Dlaczego wierzymy w boga(-ów)

Clare AukoferJ. Anderson Thomson Wydawnictwo: Błękitna Kropka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Dariusz Jamrozowicz
Błękitna Kropka
religia wiara bóg bogowie ewolucja wierzenia religijne psychologia neurobiologia
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Dariusz Jamrozowicz

Książka króciutka, lecz bardzo treściwa. Polecam głównie tym wierzącym 😊

Ta książka jest dość kontrowersyjnym zbiorem prosto ubranych w słowa argumentów, oraz dowodów na powstawanie religii jako procesu ubocznego rozwoju psychologi (psychologia ewolucyjna). Dlatego przez wielu obierana jest emocjonalnie jako kontrowersyjna.

Dla mnie jest to typ książek - dla ludzi lubiących się mylić. Trudno jest przestawić się na tory (nienaturalne z...

Dla każdego kto jest zainteresowany biologicznymi mechanizmami, które sprawiają, że ludzie są podatni na wiarę i które otwierają furtkę do manipulowania ludzkimi umysłami przez twórców przeróżnych religii w całej historii ludzkości. Pomimo upływu lat mechanizmy są wciąż te same i wciąż tak samo skuteczne.

Moja niska ocena nie wynika z lekceważenia tematu. Autor porusza ważną kwestię. Na ile wiara jakakolwiek w istnienie nadprzyrodzonego Absolutu, Boga czy jakkolwiek byśmy ową Istotę nazwali, ma rzeczywiste podstawy. Mówiąc prościej – czy ów Absolut jest czymś istniejącym, choć niewidocznym, a na ile wiara weń jest wytworem ludzkiego umysłu, efektem ewolucji naszego gatunku,...

Świetna rzecz, choć w pierwszej chwili po przeczytaniu powstaje niedosyt, z tego samego materiału mogłoby powstać kilka książek. Po chwili zastanowienia niedosyt znika, w końcu autor już w podtytule zapowiedział, co nas czeka w środku: "Krótki przewodnik po nauce o wierze". I faktycznie, autor słowa dotrzymał, a jednocześnie wskazuje na wiele innych źródeł, gdyby czytelnik...

• Ateizm
  • Chcę w prezencie