Pory roku

2013-06-03
Katarzyna Maria Janowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Lubię twórczość p. Akunina, ale Pory roku mnie przerosły. Ciekawe motywy, ale miałam wrażenie, że jest ich tu za dużo. No i chwilami trafia się na "zapychające" fabułę opisy.

Książka pełna magii. Zainteresował mnie wątek mandżurski i poszukiwanie korzenia żeń -szeń. O.....gdyby tak można by kupić w aptece i stosować:)) Chciałabym też posiadać zmysł węchosłuchu:))

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niestety najsłabsza a książek Akunina jaką czytałam. Spore rozczarowanie. Niektóre wątki niemiłosiernie rozwleczone, inne prawie pominięte. Nie wiem gdzie ten rozmach zapowiadany na okładce.

Fantastyczna książka. Chyba najlepsza Akunina. W pełni oddaje duszę Rosjan. Była dla mnie wielkim zaskoczeniem po serii książek o Eraście, które również polecam.

Książka godna polecenia. Przeczytałam jednym tchem. Polecam!

Książka godna polecenia. Przeczytałam jednym tchem. Polecam!

Mam mieszane uczucia dotyczące tej książki. Po raz pierwszy od dawna nie umiem wyrazić własnego zdania. Na początku trochę mnie nużyła, ale potem coraz bardziej ciekawiła i omotywała swym czarem. Ciekawe było częste zmienianie narratorów: z początku trzecioosobowy, potem w osobie Aleksandryny, czasem mężczyzny. I chyba na tym zakończę swą recenzję - na nijakości odczuć.

Ocena "dobra" to raczej porażka dla Akunina. Książka poprawna, oczywiście bardzo dobrze napisana, ale nie porwała mnie tak, jak inne jego dzieła. Żałuję.

Bardzo fajny krótki kurs historii Rosji.

Bardzo fajny krótki kurs historii Rosji.

To nie jest historia o tęsknocie za wieczną młodością.. To raczej opowieść o marzeniu o pięknej, zdrowej i w pełni świadomej starości. "Madame" dąży do uzyskania całkowitej kontroli nad własnym ciałem i umysłem. Chce w ten sposób ustrzec siebie, swoich pacjentów i kolejne pokolonia od ròżnych chorób umysłu, które to w podeszłym wieku mogą odebrać człowiekowi to co najważniejsze - czyli jego tożsamość.

Dziwne było czytać Akunina w tak niecodziennej odsłonie, w typowo obyczajowej fabule i do tego zero retro. Znaczy pozornie tak się rzecz zapowiada, ale potem okazuje się, że a) autor długo we współczesności nie wytrzymuje (czasem zupełnie mu się nie dziwię, że ma taką alergię na dwudziesty pierwszy wiek) i szybko nurkuje w rok 1918, b) na pewno nie jest to typowa powieść obyczajowa, BA, przepraszam, AB realizuje w gruncie rzeczy bardzo złożony pomysł, łączy obyczajowe z przygodowym, historycznym i trochę fantastycznym, czyli jak zwykle raczej na bogato. A tytuł odnosi się, po pierwsze, do nazwy placówki opiekuńczo-leczniczej dla zamożnych seniorów, po drugie - do etapów życia, bardzo długiego życia, jego najstarszej i najbardziej tajemniczej mieszkanki. To w gruncie rzeczy mocno banalna metafora, z tym życiem i porami roku; to nie ostatni banał w tomie, cała powieść jako taka nie wywarła na mnie wrażenia specjalnie odkrywczej, ale podobała mi się jako całość w swojej sporej złożoności i dzięki mimo wszystko zaskakującej, umiejętnie prowadzonej i mocno (auć) zakończonej fabule. Poza tym wydawałoby się, że to powieść ckliwa, a do ckliwości jej summa summarum baarrrdzo daleko. Miła rzecz, ogółem warto łyknąć.

Boris Akunin Pory roku Zobacz więcej
Boris Akunin Pory roku Zobacz więcej