Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski.

Okładka książki Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski. praca zbiorowa
Okładka książki Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski.
praca zbiorowa Wydawnictwo: Helion filozofia, etyka
filozofia, etyka
Batman and Philosophy: The Dark Knight of the Soul (The Blackwell Philosophy and Pop Culture Series)
Helion
2013-03-11
2013-03-11
Olga Kwiecień-Maniewska
Filozofia film komisks Batman kultura masowa

Generalnie mam pozytywny odbiór. To rzetelna i umiejętnie skonstruowana analiza, dotycząca zamaskowanego mściciela, jakim jest Batman. Elementy komiksowych korzeni (bogatej historii postaci) z podejściem filozoficznym i psychologicznym został zbalansowany nader dobrze, przez co każdy odnajdzie się w tych etycznych oraz naukowych twierdzeniach, tudzież zawirowaniach. Mam trochę problem z mało zabawnym cynizmem autorów, co objawiało się w charakterze umiejscawiania Mrocznego Rycerza na piedestale, ale tak czy inaczej szanują ich czas i niebagatelny wysiłek włożony w powstawanie tej książki.

1953

Zbiór esejów o Batmanie na tle różnych teorii filozoficznych. Autorzy odwołują się przy tym głównie do komiksów, z rzadka nawiązując do innych mediów.

Batman i jego mitologia przez lata bardzo się rozrosły, więc jest to bardzo dobra okazja do różnych rozważań, także tych filozoficznych. Niestety większość autorów porusza te same tematy – odpowiedzialność, podwójna tożsamość, szaleństwo Jokera czy kodeks moralny bohatera. Komiksy o Batmanie są bardzo różnorodne i dotyczą różnych spraw, więc można było mówić wiele tematów. Przy czym autorzy w niektórych przypadkach tak jak twórcy książki „Stephen King pod lupą” używają Batmana jedynie jako przykładu i zamiast omawiania postawionej tezy przedstawiają zagadnienia z dziedziny filozofii czy logiki, które nie mają nic wspólnego z głównym tematem. Mam wrażenie, że wiele z piszących tu osób tak naprawdę nie czytała komiksów z Batmana, a jedynie przeczytała streszczenia, żeby móc przedstawić zagadnienia z dziedzin, w których się specjalizują. Czasami też zdarzają się tu twórcy na tyle bezczelni, że usiłują obrazić czytelników np. jeden z tekstów krytykuje fanów Supermana. Przy czym zdarzają się chlubne wyjątki np. „Tao nietoperza” Marka D. White’a pisany w formie fikcyjnego wywiadu świetnie chwyta czym tak naprawdę jest Batman.

Książka w dużej mierze żeruje na popularności postaci Człowieka-Nietoperza i w pełni nie wykorzystuje potencjału tematu. Jedynie dla najbardziej zagorzałych miłośników Batmana.

Bardziej: „Filozofia i trochę Batmana”. Dla przeciętnej osoby, która z filozofią jest raczej „na bakier” niektóre podrozdziały mogą okazać się dość zagmatwane. Ja osobiście łapałam się na tym, że w pewnym momencie nie wiedziałam o czym czytam. Chyba po prostu liczyłam na więcej ciekawostek o Batmanie, ale solidności książce nie można odebrać.

Bardzo ciekawa pozycja, szczególnie dla osób, które są miłośnikami postaci Batmana oraz interesują się filozofią. Styl zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy, nie jest skomplikowany, a jeżeli trafiają się zawiłe teorie, to są wyjaśniane zrozumiałymi przykładami. "Batman i filozofia" może być ciekawym wstępem do przygody z filozofią, choćby dlatego, bo przytaczane są tu cytaty z najważniejszych pism. Z perspektywy edytorstwa można było znaleźć tylko kilka błędów składniowych. Na pewno mogę polecić każdemu fanowi Batmana. Właśnie do fanów Mrocznego Rycerza kierowana jest ta książka.

W zasadzie nie byłem pewien czegosię spodziewać po tej książce.

Dostałe ją od siostry, jako wielki fan Batmana i okazało się, że świat mrocznego rycerza pełen jest metafor i symboli, które mogą zostać interpretowane przy użyciu klasycznej filozofii.

Na pewno jest to przedstawienie o wiele bardziej przystępne i interesujące niż klasyczne pozycje opisujące czysto teoretycznie zagadnienia filozoficzne.

W zasadzie nie byłem pewien czegosię spodziewać po tej książce.

Książka bardzo zróżnicowana pod względem poziomu, niektóre rozdziały są totalnie odjechane, inne za to bardzo solidnie podparte ciekawymi argumentami. Tak czy inaczej - można się dowiedzieć bardzo dużo o Batmanie i filozofii, a po części być może i o sobie samym. Polecam!

• Batman
  • 2016
  • Powieść graficzna
  • Książki posiadam
  • 59a Literatura o komiksach

Dodaj cytat z książki Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski.