Thierry Henry. Samotność na szczycie

Okładka książki Thierry Henry. Samotność na szczycie Philippe Auclair
Okładka książki Thierry Henry. Samotność na szczycie
Philippe Auclair Wydawnictwo: Anakonda Seria: Gwiazdy sportu biografia, autobiografia, pamiętnik
Gwiazdy sportu
Anakonda
2014-03-12
2014-03-12
Thierry Henry Arsenal Londyn FC Barcelona piłka nożna reprezentacja Francji w piłce nożnej sport

Okładka książki Luis Suárez. Przekraczając granice. Autobiografia Peter Jenson, Sid Lowe, Luis Suárez
Luis Suárez. P... Peter Jenson, Sid L...
Okładka książki Steven Gerrard. Serce pozostawione na Anfield. Autobiografia legendy Liverpoolu Steven Gerrard, Donald McRae
Steven Gerrard... Steven Gerrard, Don...
Okładka książki Roy Keane. Druga połowa Roddy Doyle, Roy Keane
Roy Keane. Dru... Roddy Doyle, Roy Ke...
Okładka książki NieRealna kariera. Jerzy Dudek Jerzy Dudek, Dariusz Kurowski
NieRealna kari... Jerzy Dudek, Darius...

Trzeba przyznać autorowi, że wykonał kawał dobrej roboty. Zebrał bardzo dużo informacji i opisał Henry'ego nie tylko jako zawodnika, ale również jako człowieka. Sam autor zaznaczył, że zależało mu na napisaniu "biograficznego eseju", a nie typowej, klasycznej biografii i momentami faktycznie jest to mocno wyczuwalne. Przyznam się bez bicia, że czasami musiałem się naprawdę skupić, żeby nie zgubić wątku, bo Auclair do każdego tematu podchodził bardzo szczegółowo.

Jeśli chodzi o Henry'ego, to dla mnie jest absolutną legendą. Co oczywiste, nie miałem nigdy okazji dowiedzieć się o nim zbyt wiele od strony prywatnej, dlatego byłem zdziwiony po przeczytaniu książki, bo okazało się, że "Titi" jest poniekąd egoistą, wszystko w życiu kalkuluje i nie należy do najprzyjemniejszych gości.

Tytuł tej pozycji - Samotność na szczycie - może dziwić, ale po lekturze tej książki myślę, że nikt nie będzie miał problemu ze stwierdzeniem, że jest wyjątkowo trafny.

Typowa biografia. Książka zdecydowanie wyłącznie dla fanów tego rodzaju książek. Nie należę do miłośników biografii, po tą sięgnąłem z czystej ciekawości. Szybko nudzi opis dzieciństwa i wieczne problemy, niedogodności i kłopoty i bohatera. Według mnie nudna i nie warta polecenia

Bardzo dobra książka. Autor dokładnie zagłębił się w temat i to w książkach o ludziach lubię. Nie zabrakło także polemiki, własnych odczuć co do pewnych wydarzeń w karierze tego wielkiego piłkarza. Jak dla mnie jedna z lepszych biografii sportowych jakie ostatnio czytałem.

Nie jest to typowa biografia piłkarska. Zgodnie z tytułem - dużo o charakterze Henry'ego, jego relacjach z innymi. Niektóre sezony opisane dość szczątkowo, ale - jak przyznawał sam autor - ta książka to nie ma być chronologiczny opis kariery Henry'ego.

Według mnie trochę zmarnowany potencjał tematu. Thierry Henry - legenda Arsenalu i francuskiej reprezentacji, piłkarz o niesamowitym talencie i umiejętnościach. Futbol jest oparty o emocje, adrenalinę, a czytając tę książkę można było miejscami odczuć, że autor opisuje turniej szachowy (choć nie wątpię, że ten można opisać w sposób porywający). Z zalet tej książki: sporo dowiedziałam się, jeśli chodzi o piłkę francuską, którą nigdy nie interesowałam się jakoś szczególnie, a która ma bogatą historię i też wewnętrzne problemy. Autor sporo miejsca w ostatnich rozdziałach poświęca też kwestiom rasowym, ze względu na liczbę czarnoskórych graczy z byłych kolonii francuskich grających w reprezentacji.
Także jeśli miałabym podsumowywać to za styl dałabym 3 gwiazdki, a za temat 9.

Obrany temat dobry, oprawa bardzo dobra, wykonanie dramat.
Czyta się ją bardzo topornie. Zdania są momentami albo tak wielokrotnie złożone, że zajmują niemal pół strony albo tak krótkie, że nie wiadomo o co chodzi.
Podobnie było w biografii Cantony, którą również spłodził Philippe Auclair.
Wszechobecna statystyka, opisy bramek zupełny brak wątku osobistego po odejściu z Monaco Titiego to sprawy, które nie pozwalają dobrze przyswoić książki.

Małym plusikiem tej pozycji jest sprawa afery na MŚ 2010 widziana z punktu Francuza (niekoniecznie obiektywnego).

Obrany temat dobry, oprawa bardzo dobra, wykonanie dramat.
Podobnie było w biografii Cantony, którą również spłodził Philippe Auclair.

Tylko momentami cukierkowa, spojrzenie na autokar hańby innymi oczami niż Domenecha na plus.

totalnie nudna, napisana monotonnym językiem. STrasnie się zawiodłem

totalnie nudna, napisana monotonnym językiem. STrasnie się zawiodłem