The Avengers. Encyklopedia postaci

Ameet
2012-01-01
2012-01-01
avengers encyklopedia leksykon

Okładka książki Marvel Avengers. Encyklopedia postaci. Nowa edycja Anna Bańkowska-Lach, Alan Cowsill, Marcin Karski, John Tomilinson, Agata Włodarczyk
Marvel Avenger... Anna Bańkowska-Lach...

Lubię uniwersum Marvela. Cenię sobie wykreowane w nim postaci, stworzone historie i bogactwo świata. Zawsze korzystam z okazji, żeby pogłębić swoją wiedzę na temat komiksowej rzeczywistości, dlatego nie wahałem się długo przed sięgnięciem po “The Avengers. Encyklopedia postaci”.

Książka zawiera opis nieco ponad dwustu bohaterów i łotrów znanych z plansz komiksów, którzy w mniejszym lub większym stopniu są albo byli powiązani ze słynną grupą Mścicieli. Każda z postaci otrzymała po jednej pełnej stronie stworzonej według konkretnego schematu. Na pierwszy plan wysuwa się zawsze wizerunek bohatera, będący sylwetką bądź kadrem wyciętym prosto z kart komiksów, uzupełniony w dwie bądź trzy niewielkie tabliczki, co do zasady opisujące element ubioru i wyposażenia bądź którąś z umiejętności bohatera. Oprócz tego możemy zapoznać się z krótkim tekstem dotyczącym danej osoby i jej losów, a także z niewielką metryczką z danymi i dwoma grafikami z notkami o najważniejszych wydarzeniach z komiksów i powiązaniach z innymi charakterami. Całość wieńczy tabelka, która w siedmiostopniowej skali ocenia poszczególne atrybuty postaci.

Nie ma co się oszukiwać, książka ma raczej charakter gadżetu niż bogatego w wiedzę leksykonu. Opisy postaci to ledwie kilka zdań przekazujących tylko drobne informacje. Co więcej, pozostałe pola na stronach bardzo często piszą to samo! Zdarza się, że o konkretnej rzeczy możemy przeczytać w notce o bohaterze, w metryczce w polu “moce”, a także w polach tekstowych uzupełniających grafikę. Nie mówię, że skąpa ilość przekazywanych informacji jest zła - taki zabieg stymuluje raczej do poszerzania informacji na własną rękę w innych źródłach - ale powtarzanie czegoś po trzy razy uważam za lekką przesadę.

Nieco wątpliwości może budzić dobór postaci. Choć encyklopedia dotyczy grupy Avengers, jej autor przedstawił sporo bohaterów, których powiązania z tą drużyną są niewielkie czy czasem wręcz znikome. Pojawienie się kilku z nich było dla mnie sporym zaskoczeniem, bowiem z łatwością mogłem wskazać postaci bardziej związane z Mścicielami, których zabrakło w leksykonie. Pozytywnie natomiast oceniam dobór postaci pod kątem ich popularności - Alan Cowsill nie skupił się wyłącznie na tych najbardziej znanych obrońcach ludzkości i ich przeciwnikach, ale opisał także bohaterów, którzy nie są aż tak rozpoznawalni. Ponownie jest to coś, co zachęca do sięgnięcia do komiksów i innych źródeł.

Choć niepozbawiona niedociągnięć, “The Avengers. Encyklopedia postaci” jest świetną gratką dla fanów komiksowego uniwersum Marvela. Nawet osoby, które dobrze znają świat wykreowany przez słynny “Dom Pomysłów”, mogą odnaleźć tu nieznane dla siebie rzeczy, natomiast ci mniej obeznani z tematem mają szansę w szybki sposób poznać wiele postaci i zdobyć inspirację do sięgnięcia po wiele komiksów. Warto też dodać, że książka ma na tyle przystępną formę, że bez problemu można ją polecić najmłodszym fanom Marvela, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w komiksowym świecie.

------------------------------------------

Marvel to najstarszy oraz najbardziej spopularyzowany amerykański producent i wydawca komiksów na świecie założony w 1933 roku na terenie USA w Nowym Jorku. Jednak Marvel to nie tylko komiksy, lecz również filmy, zabawki i nie tylko. Zastanawiacie się pewnie, czemu o tym wspominam, prawda? Dzięki mojemu koledze w moje ręce trafiła naprawdę wyjątkowa książka, która na pewno spodoba się wszystkim wielbicielom Avengers i ogólnie Marvela. „The Avengers: Encyklopedia postaci” Alana Cowsilla to gratka dla każdego wielbiciela superbohaterów. W tym leksykonie odnajdziemy ponad 200 znanych z komiksów bohaterów i ich wrogów. Nie mówię tu jednak o tych najbardziej znanych, bo historię Iron Mana, Kapitana Ameryki, Hulka. Thora czy też X-Menów znamy chociażby z filmów czy też kreskówek. Jest, bowiem wielu, o których nie miałem pojęcia.

Ja z komiksami Marvela nie miałem zbyt dużej styczności, kilku bohaterów znam z filmów czy też kreskówek, których sporo w życiu obejrzałem, kiedy jednak ta książka trafiła do mnie byłem bardzo zaskoczony. Dowiedziałem się, bowiem że wiele krajów takich jak Rosja, Anglia czy też Chiny też miały swoich bohaterów. Nie tylko USA ze swoim Kapitanem Ameryką. Ciekawe było również to, że kilku bohaterów wielokrotnie zmieniało imiona i stroje a w innych przypadkach pod tym samym imieniem występowało wiele postaci. Jest w niej wiele dowodów również na to, że żeby być bohaterem nie trzeba mieć super mocy wystarczy ciężki trening i wytrwałość. Nie będę tu przytaczał przykładów, ponieważ chciałbym żebyście sami zagłębili się w tej książce. Pewnie ci, co znają dobrze te klimaty przypominają sobie teraz narodowych bohaterów czy też, kto jak się ubierał. Jednak przyznam ze jeden z bohaterów a dokładniej bohaterka zaskoczyła mnie i trochę rozbawiła. Squirrel Girl, bo to o niej mowa pokonała samego Doktora Dooma, chociaż takiej armii, jakiej na niego wysłała nawet on nie mógł się spodziewać.

To naprawdę wspaniale wykonana książka (w twardej oprawie) pełna ciekawych i kolorowych ilustracji oraz opisów mocy czy też posiadanej przez nich broni. Przy każdym z nich znajdziemy również krótki życiorys oraz formularz (nie wiedziałem jak to określić) z imieniem i nazwiskiem, wzrostem, wagą, kolorem włosów a nawet kolorem oczu. Podoba mi się pomysł z poziomami mocy, kreślającymi najważniejsze cechy postaci takie jak siła, inteligencja i nie tylko. Wszystko mieści się w skali od 1 do 7. Świetnie nada się to do wykorzystania w sesji razem z kolegami.

To naprawdę świetny zbiór informacji o waszych superbohaterach. Nada się tak samo dla laików dopiero wchodzących w świat Marvela jak i starych wyjadaczy, którzy znają ten świat od podszewki.

Więcej recenzji na blogu: www.comysleo.cba.pl

1914

Sympatyczne uzupełnienie kolekcji dla sympatyków Marvela, głównie tych młodszych :)

Jedyny minus to to, że brakuje tam kilku postaci, poza tym jest super.

Jedyny minus to to, że brakuje tam kilku postaci, poza tym jest super.

• Komiks
  • Komiksy