold Gombrowicz to geniusz. Nie każdemu podchodzi, bo też i dziwaczny momentami. To jest jazz, a normalny nie-muzyk woli jednak rzeczy bardziej konwencjonalne i jest to zupełnie naturalne i zdrowe.

Czytałam jako nastolatka i byłam zachwycona przemyśleniami, zabawą słowem autora. Polecam.

Dodaj cytat z książki Dziennik (tom1)