Posłuchajki. Moje ulubione dobranocki

Okładka książki Posłuchajki. Moje ulubione dobranocki Edyta Zarębska, praca zbiorowa
Okładka książki Posłuchajki. Moje ulubione dobranocki
2012-05-02
25 min.
dobranocki literatura dziecięca

Okładka książki Kupa kupa kupa Emma Adbåge, Alex Schulman
Kupa kupa kupa Emma Adbåge, Alex S...
Okładka książki Ale ja tak chcę! Krystyna Lipka-Sztarbałło, Beata Ostrowicka
Ale ja tak chcę! Krystyna Lipka-Szta...
Okładka książki Niebieska niedźwiedzica Joanna Maria Chmielewska, Jona Jung
Niebieska nied... Joanna Maria Chmiel...

Baśnie rosyjskie. Wydaje się, iż są nam doskonale znane. Kto nie pamięta historii o złotej rybce albo opowieści o dzikich gęsiach. Lecz tutaj znajdziemy je w oryginalnej wersji, bez skrótów i uproszczeń, a oprócz nich dwadzieścia pięć innych. Poznamy Ilję Muromca, królewnę żabkę, Wasylisę Mikulisznę, mądrą Nataszę, pięciu braci Symeonów, a nawet kniazia kota. Bajka „O żonie, co długi język miała” może przydać się nie tylko najmłodszym. Wszystkie utwory zamieszczone w tej książce są warte uwagi, przetłumaczone z wyjątkową starannością, a interpretacja w wykonaniu pani Anny Seniuk jest po prostu genialna. Można się zasłuchać na całego. A bywa i tak, że z lektury wyniesiemy intrygujące wnioski, otóż leniwy brat z baśni o Koniku Garbusku, zostanie wynagrodzony. Co prawda niemałe znaczenie odegra jego determinacja i dobra wola zwierzęcia, niemniej jednak w życiu mu się powiedzie. Jednym słowem, nic tylko brać i słuchać – przyjemność gwarantowana. Polecam.

Dziś mam naprawdę twardy orzech do zgryzienia, bowiem pierwszy raz w życiu mam zrecenzować audiobook. To dla mnie niezwykle trudne zadanie, bo jak dotąd nie miałam takiej okazji. Nie dlatego, że z audiobookami nigdy nie miałam do czynienia. Wręcz przeciwnie, mam w domu kilka sztuk takich płyt. Problem jednak w tym, że nigdy o tym nie pisałam ;)

Jak doskonale wiecie, uwielbiam czytać książki. Zarówno sobie jak i mojej córce. My naprawdę spędzamy sporo czasu nad książkami i świetnie się przy tym bawimy. Na tego typu wspólne zajęcie nigdy nie szkoda nam czasu. Uważam, że czytanie książek dziecku bardzo zbliża nas do siebie. Uwielbiam te chwile.

Jeśli chodzi o audiobooki - mam mieszane uczucia. Sama osobiście lubię je słuchać podziwiając osoby, które je nagrały. Wiem, że moje interpretacje tych wszystkich utworów nie dorastają do pięt aktorom, którzy postanowili użyczyć swego głosu do nagrania audiobooka. Na przykład w przypadku tejże płyty. Tutaj wszystkie utwory czyta Anna Dymna, a jej sposób interpretacji jest fenomenalny. Szczególnie podczas dialogów. Potrafi wczuć się w każdą postać i przedstawić ją w taki sposób o jakim ja mogę tylko śnić. Czasem szepcze, czasem śmieje się w głos na zawołanie. Muszę przyznać, że naprawdę zazdroszczę jej tych umiejętności, bo ja nawet jak próbuję robić takie cuda, moje dziecko śmieje się ze mnie a nie z tego co czytam :P

Audiobooki zatem przenoszą nas w świat literatury tak, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. A to już bardzo wiele. Tutaj Anna Dymna pokazała swój ogromny talent i szczerze podziwiam jej pracę. Słuchałam tej płyty cały dzień i naprawdę bardzo mi się podobała. A przy tym sam wybór utworów zamieszczonych na płycie to według mnie strzał w dziesiątkę. Opowiadania są krótkie, ciekawe i często bardzo zabawne. Te dziecięce utwory słucha się naprawdę znakomicie. Aż sama jestem zdziwiona, że tak bardzo spodobał mi się ten sposób przekazu, bo jestem zapaloną miłośniczką książek i audiobooki zawsze schodzą u nas na dalszy plan.

Jeśli natomiast chodzi o Alicję - tu sprawa jest trudniejsza. Moje dziecko jednak woli moje nieudolne czytanie od słuchania płyty. Może to kwestia przyzwyczajenia, bo jednak brakuje jej tego namacalnego dowodu, że jest to "książka". Ala zawsze podczas czytania wtula się we mnie i bez względu na to czy w owej lekturze są ilustracje czy nie zawsze zagląda mi do książki. W ten sposób skupia swoją uwagę na tym co słyszy i doskonale wie o co chodzi w utworze. W przypadku audiobooka, Alicja nie wie co ze sobą począć. Widzę, że same utwory jej się podobają, lecz brakuje nam tego elementu, który skupiłby jej uwagę na tyle, by wsłuchać się w poszczególne utwory. I dlatego też, u nas audiobooki się nie sprawdzają.

Jeśli jednak wasze maluchy lubią słuchać książeczek na płytach to gorąco polecam wam właśnie tę. Jestem przekonana, że nie będziecie zawiedzeni. Talent aktorski pani Anny Dymnej sprawia, że wszystkie opowiadania oczarowują słuchacza. Ja jestem bardzo zadowolona i przyznam się Wam w sekrecie, że czasem puszczam sobie te utwory, gdy mam chęć na kolejną dawkę literatury, a czas nie pozwala mi na to, by spędzić go nad książką. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest to mój ulubiony audiobook, spośród tych, które do tej pory poznałam. Zatem polecam :)

Jak doskonale wiecie,...

Dość ciekawe bajki na dobranoc.

Dość ciekawe bajki na dobranoc.

Nie powiedziałabym, żeby to były takie typowe "dobranocki", ale ogólnie polecam do słuchania :)

• Audiobooki
  • Papilon