Doktor Sen

Tomasz Wilusz Danny Torrence
Inne

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...

Oficjalne recenzje i

Pora zażyć swoje lekarstwo

932 55 94

Możliwe, że Lśnienie podobał mi się zbyt mocno, wręcz chorobliwie, bo Doktor Sen wypadł przy nim trochę blado. Wciąż jest to bardzo dobra historia, ale ze względu na kreację bohaterów, a nie samą fabułę. Mimo to dobrze sprawdza się jako nie tyle kontynuacja co dodatek do Lśnienia.

Do około 200 strony nie podobała mi się ta pozycja. Czułam się wobec niej odklejona, nie wciągnęła mnie wcale, była dla mnie zbyt chaotyczna. Jednak kiedy wszystko zaczęło się składać... Wciągnęłam się w poczynania Abry i Dana. Kompletnie inaczej niż przy Lśnieniu, nie czułam żadnej grozy. Koniec końców pozycja dobra, pełna plot twistów. Jednak nie wiem, czy chciałabym do niej kiedyś wrócić. Póki co nie planuję tego.

Ciężko mi ocenić tą książkę. Momentami mnie nudziła, czasem wciągała, ale koniec końców nie bardzo się wczułam więc nie wiedziałam o co chodzi.

51/52

51/52

Nie zbyt straszne ale historia wymiata i mnóstwo plot twistów

Nie zbyt straszne ale historia wymiata i mnóstwo plot twistów

Stephen King ma niesamowity warsztat pisarski. Jestem przekonany, że gdyby chciał, mógłby napisać wybitne Dzieło, poświęcone bolączkom współczesnego człowieka, idealnie odzwierciedlające nowoczesny świat i zwracające uwagę na problemy, którym ludzkość będzie musiała stawić czoła w niedalekiej przyszłości. Ale nie chce. I nikt tego od niego nie oczekuje. Dlatego pisze pozornie "czytadełka", które być może są wyrobem rzemieślniczym, ale to rzemiosło najwyższej próby. To w sumie moje trzecie spotkanie z tym Autorem, ale za każdym razem mam to samo wrażenie: jak lektura przyjemnie wciąga i zmusza do wykorzystania każdej wolnej chwili do czytania. Być może "Doktor Sen" jest nawet lepszy od "Lśnienia". A przynajmniej jest w szlachetny sposób "nowocześniejszy". Szczęśliwie (wreszcie) lektura pozbawiona jest przemocy wobec żon, zamiast tego fajnie wpleciono wątki walki o wytrwanie w trzeźwości. Gęstniejący z każdą stroną klimat także pomaga w utrzymaniu uwagi czytelnika. Jednym słowem nie sposób żałować czasu poświęconego na tę lekturę. Czyżbym powoli stawał się fanem S. Kinga? Niemożliwe... :)

220430 audio G5.
Dopiero w posłowiu "Od autora" dowiedziałem się, że to kontynuacja "Lśnienia". Niestety nie czytałem (widziałem film), więc się nie zorientowałem. Jedynie hotel "Panorama" coś mi mówił. Jakoś nie powaliła mnie. Tylko momentami wciągająca.

220430 audio G5.

Ostatnio zaliczyłem Lśnienie i Doktor Sen i jakoś Doktor mocno mnie wynudził.

Ostatnio zaliczyłem Lśnienie i Doktor Sen i jakoś Doktor mocno mnie wynudził.

W mojej opinii jedna z lepszych książek Kinga. Bardzo przyjemna kontynuacja po Lśnieniu, choć już czuć że w sposobie jaki jest napisana odbiega od Lśnienia. Pomysł na kontynuację bardzo dobry, trzyma w napięciu choć horrorem nazwać tego nie można. Książka przeczytana jednym tchem.

Doceniam również ekranizację, warta obejrzenia.

Doceniam również ekranizację, warta obejrzenia.

Fajnie było przeczytać Kinga po raz kolejny. Tym razem wybrałam książkę “ Doktor Sen” czyli kontynuację “Lśnienia”. Książkę czytało mi się bardzo dobrze i ciężko było mi ją odłożyć. W tej części poznajemy losy Dannego, dorosłego już syna Jacka i Wendy Torrens z hotelu Panorama. Największym problemem Dana jest niestety alkoholizm, który niszczy jego życie. Często przez to zmienia pracę i miejscowości w których mieszka. Pewnego razu trafia do New Hampshire, gdzie jego życie zmienia się dość mocno. Dostaje pracę w hospicjum i właśnie tam dostaje tytułowy przydomek Doktor Sen, ale nie będę zdradzać dlaczego. Poznaje w tym miasteczku wielu przyjaznych i pomocnych ludzi, poznaje też pewną dziewczynkę Abrę, które posiada taką samą moc jak on tylko dużo silniejszą. Właśnie ta moc staje się poniekąd przekleństwem bo zwabia grupę ludzi którzy wysysają ją z takich dzieci jak Abra. Mi siępodobało.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to