13 rzeczy, które nie mają sensu

Okładka książki 13 rzeczy, które nie mają sensu Michael Brooks
Okładka książki 13 rzeczy, które nie mają sensu
Michael Brooks Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Dlaczego WL popularnonaukowa
popularnonaukowa
Dlaczego WL
13 Things That Don't Make Sense
Wydawnictwo Literackie
2011-06-15
2011-06-15
Monika Apps

Okładka książki Hollywood Wants to Kill You Michael Brooks, Rick Edwards
Hollywood Want... Michael Brooks, Ric...
Okładka książki Science(ish): The Peculiar Science Behind the Movies Michael Brooks, Rick Edwards
Science(ish): ... Michael Brooks, Ric...

Dla mnie rewelacja - zgodnie z okładką intrygujące naukowe zagadki naszych czasów. Inspirująca i zmuszająca do myślenia.

W tej serii Wyd. Lit. znalazło się kilka pozycji o dosyć wątpliwej wartości merytorycznej. Z tego też powodu do lektury podchodziłem z lekkim sceptycyzmem i dość pozytywnie się zaskoczyłem. Książka dotyczy pewnych zagadnień związanych z nauką współczesną (po roku 2000),które mogą być początkiem nowych teorii (np. modyfikacja prawa powszechnego ciążenia). Daję wysoką ocenę ze względu na ambitne podejście autora do zagadnień, które mógł potraktować po prostu jak zbiór ciekawostek.

Fantastyczna. Porusza przeróżne tematy, przedstawiając fakty, bądź zagłębiając się w genezę tematu, badając temat u źródeł. Jednocześnie zostawia ostateczny werdykt czytelnikowi, nie ocenia. Daje jednocześnie argumenty za i przeciw.

Jest to książka, która opisuje 13 dotychczas nie do końca rozwiązanych problemów naukowych z różnych dziedzin (m.in. fizyka, astronomia, biologia, medycyna). Poruszone problemy są ciekawe, autor imponuje erudycją, przytacza wiele faktów i ciekawostek, a do każdej, nawet najbardziej niewiarygodnej informacji, dodaje odnośnik do źródła. Z pewnością ciekawe źródło wiedzy, godne polecenia.

Jako całość jednak jakoś do mnie przemawia, chociaż nie umiem powiedzieć do końca czego tej książce brakuje - myślę, że jakiegoś gawędziarskiego zacięcia, umiejętności przykucia czytelnika. Zresztą, być może zbytnio rozpieszczony jestem genialną "Krótką historią prawie wszystkiego" czy książkami Hawkinga, Dawkinsa albo Dittfurtha - bo pomimo wszystko do tych książek sporo dziełu Michaela Brooksa brakuje.

Książka jak dla mnie genialana. Opisana zgrabnym, łatwo przyswajalnym jężykiem. Jeśli jessteś ciekawy świata, wszystkiego co Cię otacza, jeśli chcesz się dowiedzieć ile nie wiemy i ile jeszcze przed nami tajemnic to książka stworzona dla Ciebie.
Każda z historii w swój sposób bardzo ciekawa, czuć atmosferę tajemnicy, a jet to książka popularno naukowa! Każdy temat składa się z kilku nieformalnych części podzielonych na historię przypadku/odkrycia, związane z nim reakcje ludzi oraz możliwe wytłumaczenie owego przypadku
Pozycja obowiązkowa dla fanów Hawkinga czy M. Kako.

• Naukowe i popularnonaukowe
  • Popularnonaukowe